Кому голландці дали ляпаса на вчорашньому референдумі

2 коментувати
Результати голосування свідчать, що щось кардинально не так насамперед у «Європейському королівстві»

Здавалося б, відповідь на винесене у заголовок запитання лежить на поверхні: Україні та українцям. Але насправді ця відповідь така ж поверхова, як і невірна. Голландці вчора дали гучного ляпасу насамперед Брюсселю, власному уряду та європейській демократії як такій. Спробую пояснити чому.

Для України результати голландського референдуму мало що змінять: лібералізації візового режиму вони не стосуються, зони вільної торгівлі з ЄС  - також, оскільки перше не є предметом Угоди про асоціацію, а друге - виключна компетенція Союзу, що не потребує схвалення держав-членів. Залишається політична частина Угоди, яка - будемо щирими - має мінімальний вплив на життя пересічного українця. А демократичної риторики, якою вона рясніє, не бракує в сотнях, якщо не тисячах інших міжнародних угод, стороною яких є Україна і які успішно набрали чинності незалежно від того, що думають про них голландські виборці.

Результати вчорашнього референдуму свідчать, що щось кардинально не так насамперед у «Європейському королівстві». Сама ідея виносити питання ратифікації УА на референдум далека від логіки демократії. Угода - складний документ, написаний сухою технократичною мовою більш як на тисячі сторінок. Добре, якщо в усьому світі її прочитало від корки до корки хоча б 1000 осіб. Думаю тримали її в руках чи переглядали по діагоналі в інтернеті в кращому разі десятки тисяч. Умовно її можна порівняти з кресленнями Аеробусу: розуміються на них сотні - користуються літаком десятки мільйонів. Так от уявіть, що конструкцію Аеробусу винесли на затвердження на референдумі. Аналогічний абсурд відбувся вчора в Голландії. Люди голосували за чи проти документу, який вони ніколи не тримали в руках і зміст якого слабо уявляють.

Друге. За попередніми підрахунками, проти ратифікації УА проголосувало трохи менше 2/3 від тих, хто взяв участь у голосуванні за явки 61%. Іншими словами, 20% голландських виборців ввімкнули червоне світло угоді, за яку агітував голландський уряд і яку попередньо схвалив голландський парламент, обраний значно більшою кількістю голосів тих самих нідерландських громадян. Вам не здається, що в Нідерландах серйозно поламалась не тільки демократична логіка, а і "демократична математика"? 

Голландці голосували насамперед проти об’єднаної Європи в особі європейських інституцій

Третє. Проти кого проголосувала вчора більшість тих, хто прийшов на виборчі дільниці? Явно не проти України, яка у свідомості більшості голландців - terra incognita десь на краю землі. Голландці голосували насамперед проти об’єднаної Європи в особі європейських інституцій, які ініціювали укладення УА, вели тривалі перемовини з Україною щодо її змісту, схвалили її остаточний текст і навіть встигли ратифікувати - кожна відповідно до своєї  компетенції. Не зайве нагадати, що серед цих інституцій є і Рада ЄС, членом якої є один із нідерландських міністрів, а членів Європарламенту обирають - нарівні з іншими громадянами держав-членів ЄС - також голландці. 

Отже, головний голландський ляпас вчора дістався Євросоюзу. Другий - голландському уряду, який агітував за ратифікацію УА. Третій - демократії як такій у її нідерландській версії. 

А що ж Україна? Для нас результати голландського референдуму - насамперед привід замислитись про те, наскільки реальний Євросоюз схожий на ту мрію про "світле майбутнє", яку нам щодня намагаються продати українські можновладці. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.