Котигорошко проти Супермена, або Про виховання патріотизму

20 коментувати
В Україні вирішили серйозно зайнятися вихованням патріотизму. Чого можуть навчити ідеологи на зарплаті?

Так вже склалося, що чиновники здатні мислити лише формальними категоріями — абстрактні поняття в їх картину світу не вписуються. Тому створення Міжвідомчої комісії з питань національно-патріотичного виховання навіть не дивує. Навпаки — залишається надія, що, можливо, чергова спроба формалізувати те, що формалізувата неможливо незабаром розчиниться у відомчих коридорах і забудеться, як це сталося, наприклад, з Комісією з питань захисту суспільної моралі. А якщо ні? Тоді в майбутньому на нас чекає безліч цікавих ініціатив.

У числі перших кроків, задекларованих комісією,— створення дитячих патріотичних таборів, а також ідеологічне імпортозаміщення: замість Супермена українські діти повинні полюбити своє, рідне — Котигорошка, наприклад. Ну, з патріотичними таборами все більш-менш зрозуміло: той же кефір в гранованій склянці, накритій булочкою, тільки під героїчні пісні. А ось з Котигорошком складніше. Не можна просто взяти і призначити його українським Суперменом, навіть якщо відповідний наказ підпишуть представники компанії DC Comics. І взагалі, навіщо протиставляти цих двох героїв? Їм не вистачить місця в одному всесвіті? До того ж, якщо битва титанів і відбудеться, то все одно переможе Супермен. Хоча б тому, що на його стороні — мільярдні бюджети.

З таким підходом не потрібно бути провидцем, щоб спрогнозувати майбутні ініціативи патріотичної комісії. Обов'язкове вивчення предмета патріотичне виховання в середніх школах. Фестивалі патріотичної пісні. Конкурси патріотичного графіті. Літературна премія Патріотичний роман. Патріотичні відеоролики на вуличних моніторах. І, звичайно, ціла купа з'їздів, конференцій, симпозіумів, нарад та круглих столів, присвячених пошукам відповіді на питання: як зробити українців ще більш патріотичними? Відповідь, на мій погляд, лежить на поверхні: щоб люди сильніше любили свою країну, треба намагатися зробити кращими не людей, а країну. Чисті вулиці, безпека дорожнього руху, нормальна медицина, адекватні муніципальні служби — ось найкращі методи виховання патріотизму.

Патріотизм — справа добровільна, а передумови його виникнення — процес вельми інтимний

"Обов'язок патріота — захищати свою країну від її уряду",— стверджував американський філософ Томас Пейн. Навряд чи державна виховна програма буде культивувати саме цю форму патріотизму.

Концепція національно-патріотичного виховання, викладена на сайті Міносвіти, скажемо прямо, інноваціями не дуже багата. Ось витяг з розділу, присвяченого планам в частині інформаційного забезпечення процесу: "Організація у теле-, радіопрограмах, інтернет-ресурсах та друкованій пресі постійно діючих рубрик, що популяризують українську історію, боротьбу українського народу за незалежність, мову і культуру..." Цікаво, як ЗМІ будуть розміщувати ці матеріали — добровільно примусово, на правах реклами? А ось ще одна цитата з концепції: "Запобігання пропаганди в ЗМІ культу насильства, жорстокості і бездуховності, поширення порнографії та інших матеріалів, які суперечать загальнолюдським і національним духовним цінностям..." Комісія з питань захисту суспільної моралі повертається, тільки з новим, патріотичним обличчям?

А якщо хочете більше конкретики щодо патріотичної роботи комісії, то ось витяг з плану заходів, викладений на тому ж сайті: "Створити студентські об'єднання за художніми вподобаннями — вишивка, пісенна творчість, кулінарія, гончарне мистецтво..." Гончарне мистецтво? Серйозно? Невже це те, чим студентів можна відвернути від смартфонів і залучити до патріотичного руху? Навіть якщо припустити, що всі ці цитати вирвані з контексту, уявити контекст не так вже й складно.

На цю тему відмінно висловився відомий художник Олександр Ройтбурд на своїй сторінці у Facebook: "Незважаючи на відсутність у шкільній програмі курсу любові до батьківщини, життя показало, що з цим у основної маси нашого населення все ніби як ок. Однак після створення комісії з патріотичного виховання з'явиться шанс виробити в населення стійкe відразe до вищезазначеного виховання".

Патріотизм — справа добровільна, а передумови його виникнення — процес дуже інтимний. Так нехай вже краще вихованням патріотизму займаються ті, у кого це непогано виходить,— родина, друзі та вулиця, а не ідеологи на зарплаті.

Колонка опублікована в журналі "Новий Час" за 7 серпня 2015


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.