Ерозія націй: дві Америки, дві Європи і дві Росії

21 січня 2016, 11:50
967
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Європа менш готова до глобалізації, ніж Сполучені Штати. Страх підживлює націоналістичні сили по всьому континенту

Ангела Меркель, консервативний канцлер Німеччини, несподівано стала захисником лібералізму в Європі.

Протягом перших 10 років при владі Меркель потрібно було виконувати просту задачу: підтримувати енергійний розвиток німецької економіки, щоб зберегти єдність Європи. Як лідер правоцентристського Християнсько-демократичного союзу, Меркель однаковою мірою виявляла і обережність, і впевненість. Вона стала втіленням комфортного статус-кво, яким користувалася Німеччина доти, доки канцлер не відкрила кордони для біженців.

Підхід Меркель до розв'язання проблеми напливу біженців полягав у тому, щоб допомагати їм, поки вони не зможуть піти. Під час інших недавніх потрясінь в Європі – як от боргова криза в Греції або війна Росії проти України – для підтримки вдома і за кордоном Меркель закликала до почуття солідарності. Хоча канцлер цим і не хвалилася, проте вона знала, що Німеччина може собі дозволити виручити Грецію або запровадити санкції проти Росії.

Те саме можна сказати і про ситуацію з націоналістичним прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, який наприкінці літа минулого року закрив біженцям прохід до Будапешта. Побоюючись гуманітарної катастрофи в серці Європи, Меркель забула про звичну обережність і відкрила кордони Німеччини для потоку мігрантів. І знову вона закликала Європейський Союз розділити з Німеччиною цей тягар. Причому Меркель ризикнула прийняти рішення в односторонньому порядку, і була впевненою в тому, що німецька економіка продовжує зростати, забезпечуючи профіцит бюджету в мільярди євро.

Є якась історична іронія в тому, що нудна, стара Німеччина стане захисником лібералізму

Той факт, що Німеччина з фінансової точки зору змогла прийняти в 2015 році більше 1 млн біженців, не означає, що електорат Меркель цьому радий. Негайно пішли заперечення з боку ХСС, ультраконсервативної сестринської партії ХДС з Баварії, куди приїжджає найбільше біженців. Члени партії Меркель марно намагалися натиснути на канцлера, щоб запровадити обмеження на прийом мігрантів. Місцеві політики всіх мастей цікавилися, як їм розмістити, навчити і інтегрувати всіх новоприбулих.

Праворадикальна, євроскептична партія «Альтернатива для Німеччини» здобула нових прихильників, а ксенофобська протестна група PEGIDA - Патріотичні європейці проти ісламізації Заходу – знайшла підтвердження своєї параної. У 2015 році федеральна кримінальна поліція Німеччини зареєструвала рекордні 163 напади на притулки для біженців, водночас у попередньому році їх було лише 28.

Таким було плачевне стан справ до кінця грудня – ще до того, як у новорічну ніч поблизу головного залізничного вокзалу Кельна, за повідомленнями, сотні жінок зазнали сексуальних домагань (а когось на додачу і пограбували) натовпом чоловіків-іноземців, включно з недавніми шукачами притулку.

Нікого більше не хвилює, чи може країна прийняти мігрантів з економічної точки зору - німці хочуть знати, чи може їхнє суспільство витримати соціальні витрати масового напливу новоприбулих.

Популісти правого спрямування з усієї Європи глумляться над меркелівською Willkommenskultur, привітною культурою, кажучи, що вона була приречена на невдачу з самого початку. Тієї ж ночі, коли в Кельні відбувалися масові напади, влада Мюнхена закрили два залізничних вокзали через інформацію про реальну загрозу з боку терористів Ісламської держави. Десять днів потому на поліцейську дільницю в Парижі з нагоди річниці розстрілів у сатиричній газеті Charlie Hebdo напав чоловік. Простеживши за нападником, поліція виявила, що він попрямував до німецького притулку для біженців.

Пропозиція Дональда Трампа заборонити мусульманам в'їзд до Сполучених Штатів до того, як влада не «розбереться, що відбувається», напевно, знайде безліч прихильників вжиття таких же заходів у Німеччині. Навіть зараз, у розпал зими, німецький кордон кожен день переходять 3 тис. біженців.

Кельн, спокійне і мультикультурне місто на Рейні, мав би стати прикладом того, як на практиці працює німецька толерантність. Однак у жовтні тут почала наростати напруженість – один з місцевих жителів напав на кандидата на посаду мера міста Генрієтту Рекер з ножем. Він був обурений її відкритістю до біженців.

Спочатку Рекер заперечувала, що є якісь підстави вважати біженців причетними до новорічних атак у Кельні і викликала глузування тим, що порадила жінкам триматися «на рівні витягнутої руки» від незнайомців. Коли виявилося, що головними підозрюваними в кельнських подіях дійсно є мігранти з Північної Африки, зазвучали гірші види расових забобонів - не тільки про брудних і хворих нахлібників, але і про темношкірих, сексуально перезбуджених чоловіків, які полюють на білих жінок.

Уряд планує посилити законодавство, після чого буде легше депортувати шукачів притулку, визнаних винними у злочинах. І партнери Меркель по коаліції, лівоцентристські соціал-демократи, з цим згодні. Після ексцесів у Кельні причини наруги не можуть бути більш очевидними. Проте, канцлер продовжує протистояти встановленню верхнього ліміту на кількість біженців, яким дозволено в'їжджати в країну.

Завзятість Меркель можна пояснити різними міркуваннями - як внутрішньонімецькими, так і загальноєвропейськими. Зокрема, встановлення ліміту підриває один із стовпів німецької конституції, яка гарантує «право на притулок» всім, кого переслідують за політичними мотивами. Після руйнувань Третього Рейху, що зробив біженцями мільйони людей, перетворення Німеччини в безпечний рай для жертв політичних переслідувань стало моральним обов'язком.

Меркель також розуміє: якщо Німеччина наслідуватиме приклад Данії або Швеції у відновленні прикордонного контролю, це стане сигналом скасування системи вільного пересування в Європі, одного з головних досягнень ЄС. Шенгенська угода, підписана 26 країнами, створювалася з метою збільшення мобільності європейців, щоб можна було проїхати з Фінляндії до Португалії, ні разу не пред'явивши посвідчення особи.

Вільне і масове пересування біженців поставило під питання практичність ідеї Європи без кордонів. Такі середземноморські країни, як Греція чи Італія, вже перебувають на межі можливостей з прийому незліченних мігрантів, які прибувають до їхніх берегів. А посткомуністичні країни, які в переважній більшості є етнічно гомогенними і ставляться до західного мультикультуралізму з підозрою, приймають біженців неохоче. Екстрений план ЄС з перерозподілу 160 тис. біженців провалився: поки що перемістилися лише 300 осіб.

Криза біженців є відповідальністю Меркель, подобається їй це чи ні. Тимчасовий захід, покликаний врятувати людей, що втікають від громадянської війни у Сирії, випадково перетворив Німеччину в землю обітовану для мільйонів людей. Однак, наплив біженців – це не «німецька проблема», як сказав угорський прем'єр-міністр. Це найглибша криза за всю історію ЄС – і боротьба за ліберальні цінності, які визначають Євросоюз.

Може здатися дивним, що консерватори з Німеччини стали великими захисниками європейського лібералізму. Частково це пояснюється специфікою німецької політики. Вкрай праві партії були маргінальними в цій країні, враховуючи її нацистське минуле. До возз'єднання в 1990 році західні німці незалежно від політичних переконань розглядали ідею держави загального добробуту як спосіб подолання екстремізму і конкурування з комуністичною Східною Німеччиною. Хоча обсяг соціальної допомоги давно скоротився, за американськими мірками, вона ще залишається досить щедрою. Німці, які живуть на соціальну допомогу, очікують від свого уряду її збереження.

Загалом у Німеччині ліві розділені на соціал-демократів, зелених і Ліву партію (Die Linke). Праві представлені вільними демократами (Вільна демократична партія) і християнськими демократами. Причому літеру «Х» у Християнсько-демократичному союзі можна було б залишити маленькою, адже німецькі консерватори уникають публічних проявів релігійності. Ура-патріотизм і звеличення військової сили, із зрозумілих причин, також є табу.

До кризи біженців Меркель створювала враження постідеологічного і прагматичного політика, запозичуючи щось у інших партій за необхідності. Керування економікою і відповідальність за Європу традиційно були частиною обов'язків німецьких канцлерів. У коаліції з соціал-демократами Меркель могла мобілізувати 80% голосів у парламенті. Протягом літа вона витримала повстання всередині власної партії проти третього пакету фінансової допомоги для Греції.

А потім пішли біженці. Можливо, Меркель першою зрозуміла, що нові витрати потягнуть за собою екзистенційну кризу з приводу того, що означає бути німцем – і європейцем – в глобалізованому світі. І вона зайняла позицію відкритої, залученої і щедрої Німеччини.

Американці люблять говорити про дві Америки: міські еліти, що створюють порядок денний, проти сільських, доморощених традиціоналістів. І європейські країни, з цієї точки зору, нічим не відрізняються. Є також дві Німеччини, дві Польщі або дві Росії, розділені нерозв'язним конфліктом між космополітичним і локальним.

Різниця, однак, полягає в тому, що імміграція є наріжним каменем американської ідентичності, навіть якщо успішні покоління «аборигенів» оскаржують питання в'їзду новоприбулих. Вчитися жити разом і розширювати можливості для зростаючого числа людей завжди було великою роботою Америки.

Сьогодні американська толерантність перебуває під загрозою. Але в Європі ситуація критична.

У Німеччині, як і в практично будь-якій іншій європейській країні, імміграція не вписана в національний ДНК. Тут імміграція, на відміну від США, не є частиною загальної історії - вона просто була спущена на місцеве населення зверху. Критики Меркель тепер говорять не про Einwanderung, імміграцію, а про Völkerwanderung, Велике переселення народів, що асоціюється з ордами кочівників у хутрі й рогатих шоломах. Тим часом, німецький канцлер каже, що не взяти 1 млн сирійців для 500 млн європейців означає піти проти західних цінностей.

Успіхи Німеччини в залученні талановитих мігрантів досить скромні. Здебільшого імміграція пов'язана з економічною потребою в дешевій робочій силі, якою стали турецькі і південно-європейські "запрошені працівники"; вони повинні були забезпечити трудові ресурси для економічного дива Західної Німеччини. Ніколи не передбачалося, що вони залишаться. Сьогодні також існує приховане сподівання, що в один прекрасний день біженці повернуться додому.

Незважаючи на добру волю, яку німці проявили до біженців, кельнські напади показали одну важливу проблему – багато мігрантів прибули до Європи з деяких найбільш неліберальних місць на планеті. Більшість молодих хлопців з мусульманських країн раніше практично не стикалися з алкоголем, жінками і свободою. Це вибухонебезпечне зіткнення культур.

Європа менш готова до глобалізації, ніж Сполучені Штати. Страх підживлює націоналістичні сили по всьому континенту. Для більшості європейців політика – справа місцевого масштабу (в кращому разі, національного), але ніяк не транснаціонального. Якщо житель Техасу або Род-Айленда все одно погодиться на те, що в інтересах Америки, то в Європі «по-європейськи» мислять тільки політичні еліти.

Західний ліберальний наратив передбачає постійний прогрес, але це тільки частина історії. Конкуруючі неліберальні розповіді говорять про втрачені цінності та ерозії націй – а ще про війну проти глобалізації. Європейські реакціоністи воюють у битвах минулого, уявляючи собі нову хвилю ісламських загарбників з Північної Африки та Туреччини.

Меркель правильно робить, апелюючи до західних цінностей, тому що німецькі гроші, нарешті, вичерпали себе як єдину цінність в Європі. Останні 25 років країни Східної Європи активно працювали над вирівнянням свого матеріального стану з іншим континентом, реформуючи економіку і приєднуючись до ЄС. Тепер люди в Польщі, Угорщині та колишній Східній Німеччині шукають чогось більшого, що вони могли б назвати винятково своїм – і це не обов'язково буде ліберальна демократія або ЄС.

Ліберали йдуть вперед, забуваючи озиратися назад. Європа, ціла і єдина, була дорогою в майбутнє. Якщо ти вважав інакше, тебе називали націоналістичним мракобісом. Історія повертається в Європу, не обмежуючись східними краями континенту. Британці можуть залити ЄС ще цього року, а каталонці агітують за незалежність від Мадрида і Брюсселя.

Є якась історична іронія в тому, що нудна, стара Німеччина стане захисником лібералізму. Коли Меркель говорить про інтереси всього ЄС, багато британців і поляків чують не голос розуму, а залякування традиційного суперника. Ліберальний наратив Європи більше не може залишатися само собою зрозумілим. Меркель та її європейські цінності зіштовхуються з найбільшим випробуванням.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма на Slate. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Культура

Вчора, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю
Краса та мода

Вчора, 20:30

thumb img
10 трендів весни. Як підготувати свій гардероб до дощу, сонця і грози
Події

Сьогодні, 10:31

thumb img
Розпочнуть із площі. Влітку в Києві стартує реконструкція Центрального вокзалу