Діти і Кемерово. Про цинічну реакцію Кремля

29 березня 2018, 15:03
8728
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Діти і Кемерово. Про цинічну реакцію Кремля  - фото

Іван Яковина: Символом цієї історії стала дівчинка Маша Мороз і її останні слова: "Ми горимо. Я вас люблю. Можливо, прощавайте"

Про пожежу в кемеровському торговому центрі можна точно сказати: все це допустила система, побудована особисто Володимиром Путіним

Реакцію російської влади на пожежу в кемеровському ТЦ навіть божевіллям складно назвати. Тут якась позамежна ступінь свинства, цинізму і лицемірства.

Не можна пройти повз страшну пожежу в Кемерові. Про те, що там сталося, всі, напевно, вже знають. Катастрофа в торговому центрі – загинули як мінімум 40 дітей і 24 дорослих. Символом цієї історії стала дівчинка Маша Мороз і її останні слова: "Ми горимо. Я вас люблю. Можливо, прощавайте". Вона загинула в тому центрі, згоріла, як і десятки інших дітей поруч з нею.

Хто конкретно винен в тому, що центр спалахнув як сірник, що шляхів порятунку не було, і що пожежники приїхали пізно, ми, напевно, і не дізнаємося.

По-перше, весь перший день влада брехали про кількість жертв, повідомляючи чи то про 5, чи то про 7 загиблих. Справжню інформацію люди дізналися з переговорів по рації медиків і пожежників. По-друге, в перші два дні ні мер міста Кемерова, ні місцевий губернатор, ні тим більше президент Володимир Путін – ніхто не сказав ні слова про ситуацію, що склалася. По-третє, коли люди зрозуміли масштаб трагедії, їм нагадали, що загальноросійський траур оголошують лише в тому, випадку, якщо загинуло більше 100 осіб.

Простіше кажучи, Путіну здалося, що дітей загинуло замало, тож годі псувати настрій перед інавгурацією такими дрібницями. Ось якби більше 100 – тоді добре, можна і посумувати. Більш того, на третій день він дав зрозуміти, що загиблі для нього особисто – це не діти і навіть не люди, а цифри в статистиці. Для нього це не людська трагедія, а демографічна проблема.

Але і це ще не все. У перші два дні Кремль намагався робити вигляд, що нічого особливого не сталося. Незважаючи на це, деякі регіони стали оголошувати траур за своєю ініціативою. До речі, найпершою і в цьому сенсі чуйною виявилася Інгушетія. За нею потягнулися й інші. Але тут з Москви на них цикнули: "Занадто багато на себе берете". Божевілля ситуації найяскравіше проявилося в Рязанській області: там траур спочатку оголосили, а потім, злякавшись гніву Кремля, тут же скасували. Ось вони – цинізм і скотство чиновників. Але коли стало ясно, що по всій Росії люди самі стихійно збираються виходити на траурні мітинги, що число жертв і обставини пожежі всіх шокувало, влада швидко змінила платівку.

У перші два дні Кремль намагався робити вигляд, що нічого особливого не сталося

Путін все-таки приїхав у Кемерово. Поліція прогнала всіх людей від згорілого торгового центру, щоб він міг під телекамери покласти там квіти, не відповідаючи на запитання людей. Потім він провів нараду з місцевою владою, на якій і сказав про "демографію". Пахан місцевої мафії, а заразом губернатор Аман Тулєєв тут же почав облизувати Путіна, дякувати йому за дзвінок, обіцяти все виправити. Уявіть собі: він просив вибачення за загибель десятків дітей не у їх батьків, а у президента. Неймовірно нудотне видовище.

При цьому Тулєєв тут же знайшов винних. Ними, звичайно, виявилися опозиціонери. Він знав, що на площі не 200 осіб, а як мінімум 10 тисяч. Звичайно, він знав, що родичі загиблих там є. Але безсоромно брехав, а Путін сидів і головою кивав. При цьому ні губернатор, ні, звичайно, Путін на мітинг до жителів Кемерова не вийшли, просто побоялися. Замість себе вони відправили віце-губернатора Сергія Цивільова. Він спочатку випендрювався, гнув пальці, говорив, що люди піаряться на трагедії. Але коли народ почав тихо звіріти від таких слів, Цивільов тут же розкаявся і навіть встав на коліна перед присутніми.

На людей, правда, це не подіяло. Вони все одно вимагають відставки і губернатора, і мера, і всього керівництва МНС. Для сучасної Росії їх вимоги звучать зовсім шалено, навіть революційно: вони хочуть чесних виборів. Чим там закінчиться ситуація, поки що сказати складно, але мені вже згадалася дівчинка Таня з підмосковного Волоколамська, де теж все неспокійно. Якщо хто забув: Таня підійшла до губернатора Московської області Андрія Воробйова і жестом пообіцяла відрізати йому голову. Зараз рішуча Таня, що стала справжнім героєм, незримо присутня в Кемерові – на площі перед обласною адміністрацією. Влада розуміє, що число бажаючих відрізати їй голову швидко зростає. Причому не тільки в Волоколамську і Кемерові, але у всій країні і особливо в Москві.

Ще 26 березня в фейсбуці з'явилася група, організатори якої покликали всіх небайдужих людей прийти о 19:00 27 березня на траурний мітинг в Москві на Пушкінській площі. Це стало реакцією на повну байдужість влади до Кемеровської трагедії. Всього за один день число людей, які збираються прийти туди, перевалило за 15 тисяч. Причому розмови в групі були про те, як треба гнати тупу, лицемірну і байдужу владу. Кремлю, звичайно, це не сподобалося. Більш того, йому явно стало страшнувато. Путін тут же оголосив загальнонаціональний траур, а мерія Москви призначила свій, альтернативний, траурний мітинг в той же день, але на дві години раніше і на іншій площі.

Ви тільки уявіть собі рівень цинізму: влада хоче своїм, спущеним зверху мітингом "перебити" громадський, куди люди підуть за велінням серця. Ось тут точно можна сказати, що Кремль вирішив попіаритися на трагедії. Я просто не можу собі уявити чогось більш огидного, мерзенного і лицемірного. Російська влада остаточно збожеволіла. Зараз вона своїми справами, словами, вчинками буквально кожен день підвищує градус ненависті до себе з боку народу. Чиновники цього поки що не розуміють, вони поводяться "як зазвичай, як завжди", хоча зміни в суспільстві йдуть просто на очах. Свідомо чи несвідомо вони посилено копають яму між собою і народом. У цю яму вся російська влада скоро впаде. Я б сказав так: Волоколамська дівчинка Таня прийде по них і зробить саме те, що обіцяла підмосковному губернатору Воробйову.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим
Країни

Вчора, 16:16

thumb img
Відставка Назарбаєва. Топ-15 цитат президента, який очолював Казахстан майже 30 років
Економіка

Вчора, 16:10

thumb img
Амбромавічус і Данилюк. Що вони роблять поруч із Зеленським?