Що потрібно знати про результати виборів в Україні

2 коментувати
Влада втратила частину прихильників, успіху добилися відразу декілька партій, а проблеми виникли в несподіваних місцях

Сьогодні я оцінюю ситуацію з виборами дещо оптимістичніше, ніж напередодні голосування. Щодо першого туру, я б відзначив, що вибори закінчилися своєрідною "бойовою нічиєю" влади та різноманітної опозиції. Влада в особі своєї партії, звичайно, втратила частину прихильників, рейтинги знизилися, але при цьому їй вдалося зберегти лідерство у багатьох регіонах.

Також відносними переможцями можуть себе відчувати відразу кілька політичних сил: Самопоміч, яка дуже успішно виступила, особливо у великих містах, Батьківщина, яка збільшила свої рейтинги (хоча при цьому не стала абсолютним переможцем, як багато хто очікував). Свобода дуже серйозно зміцнила свої позиції, але в основному за рахунок того, що сама влада зробила їй чимало "подарунків" напередодні виборів – я маю на увазі конфлікти зі свободівцями. Голосів їй додало і те, що Правий Сектор у виборах не брав участі. Ситуація з рейтингами Свободи і УКРОПу свідчить про радикалізацію частини суспільства, і це потрібно брати до уваги. Але в цілому можна говорити про "бойову нічию".

Хто виявився відносно переможеним? Це Опозиційний блок, який не отримав тотальної перемоги на Сході і Півдні з різних причин, в тому числі і через власні помилки, договорняки по Харкову, Одесі та деяких інших регіонах, і Радикальна партія, яка не провела активну виборчу кампанію, що знизить її результати навіть у порівнянні з торішніми виборами.

Я більш оптимістично налаштований щодо другого туру. По-перше, у більшості міст ми бачимо явних лідерів на мерських виборах. Подекуди, як у Харкові, можна говорити, що вибори відбулися вже в першому турі, десь, як по Львову та Одесі, ситуація залишається невизначеною, і ще цілком можливо, що там переможець визначиться в першому турі, я цього не виключаю. Якщо ж відбудеться другий тур, то з високою ймовірністю переможуть діючі мери.

Потенційно найбільш конфліктний регіон другого туру – Дніпропетровськ

Потенційно найбільш конфліктний регіон другого туру – це, звичайно, Дніпропетровськ. Але те, що Філатов зайняв перше місце в цьому турі, суттєво посилює його шанси в другому і знижує ризики конфлікту у місті. Конфлікт був би можливий у тому випадку, якщо б перемагав Вілкул, і команда Коломойського не визнавала цієї перемоги. Якщо ж буде перемагати Філатов, то й особливого конфлікту не буде, хоча ризики залишаються.

Проблеми виникли не зовсім там, де їх очікували: у ряді населених пунктів на Донбасі, в особливості, в Маріуполі. І виникли вони, на мій погляд, в тому числі й через процедурні проблеми. Зокрема, через те, що законодавець і ЦВК пішли на такий сумнівний крок, як можливість друкування бюлетенів з меншим рівнем контролю і в приватних друкарнях. Таке і раніше траплялося, але контроль був серйознішим. В результаті слабкого контролю на цих виборах виникли конфліктні ситуації. Крім того, дуже високий рівень взаємної недовіри, який проявився в Маріуполі, який паралізував роботу територіальних виборчих комісій у Красноармійську та ряді інших населених пунктів. Ці два фактори і призвели до того, що вибори в цих містах не відбулися.

В цілому ж, не варто драматизувати ситуацію: потрібно просто зробити правильні висновки, активніше працювати ЦВК, місцевій владі і зняти наявні проблеми.

Ці вибори не стали подією, але при цьому відбили досить показові політичні зміни, які відбуваються, в тому числі, і на місцевому рівні. І той факт, що проєвропейські політичні сили будуть представлені у місцевих радах у більшості регіонів країни, в тому числі на сході і півдні, - відображення змін, що поступово відбуваються в країні, незважаючи на консервативні настрої в низці російськомовних регіонів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.