Чеченський слід. Кадиров і теракти в США

0 коментувати
Як це не дивно, але в теракт, що стався у Бостоні допомагає розібратися ще й у недавньому вбивстві Бориса Нємцова у Москві

На прохання автора НВ публікує матеріал Юрія Фельштинського, присвячений розслідуванню Бостонського теракту, який стався 15 квітня 2013 року.

15 квітня 2013 року в Бостоні стався теракт. По закінченню двох років справу було закрито, а терористи – покарані: один убитий, інший – засуджений до страти. Однак визначені і покарані були лише два виконавця бостонського теракту, хоча неправильно припускати, що всю операцію задумав, спланував і здійснив один чоловік – 26-річний Тамерлан Царнаєв – за допомогою свого слухняного 19-річного брата Джохара. Я спробую показати, що загальноприйнята теорія змовника-одинака хибна, що коло змовників було ширше, і за терактом на фінішній прямій Бостонського марафону може стояти нинішній президент Чеченської республіки Рамзан Кадиров і його спецслужби.

Щоб краще зрозуміти витоки цього теракту я хотів би нагадати про ще один злочин, похований американськими правоохоронними органами, про злочин, який досі офіційно залишається нерозкритим. Приблизно у п'яти хвилинах від того місця, де у квітні 2013 року, незабаром після теракту, відбувалася перестрілка між поліцією і братами Царнаєвими, у районі Бостона, названому Уолсам (Waltham) трохи раніше були вбиті три людини: 25-річний Брендан Мес (Brendan Mess), 31-річний Ерік Вейсман (Erik Weissmann) і 37-річний Рафаель Текен (Raphael Teken). Вони були вбиті у будинку Меса за адресою 12 Хардінг-авеню (Harding Ave.). Всім трьом перерізали горло. На місці злочину були розкидані гроші і марихуана; поліція подумала, що це розборка наркоділків і залишила справу нерозкритою.

Тамерлан Царнаєв був близько знайомий з Месом. Вони товаришували і були партнерами на рингу на тренуваннях. Підозрюваним у справі про вбивство якийсь час був близький знайомий Тамерлана – Ібрагім Тодашев. Однак тоді поліція не знайшла достатніх доказів для обвинувачення. Вона допитувала і Тодашева, і Тамерлана Царнаєва (як друга Меса і Тодашева), але вважала Тодашева непричетним до цього потрійного вбивства. Тамерлан Царнаєв формальним підозрюваним, здається, не був ніколи, швидше, свідком. Важлива деталь: троє вбитих у Уолсамі були ще й музикантами, і в момент вбивства репетирували як оркестранти. Тамерлан, за свідченням його знайомих американців-спортсменів, добре грав на фортепіано та скрипці, так як у Росії, до імміграції в США, вчився музиці.

Без схвалення Путіна Кадиров за межами Чечні не посмів би поворухнути пальцем

Вдруге Тодашев став підозрюваним у справі про вбивство в Уолсамі після бостонського теракту 15 квітня 2013 року. До того часу 27-річний Тодашев жив у Флориді, в Орландо. 22 травня два співробітника ФБР прийшли до нього для чергової розмови. В ході допиту Тодашев зізнався у вбивстві трьох чоловік, скоєному в Уолсамі, і вказав на причетність до цього злочину Тамерлана Царнаєва.

Отже, після бостонського теракту 2013 року ФБР стало припускати, що Тамерлан Царнаєв міг бути причетний до потрійного вбивства на Хардінг-авеню. Ставало очевидно, що своїх колег музикантів-спортсменів у 2011 році він не пошкодував точно так само, як колег-спортсменів у 2013-ому.

Мені хотілося б зосередити увагу на двох деталях, які вислизнули від погляду бостонської поліції, яка розслідувала вбивство: на національності жертв і дату злочину. Всі троє постраждалих були євреями. Вбивство в Уолсамі сталося 11 вересня 2011 року, в 10-літню річницю вересневого теракту в Нью-Йорку. Це вбивство не було розборкою наркоторговців. Це був теракт, який залишився непоміченим, нерозкритим і непокараним. Якби у 2011 році поліція Бостона або ФБР усерйоз зацікавилися вбивством трьох бостонських євреїв у 10-літню річницю теракту 11 вересня, бостонський теракт 2013 року, можливо, ніколи б не відбувся.

Але повернемося до питання про організаторів і замовників теракту; точніше – двох терактів – 2011-го та 2013 років. Троє вбитих у Бостоні у 2011 році єврея, крім того, що у них був свій маленький оркестрик, були спортсмени – боксери і борці, фізично сильні молоді люди. Щоб зарізати їх, потрібен великий досвід у перерізанні горла. Мабуть, у вбивць, яких було кілька, цей досвід був.

Через чотири місяці після вбивства, 12 січня 2012 року, Тамерлан Царнаєв вилетів у Росію і залишався там до 17 липня (за деякими відомостями, до 19 липня). З березня по липень 2012 року Тамерлан знаходився у Махачкалі (Дагестан), куди у квітні 2012 року повернувся його батько, а в червні — мати. Невідомо, де Тамерлан перебував з 13 січня до березня. Батько Тамерлана Анзор стверджував, що Тамерлан їздив в Чечню провідати рідних і знайомих. Мабуть, поїздка в Чечню припала на січень-березень 2012 року.

Вже після теракту 2013 року ФБР заявило, що за інформацією, отриманою з ФСБ у березні 2011 року, Тамерлан був прихильником радикального ісламу і різко змінився у 2010 році і готувався покинути США. На думку ФСБ Тамерлан планував відправитися у Росію, щоб стати терористом. Яким чином ФСБ отримала інформацію про думки та наміри Тамерлана, залишається тільки здогадуватися. Можна припустити, що ФСБ відстежувала зв'язки дагестанських і чеченських мусульманських підпільників і з'ясувала, що на контакт з ними вийшов Тамерлан Царнаєв. Ще можна припустити, що у ФСБ серед знайомих або родичів Тамерлана в Бостоні був свій агент або інформатор.

За свідченням ФБР, документ, отриманий з ФСБ, був із дуже мізерною інформацією. У ФСБ вважали, що Тамерлан стає екстремістом, але жодних подробиць, прикладів і деталей повідомлено не було. При цьому ФСБ наполягала на затриманні Тамерлана в разі його виїзду з США. ФБР направило до Росії прохання про додаткову інформацію, але відповіді не отримало. Тим не менше через висловлені ФСБ побоювання ФБР неодноразово розмовляло з Тамерланом і членами його сім'ї, але не знайшовши очевидних доказів злочинної діяльності Тамерлана, залишило матеріали ФСБ без наслідків. Справа була закрита в червні 2011 року. Другий запит ФСБ був направлений у ФБР у вересні 2011 року. Точна дата цього запиту неясна, тому незрозуміло, чи був він направлений в США до або після уолсамського вбивства. Запит не містив принципово нової інформації і був залишений ФБР без наслідків. Однак незабаром після вбивства допитів Тамерлана, проведених вже не ФБР (ФБР у розслідування «дрібного» уолсамського вбивства залучено не було), а поліцією, 12 січня 2012 року Тамерлан без будь-яких перешкод з боку правоохоронних органів США покинув Америку. В цілому небезпечна для нього Росія, порівняно з лежачій на ньому підозрі у вбивстві, скоєному в Уолсамі, ставала безпечною територією, де можна було перечекати завершення поліцейського розслідування.

Під час свого перебування у Російській Федерації Тамерлан перебував під пильним наглядом ФСБ. Завдяки цьому стало відомо, що він вступив в контакт з активістами дагестанського підпілля 18-річним Махмудом Нідалем, палестинцем за походженням, і 21-річним канадцем російського походження Вільямом Плотніковим. Після того, як 19 травня 2012 року Нідаль був убитий в ході спецоперації, Тамерлан з'їхав від батьків до родичів і без особливої потреби з квартири не виходив. 13-14 липня 2012 року російські війська знищили в Дагестані двох керівників дагестанського підпілля – Іслама та Арсена Магомедових і ще п'ятьох терористів. Серед цих п'ятьох виявився Плотніков. Через кілька днів після загибелі Плотнікова Тамерлан поїхав спочатку в Грозний, потім у Москву, а з Москви – в США.

Як це не дивно, але теракт у Бостоні допомагає розібратися ще й у недавньому вбивстві російського опозиційного лідера Бориса Нємцова в Москві. Вже сьогодні у нашому розпорядженні достатньо вказівок на те, що вбивство Нємцова було організовано людьми президента Кадирова. Інших підозрюваних на даний момент у слідства немає.

Варто згадати, що сліди дуже багатьох убивств, що відбулися не тільки в Російській Федерації, але і за її межами, наприклад, в Австрії і Туреччині, теж ведуть до Чечні до президента Кадирова. Список цих закордонних вбивств досить значний, про них багато писала російська і світова преса. З гучних вбивств у самій Росії слід назвати вбивство відомої журналістки Анни Політковської, яка багато писала про злочини російської армії в Чечні, і розправу над чеченським кланом братів Ямадаєвих, які суперничали з Кадировим .

Зрозуміло, що низка всіх цих усунень – від застреленої у під'їзді свого будинку в день народження Путіна 7 жовтня 2006 року Політковської до вбивства біля Кремлівської стіни 27 лютого 2015 року Нємцова – не могла бути здійснена Кадировим без попереднього узгодження з Путіним, гарантом Кадирова. Без схвалення Путіна Кадиров за межами Чечні не посмів би поворухнути пальцем. Він самостійний лише настільки, наскільки цю самостійність допускає і заохочує президент Росії, і гідно відзначає діяльність Кадирова численнысми нагородами. Останній російський орден – Орден Пошани – Кадиров отримав у березні 2015 року за успішну організацію вбивства Бориса Нємцова. Так що Кадиров, безумовно, найулюбленіший і найзаохочуваніший Путіним політичний діяч в Росії.

Втім, Кадиров одержує гроші не тільки від Путіна, але ще і з арабських країн, що фінансують Чеченську мусульманську республіку Кадирова. Можна тільки здогадуватися про те, які зобов'язання бере на себе у зв'язку з цим Кадиров. Безкоштовних грошей не дає ні Кремль, ні Арабські Емірати.

Даний матеріал є авторським розслідуванням. Продовження розслідування Юрія Фельштинського буде опубліковано в розділі «Думки». Слідкуйте за оновленнями


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.