Навіщо в Україні пам'ятник Петлюрі

23 жовтня 2017, 14:18
219
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Позиціонування Петлюри як ката євреїв – технологія дискредитації ідеї української незалежності

У Вінниці відкрили пам'ятник Симону Петлюрі. І цей пам'ятник мені не подобається з двох причин.

По-перше, погане ліплення на рівні "урбаністичної" скульптури для розваги туристів. Масштаб 1: 1, і без натяку на п'єдестал, на кшталт Паніковського на Хрещатику і на розі Прорізної в Києві, одеського Утьосова або скульптури сажотруса в Мукачевому. Через два роки він потемніє, а ніс і кисть руки, відполіровані дітьми і дорослими, будуть блищати, як у кота яйця.

По-друге – і це набагато серйозніше – локація. Встановлення цього пам'ятника в Єрусалимці - єврейському районі Вінниці – неетичне стосовно колективної пам'яті євреїв. Можна було поставити його в іншому місці.

Але. Колективна пам'ять може бути заручницею міфу. Як в цьому випадку. На запитання про відповідальність Петлюри за погроми не може бути простої відповіді "так" або "ні". Звичайно, Петлюра не був ініціатором погромів, випускав відозви проти них, сприяв становленню єврейської національно-культурної автономії, на грошах розмістив написи на ідиш, і в його уряді були євреї (правда, які подали після погромів у відставку). Все це так. Але з іншого боку, погроми під прапором УНР були, причому масові і криваві.

Раніше радянська пропаганда виставляла Петлюру кривавим катом євреїв, таким собі «протогітлером». Сьогодні українська пропаганда намагається намалювати його ангелом, який не має відношення до окремих ексцесів. На підтвердження цієї версії наводять слова Володимира Жаботинського: "Ні Петлюра, ні Винниченко, ні решта видатних членів цього українського уряду ніколи не були тими, ким їх називають, – «погромниками». Хоча я їх особисто не знав, все ж я добре знаю цей тип українського інтелігента-націоналіста з соціалістичними поглядами. Я з ними виріс, разом з ними вів боротьбу проти антисемітів та русифікаторів – єврейських та українських. Ані мене, ані решту думаючих сіоністів південної Росії не переконають, що людей цього типу можна вважати антисемітами".

Петлюра боровся за незалежність України від імперії

Але після цього Жаботинський писав і інше: "Петлюра був головою українського уряду і української армії протягом двох років і більше; майже весь цей час тривали погроми; голова уряду і армії їх не придушив, винних не покарав і сам у відставку не подав. Значить, він прийняв на себе відповідальність за кожну краплю пролитої єврейської крові. Це так ясно, що тут не допоможуть ніякі відмовки. такий голова уряду, такий голова армії винен в нечуваномуі непробачному злочині за посадою перед єврейським народом, перед народом українським, і перед усім людством".

У тому ж дусі, але коротше і ясніше, висловився згаданий Жаботинським через кому після Петлюри Винниченко. Так, у них з Петлюрою була взаємна неприязнь на грунті особистого суперництва. Це треба враховувати, але це нічого не скасовує. Я не можу знайти цитату, відтворю по пам'яті, але суть в тому, що Винниченко відмовився свідчити в суді проти Самуїла Шварцбарда, заявивши при цьому, що, хоча й переконаний, що Петлюра не був антисемітом і аж ніяк не організовував погромів, але повністю знімати з Петлюри відповідальність за погроми не можна. Тому що, якщо зняти провину з Петлюри, то її треба покласти на весь український народ. А той же український народ в армії Нестора Махна погромами себе не заплямував. Тому що "батько" приймав проти погромників найжорсткіші заходи. А Петлюра так дорожив своєю популярністю в армії, що не хотів приймати непопулярних рішень, і, засуджуючи погроми, недостатньо рішуче їх припиняв.

Навіщо я підняв цю тему? Тому що її підняв Путін. Його обурює пам'ятник Петлюрі, "руки якого в крові євреїв".

Так ось, євреї, він намагається нас розвести, і ось чому:

1. Якщо Путіна так обурює пам'ятник Петлюрі, чому його не обурює пам'ятник Богдану Хмельницькому, який не побічно, як Петлюра, а безпосередньо винен у загибелі набагато більшої кількості євреїв, який був ідеологом і керівником геноциду, який мріяв не про єврейську культурну автономію в Україні, а про Україну без євреїв? Відповідь: тому що Хмельницький поклав Україну до ніг московського царя. А Петлюра боровся за незалежність України від імперії. Позиціонування Петлюри як ката євреїв – технологія дискредитації ідеї української незалежності.

2. В Україні в денікінських погромах загинуло не менше євреїв, ніж в петлюрівських; і КДБ-шний маніпулятор, що перевіз останки Денікіна в Росію і покладає президентський вінок на його могилу, не має морального права звинувачувати українців і Петлюру в погромах.

3. Я проти демонтажу пам'ятника Щорсу. Але я свідомий того, що до історичного Щорса я ставлюся ніяк не краще, ніж до діячів УНР.

4. Той же Жаботинський свої роздуми про Петлюру закінчує так: "Я залишаюся другом українського руху. Буду як і раніше намагатися послабити накопичене в душі євреїв справедливе обурення. Більш того, буду і надалі прагнути до угоди з українським рухом, незважаючи на тяжкий гріх цього руху перед євреями".

5. Нарешті, я вважаю, що українці мають право і навіть повинні поставити не напівкарикатурну, а монументальну статую лідера своєї революції в центрі Києва. Але якби мене запитали, що написати на п'єдесталі, я б порадив слова Петлюри: "Очевидно, що в оцінці моєї персони ви повинні бути правдиві: що було в моїй особі, в моїй діяльності негативне, те треба так і висвітлити, не замазувати. Симон Петлюра".

Втім, цей напис доречний на будь-якому пам'ятнику.

Сам би я квітів до його підніжжя не покладав, але й не плювався б, а, подивившись, задумався про трагічність і неоднозначності історії і про уроки, які слід з неї виносити.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Футбол

Вчора, 21:37

thumb img
УЄФА представив талісмана Євро-2020
Події

Сьогодні, 16:46

thumb img
До восьми років в'язниці. Як розкрили аферу шахрая, який зібрав півмільйона на "лікування" померлої дитини
Події

Сьогодні, 10:31

thumb img
Розпочнуть із площі. Влітку в Києві стартує реконструкція Центрального вокзалу