Чи відвернеться Польща від Євросоюзу

0 коментувати
І хто від цього виграє

Коли з 2007 по 2015 рік польський уряд очолювала правоцентристська партія Громадянська Платформа, в країні панувала впевненість, що нічого поганого не станеться. Таку репутацію Громадянська Платформа отримала відразу в декількох країн-партнерів по Європейському Союзу.

Екс-президент, прем'єр і міністр закордонних справ Польщі, які більше не є частиною польського політичного ландшафту, намагалися зробити щось важливе для цієї посткомуністичної країни, яка в 1989 році в мирному порядку повалила однопартійне правління. Вони хотіли виробити таку політику, яка б з'єднала Захід та Схід. Ця політика прагнула дати Європейському Союзу надійну оборону і безпеку, і, в той же час, донести до ЄС необхідність зближення зі Східною Європою.

Лідери Громадянської Платформи розуміли, що інтерес Сполучених Штатів до Європи ослабнув, тому Євросоюзу необхідно серйозно ставитися до власного захисту та безпеки. Крім того, Громадянська Платформа активно просувала політику енергетичної безпеки ЄС, а також енергетичний союз між його членами.

Головне питання, яке стоїть сьогодні перед Польщею: чи відкине національно-консервативна партія Право і Справедливість (ПіС), яка повернулася до влади в жовтні 2015 року, принципи Громадянської Платформи. Якщо це дійсно станеться, хтось дуже сильно програє, а хтось виграє. Програє, звичайно, Польща – якщо тільки ПіС не зуміє узгодити свій певний націоналістичний, патріотичний і католицький світогляд з Європейським Союзом, що базується на відкритості та толерантності.

Ці зміни вплинуть і на Євросоюз

Якщо ж ПіС відвернеться від Євросоюзу, виграє від цього Росія. Сильний та об'єднаний ЄС – не в інтересах Росії, адже завдяки цьому він здатний продовжити санкції за анексію Криму і вторгнення в український Донбас. Подібна єдність лякає Кремль.

Переконано антиросійський і такий, що не володіє особливою любов'ю до Німеччини, ПіС з вражаючою швидкістю замінив призначенців Громадянської Платформи. Мішенню стали представники судової влади та очільники польських державних телеканалів. Крім того, в планах ПіС - струсити систему освіти, зробивши акцент на польському патріотизмі.

Ці зміни вплинуть і на Євросоюз. Шостий за величиною член Євросоюзу, Польща з ПіС при владі може посилити зростаючий табір євроскептиків всередині ЄС. Це саме те, чого не вистачає Європейського союзу в 2016 році – в навантаження до британського референдуму про вихід з ЄС, президентських виборів у Франції та зростаючої нестабільності на Близькому Сході.

Що стосується ролі Польщі в групі Вишеградської четвірки, куди також входять Угорщина, Чехія і Словаччина, сконцентрована на собі Польща мало що зможе зробити для просування інтересів цього об'єднання в Брюсселі.

Вишеградська четвірка ризикує стати квартетом однодумців, що ставить під сумнів доцільність відкритої економіки, відкритого суспільства, відкритих кордонів, а також базові потреби для надання безпеки біженцям, які тікають від війни та переслідування. Ця група ризикує замкнутися на собі. Невже саме такої Європи хочуть країни, які так сильно прагнули приєднатися до ЄС?

ПіС також може знищити всі ті політичні успіхи, яких досягла Громадянська Платформа. Одним з них стало відкриття кордону між Польщею та російським ексклавом Калінінградом. Польща не змогла б зробити цього без Німеччини і, звичайно ж, без Росії. Громадянська Платформа приступила до втілення хороброї стратегії по виробленню нової політики щодо Росії, грунтуючись в деякому роді на приклад франко-німецького примирення, що розпочався після 1945 року. Чи планує ПіС викинути цю стратегію на звалище?

Ще одне досягнення Громадянської Платформи - небувалий розквіт відносин між Варшавою та Берліном, незважаючи на розбіжності з приводу енергетичної політики та правил перевезення вантажів по території країни.

Громадянська платформа також почала модернізацію збройних сил Польщі. Потім пролунала українська криза, і на ранніх етапах Майдану Польща зіграла там ключову роль. Завдяки своїй прихильності до Східної Європи та вірі в ЄС Громадянська Платформа підтримувала всі види реформ в Грузії та Молдові. Польща була надихаючим прикладом для східних сусідів ЄС. Що стосується самої Варшави, то вона бачила потенційну силу об'єднаної Європи і розуміла складності, з якими стикаються пострадянські країни на шляху до трансформації.

Тим не менш, в самій Польщі відродилися політичні тертя часів її власного трансформаційного процесу. Ці тертя розпочалися відразу після того, як колишні лідери "Солідарності" Лех Валенса і Тадеуш Мазовецький почали в 1989 році переговори з польськими комуністами. Це стало воістину революційним процесом для суспільства, яке приступило до трансформації без жодних вказівників. Мирний характер цього процесу мав магнетичний вплив на комуністичних сусідів Польщі.

Але як тільки в 1990 році в Польщі пройшли незалежні вибори, знову з'явився розбрат, що і сьогодні після переобрання ПіС. В одному таборі опинилися радикальні світські міські еліти та економічні реформатори на чолі з Лешеком Бальцеровичем, які вірили: чим швидше Польща перейде до ринкової економіки, тим швидше комуністичні еліти втратять свою силу. В іншому - ті, хто хотів провести чистки серед комуністів, і сумнівався в необхідності швидких економічних реформ.

Але по-справжньому Польщу змінило членство в ЄС. Воно дало молодим полякам можливості, яких були позбавлені їх батьки. Сьогодні по всій Європі розкидана величезна польська діаспора. З якоїсь причини, Громадянська Платформа вирішила, що ця діаспора недосяжна, що стало їхньою великою помилкою. Вони не змогли достукатися до простих поляків.

Єврокомісія вже розкритикувала плани нового польського уряду під керівництвом ПіС вибрати голів державних мовників Польщі. Всередині країни формуються опозиційні політики ПіС групи. Тим часом, стабільність і місце Польщі в Європі залежить від виборців. Враховуючи, що Громадянська Платформа досі плекає свою поразку, Польщі знадобиться сильна опозиція, щоб врятувати їх політичні успіхи за останнє десятиліття. В іншому випадку, втрати для Польщі, Євросоюзу та Східної Європи будуть дуже і дуже великі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.