Що буде з Донбасом після зриву перемир'я

5 коментувати
Що буде з Донбасом після зриву перемир'я
Ми не повинні допустити, щоб у Росії з'явилася можливість повісити на Україну зрив Мінська-2

Гостро емоційна дискусія з приводу пункту 18 «Перехідних положень» Конституції в конституційному законопроекті про децентралізацію (про «особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей») - це, насправді, спір про ставлення до Мінськими угодами і взагалі про спосіб врегулювання конфлікту в Донбасі.

Можна довго сперечатися про те, чи варто було підписувати Мінські угоди. Думаю, що вибір у нас був дуже обмежений – або продовження війни (з ризиками великої війни з Росією) або переговори про врегулювання конфлікту. До того ж, до переговорів нас підштовхують і наші союзники, без підтримки яких вести війну нам буде вкрай складно.

Також можна довго сперечатися про те, чи можна було підписати Мінські угоди в більш вигідній формі. Може бути так, а може бути і немає. Я, наприклад, оцінюю «формулу світу», прописану в Мінських угодах (реінтеграція сепаратистів до складу України), як утопичную. А ось домовленості про припинення вогню і відведення важких озброєнь я вважаю абсолютно необхідними і неминучими. Рано чи пізно це доведеться робити. Питання тільки в тому, коли і як це буде виконано. Треба розуміти, що будь-яка угода – продукт компромісу і взаємних поступок. Угоду тільки на наших умовах навряд чи було б підписано. Непідписання угоди навіть про умовному перемир'я і напрямках мирного процесу означало б відновлення війни. Ось такі банальні, але драматичні альтернативи.

Проблему конфлікту в Донбасі можуть почати вирішувати без нашої участі

Критики кажуть, що незважаючи на Мінські угоди, війна триває. Так, тривають взаємні обстріли і локальні зіткнення. Проте масштабних і активних бойових дій (як у серпні минулого року) немає, хоча за останні тижні істотно посилився ризик їх відновлення. Можна називати це війною? На мій погляд, це, швидше, «гібридна перемир'я» (ні цього світу, ні повноцінної війни). У Карабаху, наприклад, стріляють досі. Регулярні обстріли відбуваються на кордоні між Ізраїлем і Палестиною. Але про війну при цьому не кажуть. Зрештою, справа не в термінах, а, швидше, в тактиці. І по відношенню до Мінськими угодами, і по відношенню до конфлікту в Донбасі.

Навіть якщо Мінські угоди і не подобаються, то до них, а також до позиції наших західних союзників за цими угодами, треба ставитися як до політичної даності. Відмова України від виконання цих угод або демонстративний односторонній розрив цих угод створить нам серйозну напруженість не стільки у відносинах з Росією, скільки у відносинах з нашими західними партнерами. І так є певні проблеми зі ставленням до України у частині західних еліт. Одностороння відмова від Мінських угод може підірвати довіру до договороздатності нашої країни, дасть привід для звинувачень України у зриві мирного процесу. Це, з одного боку, послабить потенціал міжнародної підтримки України у протистоянні з Росією. З іншого боку, проблему конфлікту в Донбасі почнуть вирішувати без нашої участі і без врахування наших інтересів.

Думаю, що керівництво України не менше сумнівів та скепсису щодо повномасштабного виконання Мінських угод, ніж у критиків цих угод. Але якщо критики пропонують негайно розірвати Мінські угоди або не виконувати пункт про конституційні зміни, то керівництво України використовує більш гнучку тактику: демонструвати готовність виконувати ці угоди, але при взаємному їх виконання і протилежною стороною; наполягати на першочерговому виконанні пунктів про припинення вогню і відведення важких озброєнь; показувати готовність до компромісів, але без принципових поступок Росії і сепаратистам. Ця тактика дозволяє зберігати партнерські стосунки з нашими західними союзниками і поступово готувати передумови для більш реалістичною схеми врегулювання цього конфлікту. Якщо сепаратисти восени проведуть свої місцеві вибори за своїми правилами (а не за українським законом, як записано в Мінських угодах), то політична частина Мінських угод буде девальвована. І відповідальність за це будуть нести Росія і сепаратисти. Тоді виникне необхідність прямо або побічно переглянути Мінські угоди, сконцентрувавши зусилля на припинення вогню і військових зіткнень, а не на идеалистичных спробах всеосяжного політичного врегулювання.

Так, Мінські угоди не гарантують миру, і навіть надійного перемир'я. Але це не означає, що ми повинні відмовитися від переговорів і пошуку більш реалістичною і прийнятною для нас формули світу. При цьому ми повинні розуміти, що якщо нас не влаштовує реінтеграція Донбасу з сепаратистами на додачу (а такий варіант, судячи з усього, не влаштовує більшу частину суспільства і політичного класу України), то альтернативним варіантом мирного врегулювання цього конфлікту може бути тільки його заморожування через поступове припинення військових дій і збереження політичного статус-кво (поділ Донбасу на українську і сепаратистську частини).

Прихильники військового вирішення сепаратистської проблеми в Донбасі повинні розуміти такі обставини. Наступальна воєнна операція в зоні конфлікту (як альтернатива Мінськими угодами) викличе нерозуміння і неприйняття наших міжнародних партнерів. По-друге, за оцінками військових експертів українська армія в даний час має достатні ресурси для ефективного стримування противника в зоні конфлікту, але не для масштабного наступу. По-третє, у разі настання воювати доведеться не стільки з сепаратистами, скільки з російською військовою машиною, в кілька разів перевершує потенціал Збройних Сил України. І це буде загрожує перенесенням військових дій на інші регіони країни і величезними ризиками набагато більших втрат (людських, матеріальних і територіальних), ніж за попередній період конфлікту. Нарешті, треба враховувати суспільні настрої. Більша частина українських громадян втомилася від війни і, як показують опитування громадської думки, хоче мирного, а не військового врегулювання конфлікту в Донбасі.

Суперечка про ставлення до Мінськими угодами це не тільки політична дискусія про стратегію і тактику вирішення конфлікту в Донбасі, це і зіткнення протилежних етичних позицій. Свого часу видатний німецький соціолог Макс Вебер сформулював тезу про вибір між «етикою переконання» і «етику відповідальності». Прихильники першого підходу виходять з вічних і незмінних норм моралі й ідеалістично романтичного ставлення до політичної реальності. У нас вони, трохи що, кричать «ганьба» і «зрада». Прихильники етики відповідальності, навпаки, закликають думати про наслідки прийнятих рішень. В нашому випадку, критики Мінських домовленостей виходять з «етики переконання», вважаючи аморальним «миритися» з сепаратистами, і навіть сидіти з ними за столом переговорів. Дійсно, «миритися недоречно», як справедливо зазначив у своїй статті в «Дзеркалі тижня» Володимир Горбулін, представник України у підгрупі з політичного врегулювання на переговорах у Мінську. А ось вести переговори про поступове припинення вогню і активних бойових дій в зоні конфлікту необхідно. Краще переговори, навіть якщо вони не дають швидкого й однозначного результату, ніж війна. І краще гнучка політика, що враховує ризики як виконання Мінських угод, так і відмови від їх реалізації, ніж прекраснодушный, але прямолінійний і авантюристичный ура-патріотизм.

В висновок про ставлення Росії і сепаратистів до конституційного законопроекту про децентралізацію. У наших супротивників на сході цей законопроект викликав різке неприйняття, що спростовує заяви вітчизняних критиків, які вважають, що він прийнятий в інтересах сепаратистів. Росія і сепаратисти вимагають узгодження конституційних змін з ними. Думаю, що і в Москві, і в Донецьку, і в Луганську прекрасно розуміють, що в Києві не підуть на такого роду поступки. Для чого тоді Росія і сепаратисти педалюють зараз конституційну тему? Для того, щоб підлити масла у вогонь українських дискусій про конституційні зміни, і спровокувати в Україні політична криза. У чиїх інтересах буде така криза, говорити зайве.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.