Навіщо Кремль просуває ідею трибуналу по Донбасу

10 коментувати
Росія хоче перекрутити тему міжнародного трибуналу таким чином, щоб звинуватити у тому, що сталося на Сході, українську сторону

Непроста ситуація, яка склалася з міжнародним трибуналом по малайзійському Боїнгу, широко відома. Але мало хто замислюється над тим, що незабаром на нас чекає дуже жорстка ідеологічна боротьба, пов'язана з іншим трибуналом – за події на Донбасі.

Більше того, Росія і сепаратисти вже почали спекулювати на цьому питанні. Їхня мета – перекрутити тему міжнародного трибуналу таким чином, щоб звинуватити у тому, що сталося на Сході, українську сторону.

Поки це не виходить за рамки пропагандистської ідеї, але в майбутньому Росія може спробувати пограти з темою трибуналу на рівні Ради Безпеки ООН. Адже питання трибуналу по Донбасу спочатку виникло у Кремля на противагу ідеї трибуналу по Боїнгу. Мовляв, «ага, ви нас хочете притягнути до відповідальності за Боїнг? Ми подамо зустрічну ідею!».

Я не виключаю, що в суто пропагандистських цілях Росія може спробувати провести це рішення через Раду Безпеки ООН. Хоча б заради галасу.

А далі, швидше за все, вони організують «трибунал» самі, на базі російської судової системи чи Євразійського союзу. За тим же сценарієм, за яким зараз йдуть справи Савченко або Сенцова. Ніхто, крім самої Росії, цей псевдосуд не визнає, але для пропагандистських цілей їй і його буде достатньо.

Швидше за все, росіяни організують псевдотрибунал на базі власної судової системи

Тому для України вкрай важливий статус трибуналу по Донбасу: ким він буде створений і яким чином, яким буде його статут. І, зокрема, хто буде проводити розслідування.

Є й ще одна сторона, вкрай специфічна: ні ми, ні Росія не підпадаємо під дію Міжнародного кримінального суду. Тоді яким чином буде створений трибунал? Якщо йтиметься про створення незалежного міжнародного трибуналу по Донбасу під егідою ООН, це рішення заблокує Росія. Якщо ж організацією трибуналу буде займатися РФ, це вже зовсім не вигідно нам. Так що робочої моделі трибуналу по Донбасу поки не існує.

Ще я хочу звернути увагу на дуже неприємну і непопулярну річ: через певну кількість років розслідування подій на Донбасі буде відбуватися за тією ж схемою, що свого часу в Югославії. І, якщо цей трибунал буде проходити під егідою Міжнародного кримінального суду в Гаазі, і каратимуть тих, хто здійснював військові злочини з обох сторін, і до цього нам теж потрібно готуватися. Це, на жаль, може торкнутися і частини українських солдатів, зокрема, деяких представників добровольчих батальйонів.

Тим не менш, такий трибунал – справа не найближчого майбутнього. Навіть за найбільш сприятливих обставин це питання п'яти-семи років.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.