Збитий Туреччиною Су-24 – тест для НАТО

2 коментувати
Технічно після паризьких терактів президент Франції міг попросити задіяти п'яту статтю статуту Альянсу, але не зробив цього. Чому? Чому НАТО не воює з ІДІЛ?

Однією з головних причин слабкості НАТО є те, що серед членів Альянсу немає загального розуміння загроз. Паризькі теракти 13 листопада, в результаті яких загинули 130 осіб, повинні були покінчити з цією тенденцією. Але – ні.

НАТО не хоче бути втягнутим у боротьбу проти так званої «Ісламської держави», і на це є вагомі причини: страх вплутатися в довгостроковий конфлікт, страх відплати з боку ІДІЛ в інших європейських країнах і відсутність чіткого розуміння, що робити після завершення військової фази протистояння.

Країни НАТО також не готові розширити фінансування своїх південних членів, уразливих перед погрозами з боку ІДІЛ, а з недавнього часу і з боку Росії, яка нарощує свою присутність в середземноморському регіоні.

Французький президент Франсуа Олланд, який є головнокомандувачем збройних сил Франції, відповів на теракти обстрілом позицій ІДІЛ. У нього не було іншого вибору: французька громадськість чекала якихось заходів.

Крім того, 25 листопада під час зустрічі з німецьким канцлером Ангелою Меркель у Парижі він звернувся за підтримкою до Німеччини. Незабаром він вирушив і з візитом до Москви для проведення переговорів з російським президентом Володимиром Путіним. «Коли французький президент просить мене подумати над тим, які ще заходи ми можемо зробити, мій борг відреагувати на це, і наша реакція в цьому питанні буде дуже швидкою», - сказала Меркель в ході спільної прес-конференції з Франсуа Олландом.

Альянс знаходиться в незаздрісному положенні

При цьому президент Франції не попросив НАТО про військову підтримку. Технічно він міг задіяти ст. 5 статуту Альянсу, яка зобов'язує всіх членів прийти на допомогу в разі, якщо на одного з союзників скоєно напад або йому загрожує небезпека. Тим не менш, Франція розуміє, що НАТО не в тій формі, щоб відповісти на подібні загрози, навіть якщо вони вже стоять на його порозі.

З одного боку, НАТО не вистачає солідарності. Такі південні країни, як Італія, обурені подвійними стандартами Польщі. Новий консервативний уряд Варшави заявив, що не збирається приймати біженців з Сирії та Іраку в світлі французьких атак. Польський уряд пов'язує наплив біженців до Європи з терактами в Парижі.

Не беручи на себе частину загального тягаря, Польща все ж очікує, що Альянс проявить солідарність у таких питаннях, як захист його північно-східних кордонів. Російська анексія Криму в березні 2014 року і подальше вторгнення в Донбас показали, що для Польщі та країн Балтії дійсно існують реальні загрози.

На ці загрози НАТО відповіло швидко. В ході Уельського саміту 2014 року члени Альянсу погодили План готовності до дій (Readiness Action Plan, RAP), покликаний посилити систему колективної безпеки. Крім того, були створені сили високого ступеня готовності (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), які можна розгорнути в стислі терміни.

В південноєвропейських країнах давно стоять бази НАТО, але все ж сьогодні вони потребують більшої підтримки Альянсу, оскільки їм загрожує Ісламська держава (і Росія). Крім того, їм необхідно, на відміну від Польщі та центральноєвропейських країн, справлятися з біженцями.

Між загрозами, з якими стикаються Польща і країни Балтії, і тими загрозами, які стоять перед південно-європейськими членами НАТО, існує фундаментальна відмінність. На Півночі загроза Росії зрозуміла, ідентифікована. Росія – це держава, та до її дій НАТО, принаймні, може підготуватися. Загрози, які стоять перед південним поясом Альянсу, більш комплексні. «Немає ні військового, ні політичного наративу щодо боротьби з ІДІЛ», - сказав на умовах анонімності один європейський військовий чиновник.

Колишній воєначальник НАТО Джеймс Ставрідіс нещодавно представив план дій Альянсу за протистояння з ІДІЛ. Серед іншого, він пропонує збільшити обмін розвідувальною інформацією між членами Альянсу, а також задіяти наземні сили. «Нам знадобиться від 15 до 20 тис. американських і коаліційних військ», - заявив він, які вже розташовані в Іраку. Нинішні повітряні бомбардування також слід активізувати, додав Ставрідіс.

НАТО не прагне задіяти в боротьбі проти ІДІЛ наземні сили. Уроки Іраку, Афганістану та Лівії показали внутрішню слабкість НАТО. «Альянс ніколи не був гарний у розробці стратегії на випадок непередбачених ситуацій», - сказав ще один військовий дипломат, який також побажав не розкривати свого імені.

Можливо, все ж таки варто якнайшвидше розробити якусь стратегію, і не тільки через постійно зростаючу загрозу з боку Ісламської держави, але й через те, що Росія творить вздовж північних, північно-східних і південних флангів НАТО.

Фактично РФ встановила заборонені для польотів зони над російським ексклавом Калінінград, над північною Росією, над Кримом і з нещодавнього часу над сирійською Латакією. Росія заповнює Сирію зброєю і військовою технікою, щоб підтримувати армію сирійського президента Башара аль-Асада, а також здійснювати атаки на опозиційні сили – на відміну від їх офіційних заяв про підтримку коаліції проти ІДІЛ.

Тепер Росія може стати перешкодою для свободи дій і переходів НАТО. Саме такі заборонені для польотів зони в Сирії американський президент Барак Обама спочатку пропонував на перших етапах сирійської війни. Тоді він відмовився від своєї ідеї, оскільки боявся, що через це США можуть вплутатися в нову війну, і тому що Росія наклала б вето на план в Раді Безпеки ООН.

Більш того, якщо підтвердяться повідомлення про те, що Туреччина попереджала російський бомбардувальник Су-24 про наближення до її повітряного простору, перш ніж збити його, значить це вторгнення було тестом на солідарність НАТО.

Альянс знаходиться в незаздрісному положенні. До нього виникає безліч питань: чому НАТО не воює з ІДІЛ, чому не пропонує логістику країнам Західних Балкан та Греції для роботи з біженцями? На ці та інші питання НАТО небагато відповідей. Здається, Альянс практично безсилий.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.