Кістка в горлі. Чи видасть Путін вбивць Литвиненко

5 коментувати
Усунення Литвиненка в списку злочинів Путіна стоїть не першим пунктом

Нещодавно британський суд визнав винними у вбивстві екс-співробітника російських спецслужб Олександра Литвиненка депутата Держдуми РФ Олексія Лугового і підприємця Дмитра Ковтуна, і вказав, що з високою ймовірністю вони діяли під керівництвом ФСБ. Видача Лугового і Ковтуна британському правосуддю, на мою думку, можлива лише у разі максимально жорстких санкцій щодо Росії, оголошених у зв'язку з її відмовою видати злочинців.

Існує, принаймні, один прецедент - видача Лівією на вимогу міжнародного трибуналу співробітника лівійських спецслужб Абдель Аль-Меграхі, звинуваченого у причетності до теракту 21 грудня 1988 року на борту американського авіалайнера. Літак вибухнув над Шотландією, загинули 270 осіб, з них 11 - на землі. Розслідування тривало три роки, було встановлено, що за вибухом стоїть лівійська розвідка, зокрема, офіцер лівійських спецслужб Аль-Меграхі. Проти Лівії були введені економічні санкції, а 5 квітня 1999 року Аль-Меграхі був виданий шотландській поліції. Тут він був визнаний винним і засуджений до довічного ув'язнення. У 2003 році Лівія визнала відповідальність за вибух літака і виплатила сім'ї кожного загиблого по $10 млн. Після цього санкції було знято.

20 серпня 2009 року Аль-Меграхі, в стані повної секретності, без відома США було звільнено з в'язниці шотландським урядом у зв'язку з виявленим у нього раком простати. У Лівії він його зустрічали як національного героя, а 20 травня 2012 року помер від раку.

У 2011 році колишній секретар Головного народного комітету і міністр юстиції Лівії Абдель-Джаліль в інтерв'ю Associated Press заявив, що Муаммар Каддафі особисто віддав наказ підірвати літак над Шотландією. Подальша доля Каддафі нам відома.

У Росії ж всіх названих у вердикті учасників вбивства Литвиненка нагородять урядовими нагородами

Тому прецедент є. Проблема в тому, що на загальному тлі злочинів путінського режиму отруєння Литвиненка в Лондоні в листопаді 2006 року виглядає лишень вбивством. Після 2006 року Росія почала війну з Грузією, війну з Україною, збила Малайзійський літак - жертви обчислювалися тисячами. Тому усунення Литвиненка в списку злочинів Путіна стоїть не першим пунктом.

Як відомо, суддя Роберт Оуен, зачитуючи висновок британського суду по справі Литвиненка, заявив про те,що дії Лугового і Ковтуна "ймовірно, було схвалено" тодішнім главою ФСБ Миколою Патрушевим і президентом РФ Володимиром Путіним. Чи варто в такому разі чекати висування формальних звинувачень проти Патрушева? Думаю, ні. Західна судова система влаштована так, що при розгляді кримінальних справ, що спричинили смерть людини, довести треба не ймовірну причетність підозрюваних до злочину, а безумовну їх причетність. Безумовну участь у вбивстві Литвиненка доведено британським судом лише щодо Лугового та Ковтуна, щодо підсудних Патрушева і Путіна суддя обмежився вказівкою на "ймовірну" їх причетність до вбивства.

На думку судді, Патрушев і Путін "ймовірно" дали вказівку усунути Литвиненко. Довести це дійсно складно. Коли в 1940 році був убитий Лев Троцький, радянський уряд заперечував свою причетність до цієї смерті. Тільки через 50 років ми отримали докази, що вбивство ідеолога троцькізму було здійснено радянськими спецслужбами за прямою вказівкою Сталіна. Може бути, через 50 років нам нададуть подібні докази і щодо Путіна з Патрушевим.

Путін вже, звичайно, у всіх наче кістка в горлі. Жили тихо-спокійно, нафта була по $120 за барель, рубль - в районі 30 за долар. Раптом, серед білого дня, як сніг на голову: російська армія вторгається в Україну. Нафта вниз на 30, рубль вгору на 80. Про всяк випадок збили малайзійський лайнер, щоб усім гірше було; закатували свою армію нескінченними навчаннями; налякали всіх сусідів безглуздими підлетами і підпливами до їх повітряних та морських рубежів; навіщось викрали естонця Естона Кохвера; чомусь захопили українку Надію Савченко; розпатякали на весь світ спочатку про "Новоросію", потім про "русский мир". Коли вже всі махнули на Путіна рукою - Росія, вона і є Росія, що з неї взяти - відправили війська в Сирію і оголосили про створення "нового світового порядку" під прикриттям російської ядерної парасольки.

Можна на цьому тлі когось здивувати судовим висновком про причетність Путіна до вбивства Литвиненка? Думаю, не можна. Про корупцію, зв'язок з криміналом і наркоторгівлю в цілому всі знали і раніше. Згадана в доповіді інформація про можливу причетність Путіна до таких діянь як педофілія звучить і виглядає, звичайно, недобре, але через це режими в світі ніколи не скидали. Був диктатор-людожер Жан-Бедель Бокасса у Центральноафриканській Республіці, але і його скинули не через людожерство, а з політичних причин.

У Росії ж всіх названих у вердикті учасників вбивства Литвиненка нагородять урядовими нагородами. Лугового, можливо, навіть зроблять генералом - наразі  він полковник. Що стосується репутації Росії і Путіна, то покращитися ставлення до Росії після зачитаного вердикту не може. Гнівних промов і закликів покарати Росію з боку політиків, громадських діячів і простих громадян ми за ці дні почули досить багато, але на цьому все і закінчиться.

Не слід забувати, що весь процес судового дізнання було ініційовано не британським урядом, а Мариною Литвиненко. Британський уряд до вторгнення Росії в Україну в березні 2014 року всіляко заважав Марині Литвиненко домагатися правосуддя (дуже відносного правосуддя, бо висунути звинувачення злочинцям можна було, а ось покарати - не можна; всі вони комфортно відсиджувалися в Росії).

Разом з голосами обурення з Великобританії ми чуємо й інші голоси: Росія нам потрібна для спільної боротьби з Халіфатом в Сирії, не будемо сваритися з Росією через вбитого майже 10 років тому перебіжчика Литвиненка. Тому англійський уряд почекає, доки пил осяде, і зробить зі свого боку все можливе, щоб зам'яти справу Литвиненка.

Складність в тому, що не все в цьому питанні залежить від англійської сторони. Для того, аби російсько-англійські відносини покращилися, Путін повинен змінити свою політику щодо Європи, США, НАТО, Сирії та України, а цього ніколи не станеться. Тому можна спати спокійно: британсько-російські стосунки не поліпшаться виключно через Путіна. І щоразу, коли Путін буде наступати Заходу на мозоль, йому будуть згадувати ще і Литвиненка.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.