Інша думка

17 коментувати
Коли хтось з нами не згоден і думає інакше, здається, що нам оголосили особисту війну, і найкращий захист — це напад. Але ми помиляємося. Чому?

Дуже складно жити, знаючи, що хтось думає не так, як ти. Добре, якщо мова йде про когось з мережі (це можуть бути несправжні користувачі, боти, наприклад). Але якщо про реальних персонажів, знайомих або родичів, то караул.

Коли людина не поділяє твій образ думок, з нею потрібно терміново щось робити (з людиною, звісно, а не з образом думок). Якщо він вегетаріанець, слід постаратися переконати його, що без м'яса він помре не пізніше ніж завтра. Якщо гей — пояснити, що це протиприродно, жахливо і неприпустимо. А якщо, не дай бог, атеїст, то це якраз той випадок, коли саме існування такого типу ображає священні почуття віруючих. І ображені віряни повинні негайно пояснити заблудлому, як влаштоване пекло.

Вважаю, нетерпимість до альтернативної думки, цінностей і способу життя базується на одній логічній помилці. Якщо хтось розмірковує не так, як ти, тим самим він нібито ставить під сумнів правоту твоїх поглядів, а це вже оголошення війни. Значить, час оборонятися, і найкращий захист, як відомо — напад. Але важливий нюанс полягає в тому, що єдиної правди не існує. Деякі твердження правдиві для одних і хибні для інших. Або в один час правдиві, а в інший — ні. Або ж, о жах, два і більше взаємовиключні твердження можуть виявитися у рівній мірі правильними. Той, кому доводилося одночасно любити і ненавидіти одну і ту ж людину, мене зрозуміє.

Як тут не згадати квантового кота Шредінгера, який сидить у коробці, і одночасно і живий, і мертвий. Частина людей, які зібралися біля коробки, будуть стверджувати, що котяра живіший за всіх живих, інші — що він давним-давно ґиґнув. Обов'язково знайдуться ще й треті, які почнуть доводити, що в коробці зовсім не кіт, а мопс, опосум або ж інопланетна форма життя. Здавалося, якщо відкрити коробку, всі учасники дискусії будуть змушені дійти спільної думки. Але все не так просто. Якщо ти зумів переконати себе в тому, що кіт мертвий, тебе не так вже й легко змусити змінити думку. Ти заходишся пояснювати рухи його хвоста посмертними скороченнями м'язів, а ветеринара, який засвідчив присутність життя в коробці, почнеш звинувачувати в тому, що він продався твоїм опонентам. І дебати про те, живий кіт чи мертвий, триватимуть, доки той не здохне від старості, але і на цьому не закінчаться.

Деякі твердження правдиві для одних і хибні для інших

Наші переконання — найцінніше, що у нас є. При цьому їхня цінність для оточення найчастіше прагне до нуля або взагалі до від'ємних величин, адже в інших людей є інші переконання. Це як валюта у грі Монополія: доки сидиш за ігровим столом разом з друзями, ти можеш купувати за ці папірці заводи і готелі, але в найближчому супермаркеті тобі не продадуть за них навіть коробку сірників.

Вміння не нав'язувати свою думку оточенню — набагато більш рідкісний талант, ніж може здатися. "Я не поділяю вашу думку, але не збираюся нав'язувати вам свою",— цю фразу складно вимовити, але час від часу варто намагатися. Намагання почути чужу думку — ще більша рідкість. Почути — не значить прийняти, а лише зрозуміти. Адже розуміння зовсім не означає схвалення. Вивчивши спеціалізовану літературу, я можу спробувати зрозуміти, чому, наприклад, деяких людей збуджують рукавички, милиці або мармурові статуї. І це зовсім не означає, що я автоматично вступлю до клубу пігмаліоністів (так називаються люди з останньої категорії). Але я можу зберігати спокій та вести звичайний спосіб життя, знаючи, що мій сусід відчуває сексуальний інтерес до статуї Венери — головне, щоб він не мостився до мого садового гнома (якби у мене був сад і гном).

Нетерпимість до чужої думки, що відрізняється від твоєї, так само стара, як людство. І можна припустити, що саме ця нетерпимість позбавила життя більше людей, аніж чума, морова виразка і проказа, разом узяті. Релігійні конфлікти, хрестові походи, репресування інакомислячих. Все це боротьба не за території або ресурси, а за визнання ідеологічних цінностей, які через кілька років зовсім не здаються такими вже цінними. Скільки пальців використовувати для хресного знамення, з якого боку розбивати яйце, які тексти вважати священними. Подібні питання можуть існувати лише там, де прийнято вважати, ніби відповідь одна.

Хочеться вірити, що нетерпимість до чужої думки, фанатизм і ідеологічний радикалізм — низхідний тренд у наш час. Тоді як плюралізм і толерантність — висхідний тренд. В іншому разі наша історія дуже сумна — куди сумніша, ніж повість про Ромео і Джульєтту.

О, і мало не забув! Я вегетаріанець. Хочете поговорити про це?

Матеріал опубліковано в журналі Новое Время від 18 березня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено.

Більше точок зору тутКоментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.