Партії Захарченко та Плотницького, або В одній країні з бойовиками

3 коментувати
Україну чекає складна і неоднозначна гра по кожному пункту компромісу щодо виборів в ЛДНР

Перипетії навколо виборів в сепаратистських регіонах Донбасу тривають. Але не думаю, що місцеві вибори на окупованих територіях зможуть відбутися до кінця поточного року. Максимум, що вдасться зробити за цей період – узгодити компроміс за формулою місцевих виборів і спробувати провести відповідний закон через Верховну Раду.

Франція і Німеччина, звичайно, продовжать тиснути на нас та росіян, оскільки європейці поділяють класичне демократичне бачення вирішення конфлікту – вибори, якийсь політичний компроміс між протиборчими сторонами і, в кінцевому підсумку, вихід з конфлікту. Однак такий підхід не годиться, оскільки не враховує політичні обмеження та політичні ризики всередині самої України.

Одна з головних проблем політичного врегулювання донбаського конфлікту в тому, що сепаратисти не хочуть реальної реінтеграції до складу України. Вони хочуть лише уявної реінтеграції: отримувати фінансування з Києва, але зберегти фактичну незалежність і створювати для України різного роду проблеми. Іншими словами, шантажувати країну в новому статусі. Мені здається, в Парижі та Берліні це не зовсім розуміють.

Франція і Німеччина продовжать тиснути на нас та росіян

Орім того, давайте дивитися правді в очі, значна частина українського суспільства і значна частина українських парламентарів в принципі не хочуть миритися з сепаратистами. Це велика морально-психологічна проблема. Питання не в тому, який компроміс буде для нас прийнятним, а який – ні. Справа в тому, що складно уявити собі, як люди, з якими ми воювали, стануть депутатами, що з ними потрібно вести діалог, що з ними в принципі потрібно жити в одній країні.

Саме тому багато хто виступає категорично проти самої ідеї примирення, і це стане суттєвою перешкодою для тієї формули розв'язання конфлікту, яку вважають прийнятною в Парижі та Берліні. З цієї точки зору, в складному становищі опинився Петро Порошенко. Він не може в односторонньому порядку відмовитися від Мінських угод, оскільки їх вважають єдиним можливим шляхом виходу із ситуації навіть у Вашингтоні. Всі розмови про те, що формат переговорів можна змінити на женевський, ілюзія. Адже Сполучені Штати підтримують ті ж самі Мінські угоди, які не подобаються багатьом українцям.

З іншого боку, Порошенко розуміє ризики і проблеми, які обіцяє несприйняття суспільством подібного компромісу з сепаратистами. Тому йому доводиться маневрувати між двома полюсами (я б навіть сказав між Сциллою та Харибдою) цього процесу.

Так, єдиний результат паризької зустрічі «нормандської четвірки» 2 жовтня – це договір про відвід озброєнь калібром менше 100 мм. Це конкретний та важливий результат. Разом з тим, переговори з цього питання тривали півроку. Очікувалося, що договір буде підписаний ще в кінці квітня, а вийшло тільки зараз. Цей повільний та млявий характер переговорного процесу, ця тягуча дипломатія і дає певні позитивні результати, тому що договір про відвід озброєнь ближче до позицій української сторони.

Нас чекає дуже складна і неоднозначна гра по кожному пункту компромісу щодо виборів. Я можу зрозуміти компроміс щодо формування виборчих комісій, щодо того, хто може голосувати та ін. Але як у виборах можуть брати участь сепаратистські організації, про що говорять ватажки ДНР/ЛНР? Партії Плотницького, Захарченко і т. д.? Я не можу уявити собі, як за це може проголосувати український парламент. Це велика проблема.

Компроміс щодо виборів, звичайно, будуть шукати. Але головна проблема складається в тому, що який би компроміс вони не придумали, це спровокує значну критику всередині українського суспільства. Це відкрите питання, на яке поки що немає відповіді. Так що переговори будуть, а от результати від них з'являться явно нескоро.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.