Фактор Саакашвілі. Кому потрібні дострокові вибори

12 вересня 2017, 20:13
2229
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Порошенко, коаліція та уряд не зацікавлені в дострокових виборах, тому вони зроблять все, аби ті не відбулися

Моя думка щодо дострокових виборів не змінилася після тієї жахливої провокації, що відбулася на нашому західному кордоні. Дійсно, ми бачимо спроби об’єднання політиків-опозиціонерів, популістів. Хоча невідомо, чи воно відбудеться. У Тимошенко свої інтереси, у Саакашвілі – свої. Тимошенко хоче підім’яти його під себе, а він – роздути власний рейтинг. Те саме стосується й інших людей, які так чи так засвітилися в цій акції. Садовий, Гриценко – у них також свої інтереси. Вони всі разом хочуть дострокових виборів, так само як і проросійські сили, зокрема, Опоблок та ефемерне об’єднання "За життя" Рабіновіча.

Але легітимні підстави для таких виборів не змінилися, адже рішення має ухвалювати президент. А Порошенко, коаліція та уряд не зацікавлені в дострокових виборах, тому вони зроблять все, аби ті не відбулися. А кінцеве рішення за президентом. Це – його право: призначати чи ні дострокові вибори, навіть якщо для цього є легітимні підстави. Порошенко чітко сказав, що він цього робити не буде. І я вважаю, що в нинішній ситуації вибори нічого не покращать: вони фрагментують парламент, ускладнять ситуацію там, зроблять Раду ще менш працездатною і зіграють на користь Росії.

Єдина можливість для проведення дострокових виборів – дійсно масові акції на вулицях. Але минулого року опозиція теж намагалася це організувати під гаслами "тарифного Майдану" – не вийшло. Можливо будуть спроби розхитати ситуацію зараз. Але все залежить від готовності людей підтримати такі акції. Та в українців все ж є відчуття, коли треба виходити на вулиці. От якраз якби в історії з проривом Саакашвілі наша поліція та прикордонники піддалися на провокації, почали застосувати силу на кордоні – побиття, силові методи – тоді це могло було б використано для такого наративу: мовляв, як це відрізняється від часів Януковича. А тепер влада отримала власні аргументи – як відрізняється силовий прорив кордону Саакашвілі-Тимошенко-Наливайченка від прориву кордону Януковича-Пшонки-Клименка?

У випадку із Саакашвілі найкращим виходом була б екстрадиція

Якщо говорити про "фактор Саакашвілі", який зараз буде розгойдувати ситуацію, то тут теж думки розділилися. Знову ж таки частина громадян сприйматиме його як додатковий аргумент для оголошення дострокових виборів. Але більшість експертного середовища навряд чи підтримає цю ідею. А влада зробить все, щоб ці вибори не відбулися.

Взагалі від чинної влади багато що залежить. Зрозуміло, що Саакашвілі та Тимошенко потрібна подальша дестабілізація, тому вони намагатимуться навпаки провокувати дії, які можуть призвести до нагнітання ситуації, нових скандалів, гучних заяв для телекамер. А владі потрібно подумати, як на це реагувати. Можливо, якраз не варто втягуватися і підставлятися. Ми бачили ситуацію на кордоні, оголошення про замінування, заблокування поїзду – це було абсолютно нерозумно і лише підіграло Саакашвілі. Тому я вважаю, що владі теж треба думати, як поводитися в цій ситуації і не йти на поводу у тих, хто провокуватиме подальше нагнітання.

Я вважаю, що у випадку із Саакашвілі найкращим виходом була б екстрадиція. У нас є звернення від грузинської сторони, і це можна було б зробити. Наш союзник – Грузія – переслідує екс-президента Саакашвілі, маючи кримінальні звинувачення. Ми видаємо його грузинському правосуддю, яке, до речі, за словами Саакашвілі, було ним реформовано. То нехай і постане перед реформованим грузинським правосуддям. Хоча невідомо які будуть політичні наслідки, зокрема в Європі. Про це мають думати і правоохоронці, і політики з провладного табору: як вийти із ситуації, яка створена штучно, і дуже вміло експлуатується Саакашвілі.

Хоча з іншого боку, тут не можна виключати ще одного моменту, а саме: за належної підготовки влада буде розкручувати меседж, що Тимошенко разом з іншими опозиціонерами виступили в дестабілізаційній ролі для їхньої ж дискредитації. Тому що експертам зрозуміло, що це нечуване порушення правил – силовий прорив українського кордону. А от як це пояснити населенню, де є багато симпатиків Саакашвілі? І навіть не стільки симпатиків екс-губернатора Одеської області, скільки противників влади – тих, хто незадоволений Порошенком, Гройсманом, які хочуть критикувати владу і для них Саакашвілі – просто знакова постать, яка надає їм додаткові можливості для такої критики.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте, переслуховуйте, діліться!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим
Події

Сьогодні, 17:26

thumb img
Перевірка на доброчесність. У чому підозрюють сімох кандидатів на посади в Антикорупційному суді
Події

Сьогодні, 08:56

thumb img
Голоси українського Криму. Російська окупація півострова день за днем, розказана очевидцями