Дороге Міносвіти, вам нема чого втрачати

29 січня, 15:21
5082
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

МОН готує положення, що регулює індивідуальні форми освіти

Запит на виконавців, що вміло підкоряються і однаково мислять, який виконувала система освіти в попередні століття, в наш час сильно впав завдяки розвитку технологій і збільшенню частки креативних індустрій.

Основна цінність випускників для економіки і бізнесу в здатності творити інновації та приймати нестандартні рішення, а не в умінні підкорятися і організовуватися в масові загони синіх комірців.

Якщо проводити паралелі з шоколадом, то на місце шаблонних масових виробів тоннами (читай – випускників системи освіти), прийшов час крафтового шоколаду (дітей з різними сильними сторонами) – коли цінується різниця всіх кольорів, смаків і начинок. Тому якщо в країні є люди, готові розвивати "крафтову" освіту – у вигляді нових підходів, форматів, глибини і ширини, було б відмінно, якщо не підтримати їх в цьому, то хоча б не заважати їм бюрократичними обмеженнями.

Зараз МОН готує положення, що регулює індивідуальні форми освіти. Незважаючи на кілька раундів консультацій, дуже відкритий процес його підготовки і деякі кроки назустріч, проект документа сирий, він не сприятиме розвитку альтернативних форм і за великим рахунком не вирішує наявних проблем у хоумскулерів.

Сімейне навчання і індивідуальна освітня траєкторія, прописані в новому законі "Про Освіту" могли б стати хорошим рішенням для багатьох дітей, особливо на час переформатування всієї системи і зміни поколінь вчителів і підходів. Але цього не станеться, поки МОН не дозріє дати зрозумілі, прості йчіткі формулювання для їх реалізації на місцях.

У точці регулювання сімейної освіти і всякого роду індивідуальних траєкторій зійшлися кілька інтересів. МОН хоче все контролювати. З одного боку – боїться масової втечі школярів зі шкіл в неробство, а з іншого – швидше відзвітувати про виконану роботу "легалізації індивідуальних форм навчання". Поспішне прийняття сирого документа призведе до виникнення нових питань, які треба буде терміново вирішувати.

Масової втечі на домашнє навчання не відбудеться

Більшість традиційних шкіл не хочуть нічого змінювати. З одного боку не бачать потреби, оскільки стикаються в основному з сім'ями, яким підходить очна форма отримання освіти. З іншого – відчувають страх втратити години і фінансування, а з третього – не до кінця розуміють, як працювати з сімейниками, щоб не залишитися крайнім в разі виникнення проблем (того самого неробства). Нинішній проект положення їм не допоможе розібратися.

Приватні школи хочуть розширити свій ринок в надії подовжити клієнтські списки і примножити капітали. Конкуренція приватників, ймовірно, призведе до зростання якості освітніх послуг, а принцип "гроші за дитиною" ще й простимулює держшколи ставати кращими, щоб не було великого відтоку дітей і грошей з системи. Тому доступна фінансована державою опція дистанційної і сімейної освіти піде на користь всім. Бо в результаті покращиться якість. І тоді це тотальний він-він для всіх.

Батьки і діти мріють йти своїми шляхами без зайвих бюрократичних проволочок. Діти ж в центрі системи – так же проголошують принципи НУШ!

Масової втечі на домашнє навчання не відбудеться. Переведення дитини на цей формат – занадто багато праці і відповідальності для батьків. У деяких випадках і великі витрати. А ні до праці, ні до витрат, ні до відповідальності за освіту своїх дітей наше суспільство в більшості своїй поки ще не дозріло. Тому що цінності більшості ще не в освіті.

У найбільш просунутих країнах, що підтримують домашнє навчання, зокрема грошима, кількість хоумскулерів не перевищує 2-3%. За даними національного опитування, в Україні ця цифра не перевищує 1% (GfK, 1000 респондентів, січень 2018). Згідно з даними, отриманими за запитом Освітнім експериментом, 59% нічого не знають про таку можливість, а тільки 17% населення позитивно або швидше позитивно, ніж негативно ставляться до ідеї навчати дітей вдома.

В Україні існує Міжнародна українська школа (МУШ), яка дозволяє українським дітям, які живуть за кордоном, вчитися і атестуватися дистанційно. Вона фінансується держбюджетом. Але такого проекту для дітей, що живуть усередині країни немає. Чому школярі всередині країни, на податки батьків яких і утримується вся ця система, дискриміновані порівняно з тими, хто живе за кордоном? Чим ми гірші і чому повинні шукати рідкісні держшколи, принижуватися перед адміністраціями і приносити купки довідок, або платити приватним школам, щоб отримати можливість вибирати формат і проходити атестацію? Чому дати зелене світло свободі вибору і різноманіттю всередині країни настільки складніше?

І я не розумію, чому існує такий великий опір домашникам. Ми насправді дуже вигідні для всіх. Для нас не треба прибирати класи, опалювати приміщення і ремонтувати дахи, не треба утримувати величезний штат бюрократів або закуповувати телевізори. Нам потрібен папірець про закінчення, щоб можна було здавати ЗНО і вступати далі, а також рідкісний і якісний контакт з учителями – для підтримки, і то не всім.

Але зараз Положення не забезпечує навіть цього. Нинішній документ через недосконалість на практиці буде сприяти витісненню сімей в платні формати приватних закладів замість того, щоб забезпечити прості й зрозумілі правила гри і надати безкоштовну атестацію і підтримку дітям, які вибирають не ходити в школи і вчитися самостійно.

Найвідоміші вчені і винахідники світу (Белл, Едісон, Ейнтштейн, Ньютон) і письменники всіх часів і народів (Марк Твен, Г.Х. Андерсен, Агата Крісті та Чарльз Діккенс), 13 з 44 американських президентів, Чарлі Чаплін і Луї Армстронг, а також перша афроамериканська Держсекретар США Кондоліза Райс отримали домашню освіту.

Сімейна форма (і здоровий текст положення для її врегулювання) – це шанс для України виростити проривних інноваторів, лідерів і підприємців, не обтяжених "принадами" системного підпорядкування і шаблонами консервативної школи. Адже навіть парочка таких унікумів варті того, щоб спробувати. За великим рахунком, дороге Міністерство освіти, вам нема чого втрачати.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Гаджети

Вчора, 15:00

article_img
Великий і гнучкий. Все, що відомо про майбутні смартфони Samsung
Інновації

Вчора, 12:00

article_img
Спітніла ракета. На чому Ілон Маск збирається доправити людей на Марс
Політика

Вчора, 11:00

article_img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Тимошенко, Ляшка, Вілкула, Мураєва та Шевченка