За сценарієм Трампа. Що буде з НАТО

0 коментувати
Джуді Демпсі: Трамп фактично відмовився від звинувачень НАТО в застарілості

Джуді Демпсі: Трамп фактично відмовився від звинувачень НАТО в застарілості

Чого очікувати від саміту НАТО?

Чи готові лідери НАТО до зустрічі з Дональдом Трампом?

Ерік Браттберг, керівник Europe Program і співробітник фонду Карнегі за міжнародний мир

Так, наскільки це можливо. Незважаючи на те, що навіжена поведінка Дональда Трампа і його нездатність до концентрації означають, що ніхто і ніколи не зможе повністю підготуватися до його витівок, організатори зустрічі лідерів НАТО 25 травня у Брюсселі максимально спробували убезпечити зустріч від ефекту Трампа.

Незважаючи на весь драматизм, союзники НАТО почуваються впевненіше щодо Вашингтона. Набагато впевненіше, ніж ще кілька місяців тому. Трамп фактично відмовився від звинувачень НАТО в застарілості й утримався від повторення погроз, проголошених під час президентської кампанії, про перегляд п'ятої статті договору НАТО. Візити кількох європейських лідерів в Білий дім, включно з візитом Генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга, разом з обнадійливими поїздками до Брюсселя міністра оборони США Джеймса Меттіса і держсекретаря Рекса Тіллерсона, допомогли розвіяти побоювання. Більш того, нещодавній тур Трампа на Близький Схід показує, що він все-таки здатний дотримуватися сценарію і поводитися «по-президентськи».

Переговори не зможуть розвіяти побоювання європейців

Хоча, якщо союзники НАТО розраховують на коротку і нешкідливу зустріч, яка підкреслить прихильність США цілям альянсу, то Трамп, ймовірно, все одно підніме питання оборонних витрат, масштабного обміну розвідувальною інформацією та контртерористичної діяльності в Сирії і Афганістані. У підсумку, європейці будуть шукати ознаки того, що Трамп дійсно зацікавлений в ефективному альянсі, а не просто розглядає НАТО крізь призму підприємництва.

Іен Бреммер, президент і засновник Eurasia Group

У НАТО є певний план дій. І я впевнений, що він не включає в себе персону Трампа. Якщо б сумніви Трампа в актуальності та цілях НАТО змусили європейців взяти на себе частину обов'язків з перебудови (і так, кращого фінансування) організації, це було б чудовою подією. Але зустріч Трампа з лідером Китаю і його тур на Близький Схід дають привід вважати, що теза «Америка передусім» не більш ніж пусте хизування, якому не вистачає стратегічного мислення. Виявляється, союзникам ні до чого було особливо і готуватися.

Олександра де Хооп Схеффер, голова паризького бюро американського фонду German Marshall Fund

Всього за кілька місяців Трамп зі своєю тактикою досягнув того, чого роками не вдавалося домогтися попереднім адміністраціям США: змусити європейців зосередитися на витратах і інвестиціях в оборону.

Однак НАТО не готове до Трампа. Дискусія про розподіл фінансового тягаря стала дуже отруйною і політизованою. Надмірно діловий підхід Америки вказує на тенденцію розвитку двосторонніх відносин та охолодження держав-членів до НАТО. Альянс розділений між тими, хто прагне зберегти свої відносини з Вашингтоном (включно з Великобританією, країнами Центральної і Північної Європи, Балтії), збільшивши військовий бюджет, і тими (наприклад, Франція і Німеччина), хто виступає за поступовий і всеосяжний підхід до безпеки.

Щоб бути надійним співрозмовником для Трампа, європейським союзникам необхідно розробити стратегічний механізм розподілу фінансового тягаря, переконавши громадськість в тому, що збільшення витрат на оборону відповідає їх власним інтересам, а не тому що «цього Трамп хоче». ЄС, як і НАТО слід мислити стратегічно – абстрагуючись від самітів і виборчих кампаній. На жаль, стислість і поверховість зустрічі в Брюсселі цього тижня не дозволить союзникам провести таку розмову.

Олександр Вершбоу, екс-заступник генерального секретаря НАТО і член Atlantic Council

НАТО підготовлене до Трампа настільки, наскільки це можливо, але як і раніше зберігається цілком зрозуміла нервозність і невизначеність щодо його намірів. Члени альянсу заспокоїлися, коли президент відрікся від своєї попередньої заяви про те, що НАТО «застаріло». На цьому тижні союзники, особливо з Центральної та Східної Європи, будуть намагатися змусити його зробити ще один крок вперед і підтвердити беззастережну прихильність Америки статті 5 угоди НАТО. Від Трампа також чекають підтвердження активізації США на східному фланзі.

Натомість президент Трамп очікує від європейських союзників конкретних зобов'язань щодо розподілу фінансового навантаження та витрат на оборону. Я вважаю, що він обов'язково акцентує увагу на досягненні успіху в цьому питанні, навіть незважаючи на те, що ситуація покращилася ще до 2017 року, а бюджети багатьох союзників вже рухаються в бік 2% від ВВП до 2024 року.

П'єр Вімонт, старший науковий співробітник Europe Carnegie

Чи може хто-небудь бути готовим до зустрічі з чимось невизначеним? Нинішнє завдання НАТО – впоратися з невідомим внутрішнім світом президента Трампа. Хоча недавні заяви адміністрації США і обнадіюють, довіра до європейської сторони залишається нестійкою.

Занадто багато запитань, пов'язаних зі стратегічними цілями альянсу, досі залишаються без відповіді. Сильна позиція НАТО щодо нинішньої кризи в Україні залишає відкритим вид довгострокових відносин, які союзники повинні будувати з Росією.

Обмежений формат зустрічі лідерів НАТО не дасть відповідей на запитання, що хвилюють європейців. Переговори не зможуть розвіяти їх побоювання і цілком можуть лише збільшити їх розчарування. Якби ця зустріч могла підштовхнути європейські країни до більш серйозного розгляду того, як підвищити власну безпеку власними засобами, це, безумовно, було б корисно.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.