Україна vs Росія. Бій за кримських дезертирів

4 коментувати
За цим на перший погляд локальним інцидентом стоїть серйозна міжнародно-правова проблема, пов'язана з незаконним захопленням Криму Росією

21 листопада Служба Безпеки України повідомила про затримання на кордоні з Кримом двох дезертирів, які після анексії півострова перейшли служити в російську армію. Міністерство оборони Росії у відповідь звинуватило українську сторону у викраденні своїх військових.

Наскільки я розумію, затримали їх при незаконному перетині адміністративного кордону України. Це люди, які порушили закон фактом перетину кордону; а потім з'ясувалося, що ці люди порушили ще й присягу. Для України вони - дезертири, люди, які грубо порушили українське законодавство.

У праві існує принцип адекватності. Згідно з цим принципом, можна зіставити ситуації: а як би РФ діяла щодо власних громадян, які дезертирували, потім сказали, що не визнають Росію своєю країною, не визнають російські закони, якби захопила їх? Думаю, судили б цих громадян за російськими законами.

Тут є суто юридичний бік питання: ці люди повинні бути покарані за те, що грубо порушили українське законодавство. Але є і друга сторона - питання про статус Криму, а це вже проблема міжнародного права.

Україна, зрозуміло, вважала, вважає і вважатиме Крим своєю територією. Вона не визнає півострів російським, тому всі правовідносини, які виникли після анексії і пов'язані з російською юрисдикцією, Україна не визнає.

Ці люди порушили закон фактом перетину кордону; а потім з'ясувалося, що вони порушили ще й присягу

Росія, навпаки, вважає, що тепер це її громадяни, які не підпадають під юрисдикцію України.

Такого роду інциденти, причому в різних вимірах і з різних приводів, будуть виникати і далі, і спектр досить широкий. Один полюс - це вчорашній інцидент: два дезертира, порушника української присяги, яких захопили, і в результаті захоплення яких виникла дискусія про те, чий Крим і чия повинна бути юрисдикція. А другий полюс - це інциденти, пов'язані з українськими активістами, яких насильно оголосили російськими громадянами, хоча вони не бажали відмовлятися від українського громадянства, і яких зараз в Росії переслідують (Олег Сенцов та інші).

Це два аспекти однієї проблеми. Вони проявляються в різних формах, але з конкретних правових проблем виникає ширша, більш драматична проблема, яку можна сформулювати як «Чий Крим?». За цим на перший погляд локальним інцидентом стоїть серйозна міжнародно-правова проблема, пов'язана з незаконним захопленням Криму Росією.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.