Який сценарій для Донбасу пропонують Україні Меркель і Олланд

13 коментувати
Одним із завдань зустрічі було показати Путіну, що Захід, як і раніше, на боці України

Одним із завдань зустрічі було показати Путіну, що Захід, як і раніше, на боці України

Зустріч у Берліні була покликана скоординувати дії України та її західних союзників

Частина істини є як в позитивних, так і негативних оцінках берлінської зустрічі Порошенко. Головна мета цієї зустрічі, на мою думку, полягала в тому, щоб зрозуміти ситуацію і, по-перше, запобігти подальшій ескалації конфлікту (це мені видається першочерговим), по-друге, обговорити проблеми, які виникли останнім часом на сході, а також знайти ефективні інструменти контролю над ситуацією.

Вплив у цьому питанні здійснювався як на Порошенка, так, гадаю, і на Путіна. І ще одним завданням цієї зустрічі було продемонструвати російському президенту, що Захід знаходиться на боці України.

З іншого боку, і Німеччина, і Франція, як посередники в Мінських домовленостях, зацікавлені в тому, щоб ці домовленості реалізовувалися. Я б не сказав, що Порошенко будуть схиляти або змушувати виконувати все до останньої літери, але зацікавленість Меркель і Олланда в дотриманні умов договору залишається значущим фактором.

Але є ще один аспект цієї зустрічі, який грає на руку Україні і, до речі, нейтралізує побоювання наших критиків Мінських угод і конституційних змін: Німеччина і Франція приймають українську версію Конституції. Адже Кремль і бойовики вважають запропоновані Україною зміни недостатніми і не відповідають Мінськими угодами. Але Меркель і Олланд тут чітко зайняли сторону України: вони визнають, що Київ виконує свої зобов'язання щодо конституційних змін.

Німеччина і Франція приймають українську версію змін до Конституції, незважаючи на протести Кремля

Однією з найголовніших проблем у найближчій перспективі для нас стане питання виборів у Донбасі. У разі проведення виборів сепаратистами Мінські домовленості будуть, по суті, зірвані. Росія дотримується позиції, згідно з якою Україна і Захід повинні визнати вибори, проведені бойовиками. Тоді як насправді в Мінських домовленостях сказано не про це, а про необхідність організації на захоплених територіях виборів у відповідності з українським законодавством. Поки ніякої узгодженої моделі проведення виборів немає і, боюся, її і не буде.

Відповідно, не будуть реалізовані й особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей. Тим не менше, формальне виконання зобов'язань необхідне. Думаю, на зустрічі в Берліні казали і про це теж.

На користь України говорить і той факт, що Меркель підкреслила важливість військової деескалації в Донбасі. Іншими словами, зараз потрібно займатися не стільки політичними питаннями, скільки зниженням градусу конфлікту. В принципі це відповідає українській позиції, так що зустріч дала певні результати.

Очікувати, що вона реально вирішить всі проблеми, було б наївно. Ця зустріч була покликана скоординувати дії України та її західних союзників, прояснити найближчу перспективу. Але будь-які подальші рішення можуть прийматися тільки в нормандському форматі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.