Час читати. Про сучасні книги змін

1 коментувати
Останній книжковий Форум видавців у Львові підтвердив: на літературному рівні, як на політичному і військовому, Україна знаходиться в зоні конфлікту, спровокованого агресивною поведінкою Росії

Іноді здається, що українці відсторонюються від війни, втомилися і закрилися від горя, але це далеко не так. Багатьом необхідна емоційна підтримка, яку можуть дати книжки: література допомагає не здаватися і не опускати руки.

Книги про війну, документальні та художні — головна тенденція 22‑го міжнародного Форуму видавців у Львові. Публіцистика, інтерв'ю, особисті історії, художня обробка реальності. Розповіді про те, як це — перебувати на окупованій території. Аналітика про анексію Криму. Книги про поразки та перемоги. Свідчення полонених. Одкровення волонтерів. Романи про стоїчну боротьбу українських бійців. Книги українських полонених, кинутих в російські каземати: збірка оповідань Олега Сенцова і книга Надії Савченко.

У цьому сегменті хочу звернути увагу на Андрія Цаплієнка та його Книгу змін, Іловайськ Євгена Положія, Маріупольський процес Галини Вдовиченко, Катастрофа і тріуфм. Історії українських героїв Марії Семенченко, Аеропорт Сергія Лойка, 100 днів полону, або позивний 911 Валерія Макеєва, Волонтери. Мобілізація добра Ірени Карпи, а також Анексія: острів Крим Тараса Березовця і Я — свідок. Записки з окупованого Луганська Валентина Торби.

Література допомагає не здаватися і не опускати руки

Друга тенденція "видавців у Львові" — розумні книги від і для розумних і думаючих людей. Наприклад, Історії про життя, смерть і нейрохірургію Генрі Марша, Психологічна травма і шлях до одужання Джудіт Герман, Велике переродження Андерса Аслунда, Нічого правдивого і все можливе. Пригоди в сучасній Росії Пітера Померанцева, Олігархи Девіда Гоффмана.

Ще один тренд — перекладна література. В цьому році було представлено набагато більше цікавих і різних текстів у перекладі українською мовою. Мій особистий список: Порнографія Вітольда Гомбровіча, Розенкранц і Ґільденстерн мертві Тома Стоппарда, Дім з вітражем Жанни Слоньовської, Можливо Естер Каті Петровської, Список Шиндлера Томаса Кенилли, Страшенно голосно і неймовірно близько Джонатана Сафрана Фоєра. Культовий Улісс Джеймса Джойса. Історія європейської цивілізації (за редакцією Умберто Еко). Том 1: Рим. Том 2: Греція. Поза часом Хуліо Кортасара.

Цікаво, що в цьому році форум намагався стати ближче до людей, а не працювати переважно для спеціалізованої аудиторії (видавців, письменників, перекладачів, культурологів, критиків). До традиційного девізу додалися слова Форум для читачів.

У цьому зв'язку варто відзначити нові майданчики — два львівських музеї відкрили свої двері програмам для дітей. Крім того, були запропоновані спеціальні програми для літніх читачів і жінок, в рамках яких піднімалися актуальні теми: відображення ролі й образу жінки в українських медіа; роль і діяльність жінок на війні; проблеми домашнього насильства.

Останню тему на літературному майданчику вирішила підняти і я. Захотілося поговорити про домашнє сімейне насильство не тільки як про кримінальну тему, побутовість, адміністративних правопорушеннях, захист прав жінок, дітей, а вивести питання на рівень соціальної, ціннісної, загальнолюдської проблеми. Тому за круглим столом зібралися і адвокати — Галина Федькович, Христина Кіт, і письменники — Маріанна Кіяновська, Наталка Сняданко та Галина Вдовиченко.

Ми говорили про травми і сором, про кліше, які існуюь у нашому суспільстві, про провину, що лежить на кожному з нас, про те, що треба бути сміливішими, не замовчувати незручні питання, і підтримувати тих, хто готовий здатися, терпіти і мовчати. Ми говорили про ті форми насильства, які взагалі не піднімаються: як дитину змушують їсти; як літнім людям забороняють виходити з дому і приймати ліки; як чоловіки змушують своїх жінок худнути і змінювати форми, а ті в свою чергу примушують слідувати цим "ідеалам" дочок. Про психологічний тиск, про приниження, фінансові знущання. Сподіваюся, результатом обговорення стане книга, що об'єднує художні тексти та юридичні поради.

І остання тенденція — популяризація читання. Спеціальна програма була запущена ще під час весняного Книжкового арсеналу, коли семеро телеведучих країни публічно читали уривки прози українських письменниць. У Львові естафету підтримали парламентарії — п'ять народних обраниць: Оксана Сироїд, Оксана Продан, Ірина Подоляк, Олена Сотник, Оксана Юринець.

Час читати — новий девіз Форуму, який має стати девізом країни. Читання допомагає не тільки втекти від реальності, але і краще її зрозуміти. Читання допомагає залишатися людиною і не відчувати себе самотнім. Читання допомагає прокачати мізки і серце, а це важливо для того, щоб відчувати себе живим, потрібним, мислячим і чуттєвим.

Колонку опубліковано в журналі Новое Время за 18 вересня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.