Навіщо відправляти Ахметова та Бойко в Донбас

6 коментувати
Зараз ведеться політичний зондаж і прикидка варіантів

Пошук перехідних фігур в сепаратистських республіках – людей, які змогли б замінити Олександра Захарченко та Ігоря Плотницького, і сприймалися не як партія війни, а як партія мирного врегулювання конфлікту - обговорювалося, судячи з деяких джерел, вже давно. Ще в січні цього року Сурковим та Нуланд.

Даний сценарій - один з можливих інструментів вирішення конфлікту. У Мінських угодах це не прописано, але неформально всі розуміють: нинішнє керівництво сепаратистських республік необхідно поміняти.

Втім, справжня проблема – навіть не особистості перехідних фігур, а їх статус. Що вони будуть очолювати? Про це майже не говорять, але це принципово важливе питання і в цьому причина мого скептичного ставлення до цього сценарію. Потрібно визначити, яким буде перехідний період.

Для України абсолютно неприйнятне збереження після виборів у Донбасі, навіть якщо вони відбудуться, двох сепаратистських республік і, тим більше, їх реінтеграція у склад нашої країни. Українське суспільство цього не сприйме: у країні і так до «особливого статусу» цих областей ставлення досить специфічне. Тим більше неприйнятний варіант із сепаратистськими республіками. Тому, якщо Ахметов стане головою ДНР, а Бойко – головою ЛНР, нас цей варіант не влаштує.

Справжня проблема – не особистості перехідних фігур, а їх статус. Що вони будуть очолювати?

Нагадаю, згідно з Мінськими угодами, там передбачаються місцеві вибори, і не будуть обиратися обласні ради. Оберуть лише мерів міст, міські ради, районні ради. В принципі, в рамках цієї моделі можна знайти місце, в тому числі, і для Ахметова з Бойко – але обласних рад не повинно бути. Також потрібно прописати припинення повноважень та ліквідацію всіх квазідержавних структур ДНР та ЛНР, а цього поки не відбувається. Так в якому ж статусі їх туди направляти?

Отже, в якійсь додатковій політичній угоді або в перехідних положеннях закону про вибори доведеться приписати, що будуть створені державні адміністрації, які будуть діяти в окремих районах Донецької і Луганської областей. Якщо це буде прописано, Ахметов та Бойко (чи хтось інший) зможуть очолити такі перехідні адміністрації. Такий варіант, можливо, і прийнятний – але не ДНР та ЛНР.

Залишається питання, чи приймуть їх українці. Але тут потрібно почати з того, що не можна говорити про українців в узагальненому сенсі: одні фігури будуть прийматися на сході України і зовсім інші – на заході. Для Донбасу, особливо для Донецької області, фігура Ахметова прийнятна. Точно так само, думаю, як для Луганської області буде прийнятна фігура Бойко. Для жителів цих областей вони не є чужими (Бойко працював в Луганській області, хоча і досить давно). Для жителів Західної України, звичайно, це не варіант.

Але тут варто бути реалістами. Фігура, яку прийме і Схід, і Захід, може бути політично нейтральною, але при цьому виявиться малоефективною. До того ж потрібні люди, які будуть взаємоприйнятними для всіх учасників конфлікту – від України до Росії. Тому шукати тих, кого візьмуть всі українці – утопія, як би цинічно це не звучало. Ми таких фігур не знайдемо.

У цілому ж поки всі обговорення – ескізні варіанти, не більше того. Це ще не практичний сценарій. Це політичний зондаж і прикидка варіантів, а не сценарій, який прямо зараз буде втілюватися.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.