Глухий кут у Мінську. На яку хитрість пішли бойовики

7 коментувати
Суть ультиматуму бойовиків полягає в тому, щоб примусити Україну до легітимації та визнання двох сепаратистських республік

На переговорах у Мінську настав очікуваний глухий кут. Представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи Роман Безсмертний заявив, що представники ДНР/ЛНР намагаються зруйнувати подальший діалог, вимагаючи провести вибори на окупованих територіях 18 жовтня і 1 листопада, «ґрунтуючись не на законодавстві України, а на якихось своїх положеннях і правилах».

Раніше підгрупа робила все можливе, щоб уникнути подібних виборів, каже Безсмертний, і українська сторона сприйняла заяву бойовиків як ультиматум.

Тим не менш, ультиматум був поставлений раніше, коли бойовики висунули вимогу до України провести вибори в лютому за так званим «планом Мореля». В документі зазначалося, що одночасно повинні бути проведені вибори в Донбасі. Для чого? Фактично для того, щоб спробувати змусити нас до легітимації та визнання двох сепаратистських республік. Це одна з тактичних ліній Путіна: змусити Україну змиритися з проведенням цих виборів і фактично визнати сепаратистські республіки. Іншими словами, до складу України увійдуть дві невизнані республіки в їх нинішньому стані, а не як окремі райони Донецької і Луганської областей.

Для нас важливий не компроміс будь-якою ціною, а захист наших інтересів

З іншого боку, відповідно до згаданого ультиматуму, Україна вже зараз повинна погодитися на проведення амністії і надання особливого статусу відповідним районам. Грубо кажучи, цього просили авансом, адже згідно з Мінськими угодами, спочатку повинні пройти місцеві вибори, причому в результаті досягнутого компромісу і за українськими законами. Але компромісу немає, а сепаратисти готуються провести свої вибори за власними законами і правилами. Крім того, вони вимагають перегляду законопроекту про внесення змін до Конституції України.

У цьому й хитрість цієї пропозиції: вони проводять свої вибори, а ми їм надаємо особливий статус. Цього не можна допустити, тому що це суперечить інтересам України.

Для нас важливий не компроміс будь-якою ціною, а захист наших інтересів на мінських переговорах. Те, що це неконструктивна позиція з боку сепаратистів, визнав навіть представник ОБСЄ.

Насправді, немає нічого страшного і драматичного в тому, що в мінському процесі немає прогресу. Перед нами не стоїть надзавдання швидко досягти компромісу – ми повинні відстоювати свої інтереси. Я вважаю, що для нас буде прийнятним навіть мінімальна мета: збереження нинішнього перемир'я, але без реінтеграції Донбасу на прийнятних для нас умовах. Ми не можемо їх змусити: або ми знайдемо взаємоприйнятний компроміс, або залишаємо нинішній статус-кво і перемир'я. Іншими словами, це передбачає збереження нинішнього стану речей в Донбасі, тобто, розділ Донбасу між Україною і сепаратистами (фактично Росією).

Про те, що буде далі, можна буде говорити після переговорів «нормандської четвірки» 2 жовтня в Парижі. Навряд чи варто очікувати якогось прориву, нинішня ситуація сама по собі не передбачає прориву. Однак там визначать, що робити далі, якщо компромісної позиції по місцевих виборах немає.

У переговорах часто трапляється, що кожна зі сторін приймає жорстку позицію, і не йде на поступки. У Мінську склалася саме така ситуація. І я вважаю, що ключове питання полягає в тому, як зберегти перемир'я.

Так, швидше за все переговори продовжаться. У цьому зацікавлені і Німеччина, і Франція, і ОБСЄ: незважаючи на безвихідь в переговорах, все-таки рухатися далі. На мій погляд, у цій ситуації краще за все сконцентруватися на військово-політичних питаннях: гарантіях безпеки, припинення вогню, відведення озброєнь, посилення контролю над буферною зоною і т. д. А шукати якусь ідеальну модель світу та реінтеграції Донбасу до складу України – поки утопія. Жодна зі сторін не готова до цього.

Більше думок читайте тут.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.