Чи забув Захід Україну?

6 коментувати
Аналітичний центр Carnegie Europe попросив міжнародних експертів відповісти на це питання

Джон Корнблюм, старший радник міжнародної юридичної фірми Noerr LLP

З одного боку, так. Україна відійшла на другий план в силу інших тривожних проблем – від Сирії та самопроголошеної Ісламської держави до біженців в Китаї. Та й нездатність української влади навести вдома лад, призвела до того, що акценти Заходу змістилися.

Але це не так вже погано. Посеред безладу після втечі Віктора Януковича українці здобули почуття ідентичності, яке не могли вибудувати протягом першої чверті століття своєї незалежності. У матчі європейського чемпіонату з футболу 12 червня українська команда стала для німців серйозним випробуванням. Хочеться сподіватися, що в українців зароджується щось справжнє, більш важливе, ніж будь-які дипломатичні ініціативи.

Багато в чому цьому посприяв таємний союзник України. Злісна, антизахідна риторика російського президента Володимира Путіна змусила європейців прийняти реалії, які ті ігнорували десятиліттями, а американців – вийти зі стратегічного ступору.

Захід не забув Україну, просто він ніколи не думав про неї в першу чергу

Але попереду довгий шлях. Президент США Барак Обама досі не може згадати, чим важлива Україна. Німці, здається, бояться своєї слабкості ще більше, ніж росіяни. Без втручання Сполучених Штатів Німеччина продовжить безцільно марнувати час на те, як побудувати прийнятну для Росії систему безпеки. Громадянське суспільство і система стримування загубляться в тумані.

Джанні Ріотта, член Ради з міжнародних відносин

Так, тому що є безліч інших питань.

Париж палахкотить від протестів профспілок проти нового трудового законодавства Франції. Російські хулігани влаштовують бійки під час футбольного кубку Євро-2016, причому французька поліція заявляє, що вони були організовані спеціально для підбурювання. У Парижі орудує терорист-одинак, в той час як люди ще оплакують загиблих у масовому розстрілі відвідувачів гей-клубу в американському місті Орландо. Ринки лихоманить напередодні британського референдуму щодо виходу з ЄС. Європейські пляжі наповнюють біженці. Вірджинія Раджі з італійського популістського Руху п'яти зірок вважається головною претенденткою на пост мера Риму, а республіканець Дональд Трамп поклав око на Білий дім.

Світ більше не турбується з приводу України. Ніякої симпатії до клептократів, які керують у Києві, немає. Якщо санкції проти Росії продовжать, вони будуть протидіяти Володимиру Путіну, але не допоможуть Києву. У своєму шедеврі «Біла гвардія» український письменник Михайло Булгаков написав: «Все мине. Страждання, муки, кров, голод і мор. Меч зникне, а ось зірки залишаться, коли і тіні наших тіл і справ не залишиться на землі. Немає жодної людини, яка б цього не знала. То чому ж ми не хочемо звернути свій погляд на них? Чому?»

Дійсно, чому?

Джеймс Шерр, науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин

Головна небезпека полягає не в тому, що Захід забуде Україну, а в тому, що він може кинути її. Втома від України – лише частина проблеми. Завзятість Росії підриває рішучість, про яку говорила канцлер Німеччини Ангела Меркель 2014 року: твердо стояти на своєму, «незалежно від того, скільки часу це займе». Путін, радше, знищить Росію, ніж програє сутичку.

Той факт, що голосування французького Сенату за послаблення санкцій проти Росії (302 голоси «за» і лише «16» проти) було необов'язковим, російського президента не засмутить. У 2014 році Франція заявляла, що Росія зруйнувала основи безпеки Європи, а в червні 2016-го її Сенат говорить, що необхідно відновлювати довірливі й міцні відносини з РФ.

Офіційно мета Заходу залишається тією самою, що і в лютому 2015 року: імплементація Мінських угод заради припинення бойових дій у Східній Україні. Однак суть імплементації Мінська була переглянута, і сьогодні вона, як ніколи, шкодить ключовим інтересам України. Починаючи від проблеми контролю кордону і до «спеціального статусу» Донбасу – практично щодо всіх спірних питань Україна перебуває під дедалі більшим тиском. Ті, хто не хочуть зрушитися з місця, схиляють Київ до компромісів. Адміністрація президента США Барака Обами тихо, але безцеремонно повідомила Києву, що хоче бачити вибори в Донбасі до того, як Обама покине свій пост.

Ситуація жахлива. Більш того, зовсім необов'язково було до такого доводити. Внутрішня динаміка Росії свідчить не на користь тривалого конфлікту з Заходом. Тим часом, короткострокова динаміка говорить на користь Росії і тих, хто піде з нею на угоду.

Ульріх Шпек, старший науковий співробітник Трансатлантичної академії 

У Європі та Сполучених Штатах ніколи не було великого інтересу до України. З моменту здобуття незалежності в 1991 році Захід побічно вважав Україну більшою чи меншою мірою сферою впливу Росії. Той факт, що в конфлікті з Росією Захід став на бік України, не є наслідком раптового інтересу до України як такої. Найімовірніше, це є відображенням глибокої заклопотаності щодо безжального застосування Росією військової сили.

Росія, як і раніше, є для Заходу ключовою країною на пострадянському просторі. Багато хто на Заході хочуть покінчити з нинішньою напруженістю у відносинах з Росією. Натомість Москва просить від Заходу більш-менш офіційно погодитися на те, що Україна залишиться в російській сфері впливу і для досягнення цієї мети Росія може використовувати силу. Багато хто на Заході не готові заплатити таку ціну.

Таким чином, підтримка України – не більш ніж частина політики Заходу щодо Росії, поряд з невеликою щирою зацікавленістю в тому, щоб допомогти країні стати більш стабільною ліберальною демократією з ринковою економікою. Захід не забув Україну, просто він ніколи не думав про неї в першу чергу.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено.

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.