Гіркі жнива і туманне майбутнє України

2 коментувати
Історія не повторюється, але вона римується

В тексті присутні спойлери

Україна – країна з перерваної історією. Її ідентичність та надії були викрадені на довгі століття.

І розкрадання триває донині. Повзуче вторгнення Володимира Путіна – це загибель 10 тисяч українців, руйнування двох великих міст з їх індустріальною базою, захоплення 9% території держави та 1,6 мільйонів людей, які залишили свій дім.

У ці дні на великі екрани виходить повнометражний фільм Гіркі жнива,що дає більш широку перспективу трагедії, що розгортається. Це історична драма, дія якої відбувається в 1931 році, в розпал російського геноциду проти України, однієї з найтемніших сторінок історії ХХ століття.

Голодомор – це політика Сталіна, спрямована на примушування українців до колективізації. Масштаби голоду приховувалися Радами, але в 1991 році Україна проголосила незалежність і відкрила радянські архіви. У Спільній заяві Організації об'єднаних націй 2003 року, підписаною, зокрема, Росією, зазначено, що Голодомор забрав життя від семи до десяти мільйонів людей. 23 грудня 2008 року Європейський парламент ухвалив резолюцію, де Голодомор визнається злочином проти людства.

Голодомор забрав життя від семи до десяти мільйонів осіб

Історія кохання, показана у фільмі, чудові декорації та першокласний музичний супровід – все це в сукупності демонструє людське обличчя геноциду. Досвідчений актор Теренс Стемп грає гордого главу сім'ї, а перспективні новачки Макс Айронс і Саманта Баркс – молодих Юрія і Наталку, життя яких зруйновані, але вони вирішують боротися до кінця.

Газети брехали, світові лідери ігнорували, а тим часом гинули мільйони. В одній зі сцен фільму Сталін заспокоює свого співрозмовника,який переживає із-за реакції світу: «А хто про це дізнається?». В іншій сцені один репортер каже Юрію про масштаб катастрофи, після чого його викрадають російські поплічники.

До 1933 року в британській пресі з'явилися тривожні репортажі про масовий голод, але Сполучені Штати це проігнорували. У тому ж році США офіційно визнали Радянський Союз, а Сталін домігся членства в Лізі Націй.

На прем'єрі фільму в Нью-Йорку актор Макс Айронс сказав журналісту, що нічого не знав про цю трагедію, поки не прочитав сценарій. «На жаль, я не знав про це, – зізнався Айронс. – Я трохи знав про складні відносини між Росією та Україною, але про це ні, не знав. Хочеться сподіватися, що ми додамо свій невеликий внесок у те, щоб ця історія стала відома».

В ході роботи над картиною актори і знімальна група інколи виходили на вулиці нічного Києва, щоб приєднатися до протесту на Майдані. Один з акторів, Георгій Матіас, загинув у боях на Донбасі в 2014 році під обстрілом з міномета.

Ідея фільму належить канадському фінансисту Яну Ігнатовичу, який хотів донести світові правду про страждання українців від рук Росії. Його батьки втекли з країни під час Другої світової війни. Режисер Джордж Менделюк народився в Німеччині в родині українців, яким теж вдалося врятуватися.

«Як і всі українці, моя родина перенесла багато страждань, – каже Ігнатович. – Немає такого українця, який не знав би про переслідування, розстріли та голод. Але за межами України, про це знають не всі, так як все приховувалося. Саме тому історію геноциду потрібно розповісти. Це актуально і сьогодні».

Безсумнівно. Останні місяці в новинах домінували заголовки про кібератаки, саботаж та агресію Росії в Україні, США, Європі та інших країнах. Фільм показує, що Україна є лише канарейкою у вугільній шахті, яка демонструє світові, наскільки руйнівною і небезпечною є путінська Росія.

У фільму відкритий кінець – як і в України. Молоді закохані, що плавають під водою на початку фільму, згодом стають на життєвий шлях боротьби з його позбавленнями і непердбачуванністю. В кінці фільму, тікаючи від переслідувачів, вони стрибають у річку, ухиляючись від куль і, сподіваюся, від смерті.

Майбутнє України теж туманно. Щоб не допустити повномасштабного вторгнення Росії, країна утримує найбільшу армію в світі – 400 тисяч солдатів.

«Показово, що ще до закінчення роботи над фільмом світ побачив черговий приклад російської агресії проти України», – сказав Ігнатович.

Так, історія не повторюється, але вона римується. Саме так йде справа з Україною, програла раніше, закривавлена і побита знову, але сповнена рішучості вирвати себе із залізної хватки Росії. І нехай у неї це вийде, а вигадані Юрій і Наталка доберуться до далеких берегів та знайдуть свободу.

Прем'єра фільму Гіркі жнива відбудеться в Америці 24 лютого, в Канаді – 3 березня. Перевірте афішу своїх кінотеатрів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Діани Френсіс. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.