Європі не час вагатися з приводу України

2 коментувати
Успіх або поразка реформування України позначиться не тільки на стабільності країни, а також на її сусідах і самому ЄС

Україна зазнає радикальних змін, покликаних позбавити країну від підступної і всепроникної влади олігархів. Повсюдна присутність олігархів у економіці, медіа, парламенті, міністерствах, держслужбі і на місцевих рівнях влади протягом багатьох років було перешкодою модернізації і демократизації країни.

За допомогою державних лідерів, які або не мали політичної волі, щоб протистояти їм, або були занадто їм зобов'язані, олігархи глибоко проникли в українську державу і суспільство. Вони створили систему, засновану на корупції, хабарництві та залякуванні, цілеспрямовано руйнуючи державні установи і підриваючи почуття національної ідентичності. Це зробило країну повністю відкритою до впливу Росії, яка вважала її частиною своєї сфери інтересів.

Нездатність Києва запобігти анексії Криму в березні 2014 року і подальше вторгнення на Сході підтвердило крах державних інститутів України, як і наміри Росії не допустити її західного вибору.

Сьогодні Україна вперше після здобуття незалежності в 1991 році розпочала неймовірно складну та комплексну програму трансформації, яка стосується практично кожного аспекту життя суспільства. А надто, реформи вперше просувають громадянське суспільство і молоді люди. Вони і становили основу протестного руху, який скинув колишнього президента Віктора Януковича в лютому 2014 року.

Нездатність запобігти анексії Криму підтвердила крах державних інститутів України

Сьогодні активісти націлені відкопати, а не закопати українську «державу в державі». Для цього їм знадобиться максимальна підтримка Європейського Союзу та урядів країн-членів ЄС у побудові сучасної і демократичної держави.

Попри інші проблеми Європи, особливо кризу біженців, ЄС не час коливатися з приводу України. Успіх або поразка амбітної програми реформування України матиме глибокі наслідки для стабільності країни, її пострадянських сусідів і Європейського Союзу. Очевидно, що успіх цієї справи не в інтересах Кремля. Російський президент Володимир Путін боїться зарази демократії та її впливу на його владу.

Реформатори в Україні перебувають під величезним тиском з боку громадськості та міжнародних донорів країни. Під час кількох захоплюючих зустрічей з політиками, вченими, дипломатами і реформаторами в Києві, які я відвідала 15-17 жовтня, стала очевидною гостра необхідність показати реальні результати.

Молоді міністерські урядовці, законодавці та активісти застерігають, що українська громадськість, яка несе на своїх плечах тягар дуже високих цін на енергоносії і переживає період значного падіння рівня життя, втомилася і може піддатися впливу популістів, які хочуть зірвати реформи. Активісти також критикували медіа, особливо телебачення, яке, як і раніше, фінансується переважно олігархами, чиє прагнення до реформ, як мінімум, сумнівне.

Що стосується міжнародних донорів та окремих європейських урядів, то вони скаржаться на повільність реформ в Україні. Кажуть, що прийнято недостатньо заходів для боротьби з корупцією і приборкання влади олігархів.

Але при погляді на ухвалені нещодавно законодавчі ініціативи в українському парламенті, стає очевидно, що «держава в державі» виходить назовні. Чиновники зобов'язані декларувати свої активи, і ця інформація доступна в електронному вигляді. Політичні партії повинні фінансуватися відкрито. Вони будуть отримувати державне фінансування, а не брати гроші в олігархів, кожен з яких мав свій власний корпус слухняних депутатів.

Демонструє успіхи і реформа поліції. Це одна з найбільш видимих змін, яку відчувають на собі і бачать звичайні громадяни.

Старий апарат, осуджуваний за його корупційність, був замінений новими силами молодих хлопців і дівчат. За словами члена експертної ради з реформування при МВС України Анастасії Леухіної, більшість із них мають вищу освіту. Тільки уявіть, скільки людських ресурсів, часу, грошей і тренувань необхідно для створення абсолютно нової поліції. «Це потрібно для того, щоб зробити реформи стійкими», - сказала Леухіна.

Це також необхідно для того, щоб зробити реформи постійними. Ганна Гопко - голова парламентського Комітету з міжнародних відносин і один з лідерів депутатської групи «Єврооптимісти». Ці молоді випускники, які брали участь у Помаранчевій революції 2004 року і Революції гідності минулого року, випромінюють енергію, яка лежить в основі реформ. Вони сповнені рішучості змінити Україну.

Крім написання та просування законодавства, яке націлене на створення прозорої та довірчої політичної системи в Україні, вони розуміють, що держава також повинна імплементувати закони, які зруйнують вплив олігархів – і для цього необхідний відповідний запит широкої громадськості. «Це потрібно для того, щоб зробити реформи незворотними», - сказала Гопко.

Ці депутати вірять, що в українському суспільстві досі є енергія для підтримки реформ. «Люди знають, що можуть вплинути на процес", - сказав ще один єврооптиміст і член парламентського Комітету з правової політики та правосуддя Владислав Голуб. - На зміну змові мовчання і змові корупції прийшли добровольці й молоді люди, які підтримують революцію цінностей».

Інші реформатори більш обережні. Експерт у сфері боротьби з корупцією і колишній заступник міністра юстиції Дмитро Котляр попереджає, що нові антикорупційні установи, які були створені або створюються зараз, вимагають постійного контролю за дотриманням законодавства, а він слабкий.

Ці установи також потребуватимуть підтримки на найвищому рівні, починаючи від президента Петра Порошенка, який може вибирати генерального прокурора країни. Активісти антикорупційних кампаній критикують Порошенка, який сам є олігархом, через його обережність щодо подібних призначень. Адже посада Генпрокурора передбачає слідчі повноваження, які кидають виклик олігархам і балансу політичних сил у країні.

Європейські уряди й інституції також можуть підтримати антикорупційні зусилля України. Молоді українські правники та громадські активісти кажуть, що Євросоюз міг би заморозити банківські рахунки та конфіскувати незаконно отримані олігархами кошти.

Іншими словами, для тих, хто ризикував своїм життям в 2014 році на київському Майдані, мова йде про викопування «держави в державі». Зайшовши так далеко, вірить Котляр, неможливо повернутися назад.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.