Сценарії Порошенка для Ради та Яценюка

1 коментувати
Якщо в парламенті не затвердять звіт уряду, може бути запущена процедура поступової відставки Кабміну

Ситуація всередині провладної коаліції склалася непроста. Як мінімум, очікуються кадрові перестановки в уряді, крім того, зберігається ймовірність відставки прем'єра або всього Кабміну. Можливість розпаду коаліції і позачергових парламентських перевиборів теж не варто виключати.

План №1 для Блоку Петра Порошенка полягає в тому, щоб частково оновити уряд і заради збереження нинішньої коаліції погодитися на продовження прем'єрства Арсенія Яценюка. Цей план для президентської команди на сьогоднішній день є основним. Але чи спрацює він? Чи влаштує той формат кадрових змін, який пропонує президентська сила, прем'єр-міністра? Питання відкрите.

У Яценюка вибір невеликий: або погодитися на обмеження своєї влади і впливу на Кабмін, або втратити посаду прем'єра. Хто б що не говорив, але досі Яценюк контролював уряд і апаратні процеси всередині нього. Крім того, у нього був «свій» заступник, свій віце-прем'єр – В'ячеслав Кириленко. З введенням посади першого віце-прем'єра з чітко окресленими повноваженнями контроль Яценюка над апаратною діяльністю Кабміну істотно знизиться. Безумовно, це велика втрата для Яценюка.

У Яценюка вибір невеликий: або погодитися на обмеження своєї влади, або втратити посаду прем'єра

Більше того, можливо, прем'єру доведеться погодитися не тільки на заміщення вакантних посад, але і на зміну близьких до нього членів уряду. Крім Кириленко, БПП вже вказала на Арсена Авакова. В цілому ж, на мій погляд, питання щодо кадрових змін в уряді остаточно не вирішене.

Ще однією проблемою для Яценюка є той факт, що до бажаючої повністю змінити уряд Батьківщини приєдналася ще одна фракція – Самопоміч. Це теж великий виклик. Вирішальною в даному випадку все одно буде позиція президентської команди, однак позиція Самопомочі посилює ризики для Яценюка.

Ключовий період – середина лютого. Спочатку відбудуться збори коаліції, якщо вони відбудуться, потім настане точка біфуркації – звіт уряду. Якщо він не буде затверджений (а ймовірність такого результату дуже висока), може бути запущена процедура поступової відставки уряду.

Таким чином, мені здається, команда Петра Порошенка ще більше підсилює тиск на прем'єра, адже їх вплив у цій ситуації відіграє вирішальну роль. Тиск на Яценюка буде надаватися до подання звіту уряду і після - до його затвердження парламентом. Поки БПП стримує процес збору підписів за відставку Яценюка, але все може змінитися.

Якщо ж Яценюк не погодиться або критичні процеси всередині Верховної Ради наберуть сили і невдоволення прем'єр-міністром стихійно виплеснеться, ризик його відставки збільшиться в рази.

Тим не менш, є фактори, які говорять про те, що Яценюк ще на якийсь час залишиться на своїй посаді. По-перше, без Народного фронту складно створити коаліцію. З Опозиційним блоком ніхто не стане кооперуватися, цей варіант виключений. По-друге, відсутня перехідна кандидатура на пост прем'єра. Прізвища називають різні: від Володимира Гройсмана до Бориса Ложкіна, і від Міхеїла Саакашвілі до Олександра Кваснєвського. Але чіткої кандидатури немає, і це, можливо, найбільше стримує БПП від ідеї зміни Яценюка.

Якщо ж нічого не вийде, Яценюк не погодиться на умови БПП, то запуститься план №2 – створення нового уряду, можливо, з частковим переформатуванням коаліції. В цілому коаліція може переформатуватися при збереженні в ній якоїсь частини Народного фронту (але, не втративши при цьому статус фракції, що дуже важливо). Тоді нинішня коаліція збережеться, але при цьому буде обраний новий прем'єр-міністр. В обмін на відставку Яценюка, Народний фронт, ймовірно, збереже кілька міністерських портфелів (можливо, навіть отримає більше, ніж раніше в якості компенсації за відставку Яценюка). Може також піднятися питання про відставку Авакова, і замінити його, наприклад, можуть на Андрія Парубія (з того ж НФ).

Якщо ж НФ не погодиться на такі умови, всередині партії почнуться процеси стихійного або спеціально спровокованого розколу. Тоді доведеться вносити зміни в Регламент Верховної Ради, щоб дозволити формувати коаліцію за участю окремих депутатів або депутатських груп (сьогодні в коаліцію входять тільки фракції). Це питання давно обговорюється, хоча конституційність подібних ідей залишається під питанням. Завдяки новим і старим депутатським групам, а також позафракційним депутатам можна буде створити нову коаліцію.

Останній сценарій розвитку подій – дострокові парламентські вибори – повністю залежить від позиції Порошенко. Тільки він буде вирішувати, коли і як це може спрацювати.

Поки він не схильний до проведення дострокових виборів, але може статися форс-мажор. Якщо після відставки Яценюка два місяці не вдасться сформувати уряд, то в кінці квітня-на початку травня Петро Олексійович буде вирішувати проводити або не проводити парламентські вибори. Якщо на той момент у його партії збережуться прийнятні рейтинги, а також будуть хороші рейтинги у Саакашвілі, то президент може погодитися на такий варіант.

Тим не менше, на сьогоднішній день це розглядається як останній, форс-мажорний сценарій, на випадок, якщо не буде іншого виходу. Більш того, розпуск парламенту і призначення нових виборів – це право, а не обов'язок президента. Він може потягнути час.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.