Яценюк йде чи ні?

2 коментувати
Яценюк йде чи ні?
Три сценарії вирішення політичної кризи в країні

Голова Кабінету міністрів Арсеній Яценюк нещодавно заявив, що його відставка призведе до «дострокових парламентських виборів і паралізує центральну виконавчу владу». Він просуває стратегію формального збереження залишків коаліції, що дозволяє йому залишитися в кріслі прем'єр-міністра. І цей варіант розвитку подій поки найбільш вірогідний.

Парламентську більшість у такому разі створять БПП, Народний фронт, а також індивідуальні члени коаліції. Можливо, до них приєднається Радикальна партія. Уряд багато в чому залишиться тим же, але його доукомплектують. До того ж відбудуться точкові зміни. Ймовірно, з'явиться перший віце-прем'єр із президентської команди, а також будуть заповнені відкриті вакансії.

Але, як відомо, всередині фракції БПП є депутати, які можуть взбунтуватися у разі збереження Яценюка на його посаді. Крім того, незрозуміло, чи успішно пройдуть переговори з Олегом Ляшко з приводу входження його партії в коаліцію. Якщо в складі коаліції залишиться менше 226 чоловік, виникне юридичне питання про її переформатування і створення нового уряду. Цей сценарій є другим найбільш вірогідним.

На сьогоднішній момент ситуація зависла

Багато залежить від того, як складуться обставини всередині БПП. Ще один важливий фактор – позиція президента – чи піде він на зміну уряду. Можливо, Петро Порошенко не захоче турбувати західних партнерів України і погодиться на перший, консервативний варіант при збереженні уряду Яценюка.

Крім того, потрібно знайти узгоджену кандидатуру нового прем'єра. В принципі це питання вирішуване. Якщо запропонують нейтральну кандидатуру, її можуть схвалити різні фракції.

Звичайно, Яценюка спробують переконати піти добровільно. Сплеск чуток про те, що він ніби погодився на відставку, свідчить про те, що прем'єр коливається. Напевно, з ним ведуть переговори, його вмовляють, переконують покинути пост, щоб не виникло значних проблем.

Серед кандидатур на пост прем'єр-міністра найчастіше називають ім'я міністра фінансів Наталії Яресько. Крім того, лунають пропозиції Дмитру Шимківу, заступнику голови Адміністрації президента, і Павлу Клімкіну, міністру закордонних справ. Проте, якщо поставити на цю посаду людину без досвіду роботи в уряді, як у випадку з Шимківим, або людину, далеку від економічних питань, як у випадку з Клімкіним, то реальним прем'єром стане перший віце-прем'єр.

Не думаю, що при реалізації такого сценарію зміниться весь уряд: з'явиться новий прем'єр, але частина міністрів залишаться (третина, а то й половина), особливо ті, хто прийшов в Кабмін за президентською квотою.

Якщо уряд сформують без Яценюка, є шанс повернути в коаліцію Самопоміч. Всередині партії побутують різні думки: хтось категорично не згоден повертатися в коаліцію, хтось - більш обережний і не хоче дострокових виборів. Остаточне рішення, напевно, буде приймати Андрій Садовий. Також в коаліцію можуть увійти радикали Ляшка та навіть частина Народного фронту.

Якщо Яценюк піде добровільно або призначать прем'єром Олександра Турчинова (хоча цей варіант поки малоймовірний), тоді всі або більшість депутатів Народного фронту, ймовірно, залишаться в коаліції. Можуть вестися переговори і з приводу входження до коаліції груп Відродження, Воля народу, а також позафракційними депутатами.

Таким чином, створення коаліції – вирішуване питання, нехай навіть, якщо знадобиться час на узгодження кандидатури прем'єра і написання нової коаліційної угоди.

Третій сценарій: дострокові вибори. Цей варіант залишається найменш імовірним. Тим не менш, якщо невизначеність збережеться, а нової коаліції так і не створять, то президенту доведеться вирішувати: йти на дострокові парламентські вибори чи ні.

Нагадаю, розпуск парламенту і призначення дострокових виборів – це право, а не обов'язок голови держави. Приймаючи рішення, він буде виходити з рейтингів власної партії, економічної, соціальної та військової ситуації, зовнішньої і внутрішньої кон'юнктури на момент потенційного оголошення виборів. Потрібно враховувати, що західні партнери України виступають категорично проти виборів. На їх думку, це велике зло. Але якщо іншого вибору не залишиться, вони будуть поставлені перед фактом.

У подібному випадку в уряді пройдуть більш радикальні зміни. У Міхеїла Саакашвілі можуть з'явитися шанси стати прем'єр-міністром. Також за цей пост, безумовно, побореться Юлія Тимошенко. Крім того, збережеться шанс створення технократичного уряду – ця ідея стає все більш популярною.

Але на сьогоднішній момент ситуація зависла. Велика делегація українських парламентаріїв вирушила до Брюсселя і до питань уряду-коаліції вони повернуться приблизно після 8 березня.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.