Світовий трампізм: настає нова епоха

2 коментувати
Глобальна хвиля, яка набирала сили останні кілька десятиліть, нарешті, досягла свого піку. Її удар розійдеться по всьому розвиненому світу

9 листопада 1989 року впала Берлінська стіна, що ознаменувало закінчення Холодної війни. Рівно 27 років по тому, 9 листопада 2016 року, Дональд Трамп виграв президентську гонку в США, що ознаменувало закінчення світового порядку, встановленого після Холодної війни. Ключові елементи цього світового порядку – від ліберально-глобалістського політичного консенсусу до американського лідерства у міжнародній системі безпеки – перебувають під загрозою затемнення. Ми вступаємо в епоху популізму поляризації, домінуючими темами якого, найімовірніше, будуть низова демократія і міжнародна небезпечність.

Чому дивуватися?

Суміш шоку і розгубленості – такою була перша реакція ЗМІ на перемогу Трампа. І це показує лише те, наскільки відірваними від реальності були багато ключових медіа. Ба більше, це пояснює, чому переміг Трамп. Нью-Йоркський магнат зумів виграти вибори саме тому, що йшов врозріз з основоположними догмами ліберальної еліти. Він успішно доводив усім, що є цілком незалежним від істеблішменту. Він свідомо порушив політично некоректні табу, розкритикував основні засоби масової інформації і невидимі сили міжнародних фінансових кіл, а також виявив гнів всіх тих, хто програв від глобалізації. На піку виборчої кампанії він навіть заявив, що демократична система загалом сфальсифікована.

Україні доведеться плисти проти течії історії

Кращі представники американської політики, журналістики та бізнесу висміяли Трампа, але цей хор несхвалення виявився контрпродуктивним, і лише зміцнив його позиції. Жоден скандал не міг зупинити Трампа – і не тому, що його прихильники, як один, поділяють його ставлення до жінок, іноземців та меншин (хоча багато хто, звісно, поділяють), а тому, що все це тьмяніє на тлі їхнього ключового мотиву – тицьнути істеблішмент в його фізіономію.

Знамення

Перемога Трампа – не поодинокий інцидент. Навпаки, це ознака настання нових часів. Хвиля, яка набирала сили останні кілька десятиліть, нарешті, досягла свого піку. Це захід ери відкритих дверей, мультикультуралізму і політичної коректності. Міні-Трампи дають про себе знати по всьому західному світу: у Британії це прихильники Брекзиту, у Франції – Ле Пен, у Нідерландах – Герт Вілдерс. Практично в кожній країні ЄС є політики відповідного спрямування, і майже скрізь вони зміцнюють своє домінуюче становище. У сучасному повоєнному світі, де риторика бере гору над фактами, а новинні стрічки все більше схожі на особисті забобони, подібні сили процвітають. Як і Трамп, вони грають на розчарування суспільства в традиційних політичних партіях, обіцяючи повернутися до істинної демократії. І незважаючи на низку місцевих особливостей, всі вони відкидають статус-кво, що зник після Холодної війни. Вони стверджують, що говорять від імені мовчазної більшості і користуються високими рейтингами підтримки серед малоосвічених білих виборців, яким чужі віяння нової епохи – аутсорсинг, масова імміграція, права меншин.

Перемога Дональда Трампа дасть сильний поштовх цій тенденції. Це далеко не перша електоральна перемога антиістеблішментського руху, але масштаб досягнення Трампа настільки великий, що його можна вважати поворотним моментом в історії XXI століття. Ударні хвилі розійдуться по всьому розвиненому світу. Всі очі прикуті до Марін Ле Пен і її спроби стати президентом Франції в 2017 році. Її колеги по Національному фронту не зволікали з визнанням епохальної перемоги Трампа. Віце-президент партії, Флоріан Філіппо, написав у своєму Twitter: «Їхній світ валиться, наш – споруджується». Перемога Ле Пен поставить під пряму загрозу саму концепцію єдиної Європи. Навіть якщо її вдасться стримати, про подальше зближення країн Європейського Союзу можна на якийсь час забути. Натомість ми найімовірніше побачимо відчайдушні спроби приглушити голос прихильників ЄС і спроби повернутися до основ, тобто, до торгового союзу.

Під удар потрапить і система міжнародної безпеки. Зростання антиістеблішментського популізму сприятиме встановленню закритої політичної культури, а це, своєю чергою, ще сильніше ускладнить ситуацію на міжнародній арені. Ми все частіше будемо спостерігати, як національні інтереси стануть зневажатися на догоду електоральній доцільності, а політики стануть ухилятися від прийняття складних оборонних рішень. Робити колективні дії буде все складніше. Це може обернутися повторенням кримської історії, коли Росія захопила українську територію, а згодом почала гібридну війну в Східній Україні. Крім того, це може спровокувати початок ядерної гонки озброєнь, враховуючи, що такі країни як Японія, Саудівська Аравія та Південна Корея можуть вирішити, що американські гарантії безпеки не так міцні, як вважалося раніше.

Наслідки для України

Що все це означає для України? Численні тривожні заяви Трампа щодо Криму і війни в Україні, в поєднанні з розмовами про зближення з Кремлем, спровокували в Києві чимале занепокоєння. Подальший відхід від порядку, встановленого після Холодної війни, може набагато сильніше вдарити по інтеграційних амбіціях України. Без сильної підтримки санкцій з боку США, Європейського Союзу буде складно зберігати одностайність у цьому питанні. Брюссель також не захоче більш активно втягуватися в українські справи, щоб не давати додаткових приводів для обурення антиістеблішментських сил країн ЄС, які вважають процес української інтеграції вельми підозрілим (їм не подобається все, що вони вважають проявом бажання Брюсселя бути міжнародним гравцем). Україні доведеться плисти проти течії історії.

У ці складні часи Україні, як ніколи, важливо стати більш привабливою як для західних урядів, так і для міжнародних інвесторів. Домінуючий після Холодної війни наратив про постійно розширюваний демократичний світ вже неактуальний і не знайде належної міжнародної підтримки. Україні потрібно прагнути змінити негативне сприйняття ззовні і продемонструвати, що вона активний партнер, а не безпорадний тягар. Щоб досягти успіху в цьому, потрібно рішучіше провести реформи. Антикорупційні заходи повинні дати помітний результат. Суди повинні запрацювати. Спроби псевдореволюцій повинні закінчитися. Причин для паніки немає – врешті, підтримка, що надається Заходом Україні, ніколи не була особливо масштабною. Однак, перспектива президентства Трампа має стати сигналом для українського керівництва, показавши йому, що Україна не може розраховувати на підтримку Заходу за замовчуванням і має бути готовою протистояти Росії наодинці, якщо буде потрібно.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на Bunews.com.ua. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.