Європа і Росія проти американських санкцій

6 коментувати
Сенат США погодив пакет санкцій проти Росії. Але під удар потрапляють і європейські компанії

Законопроект, швидше за все, буде затверджений. Питання в тому, чи підпише його президент США Дональд Трамп, оскільки з ним, як ми всі знаємо, іноді відбуваються абсолютно несподівані речі. Ще одне питання: які будуть наслідки. І мова - про реакцію європейців. Санкції торкнуться проекту газопроводу Nord Stream 2 і вдарять по ряду європейських компаній. Раніше вже з'являлася інформація про те, що представники ЄС зустрічалися з конгресменами і намагалися пом'якшити наслідки по Nord Stream 2, зокрема, для тих компаній, які співпрацюють з росіянами в енергетичному секторі.

Проте, напруга в стосунках між США та ЄС вже виникла. І європейців, як на мене, вже більше турбує не стільки сам Nord Stream 2, скільки, хоч і побічно, але той факт, що під удар потрапляють європейські компанії. Порушений їх суверенітет: створено прецедент, коли американці починають впливати на політику Європи і на її бізнес. А останнім явно не подобається, що США без узгодження йдуть на такі дії.

І, звичайно, тут традиційно проявляється відмінність в політичних підходах, стилістиці зовнішньої політики, в тому числі, політики санкцій, між США і Європою.

Напруження у відносинах між США та ЄС зростає

Не думаю, що це призведе до якогось глобального конфлікту в стосунках з ЄС, але з'явилася ще одна тема, по якій виникає напруга, крім Угоди про клімат, яку Трамп відмовляється реалізовувати. Це не дуже добре, хоча для нас, звичайно, блокування Nord Stream 2 вигідно, тому ми повинні тут проявляти дуже велику гнучкість: не злити європейців, але в той же час тримати руку на пульсі за рішеннями американців. Nord Stream 2 повинен бути заблокований.

Що стосується росіян, гадаю, їх відповідь буде традиційною. Це контрасанкції. Саме так вони раніше відповідали на всі нові санкції з боку США або ЄС. Звичайно, є побоювання, що це призведе до ескалації конфлікту. Побоювання традиційне і такий ризик не можна виключати. Але в цьому випадку росіянам все ж вигідніше зараз грати на протиріччях з цього питання між США і ЄС.

Для Росії дуже важливий проект Nord Stream 2, тому для країни краще єдиним фронтом разом з європейцями протистояти американцям, а не ображатися на весь світ. Якщо ж станеться ескалація конфлікту, це може привести до посилення санкцій навіть з боку Європи. Тоді Nord Stream 2 точно буде похований. До того ж, якщо росіяни будуть безпосередньо брати участь в ескалації на Донбасі, це різко збільшить шанси на поставки летальної оборонної зброї Україні з боку США. Адже в цьому випадку зміниться причинно-наслідковий зв'язок. Зараз росіяни лише лякають американців ескалацією в разі поставок зброї, якщо ж відбудеться ескалація - у американців будуть розв'язані руки. І в Кремлі, впевнений, це розуміють. Посилення бойових дій може стати дуже серйозним аргументом, в тому числі, для Трампа, який любить емоційні рішення.

З приводу відповіді росіян цікаво інше: є сфери співпраці США і Росії, де і американці не вводять санкцій і де росіяни могли б відповісти і створити американцям проблеми - це співробітництво в сфері космосу. Американці цю тему не чіпають. Тому ще одне питання: якщо Росія введе контрсанкції, то які? Якщо в американців є сильна зброя в енергетичному секторі, то, як будуть відповідати росіяни? Все ж таки вони набагато більше залежать від США, ніж навпаки. Це з Європою можна було домогтися ефекту за допомогою контрсанкцій. А з американцями складніше: тут РФ адекватно не може відповісти контрсанкціями. Єдина сфера, де вони можуть сильно вдарити по США - це співпраця з космічних програм. Але чи підуть вони на це?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.