Україна безнадійна?

11 коментувати
Захід не до кінця чесний як з Україною, так і з собою

Захід не до кінця чесний як з Україною, так і з собою

На питання відповідають міжнародні експерти з різних країн

Курт Дебуф, запрошений науковий співробітник Центру дослідження нерозв'язних конфліктів при Оксфордському університеті

Звичайно, Україна не безнадійна. Країна знаходиться на етапі демократичних перетворень, що завжди вимагає певного часу.

Якщо подивитися на історію переходів держав від авторитаризму до демократії, стає очевидним, що всі вони зіткнулися з безліччю труднощів на своєму шляху, особливо на ранніх етапах. Перші роки після падіння в 1998 році індонезійського диктатора Сухарто були вкрай складними для країни. У 2002 році Східний Тимор здобув незалежність від Індонезії в результаті проведення відповідного референдуму. Після цього проіндонезійські збройні групи вбили близько тисячі жителів регіону. Наступний президент Індонезії вимушено пішов у відставку після втрати вотуму довіри, а його наступника звинуватили в корупції і через два роки він залишив посаду в результаті імпічменту. Але, незважаючи на складний старт, сьогодні Індонезія є стабільною демократією.

Є безліч прикладів країн, яким знадобилося 10-20 років, щоб перейти від диктатури до стабільної демократії. Такі держави, як Румунія чи Болгарія, досі стикаються з труднощами, хоча і є членами Європейського Союзу. Тим часом, Угорщина і Польща відходять від засад ліберальної демократії.

Перед Україною стоїть вибір: або рухатися вперед, або розвалитися

Говорити, що Україна безнадійна, лише після двох років процесу демократичного транзиту, вкрай несправедливо. Європа повинна активізувати свої зусилля щодо підтримки України на шляху до ліберальної демократії.

Балаш Джарабик, запрошений науковий співробітник Програми Фонду Карнегі з дослідження Росії та Євразії

Україна безнадійна лише в тому випадку, якщо дивитися на неї через призму нереалістичних очікувань Заходу. Під тиском переможців революції на Майдані і через російську агресію Захід у чому змирився з постреволюційної коаліцією з олігархів, громадянського суспільства і праворадикальних груп. Захід хотів вірити, що ця нова Україна буде проводити радикальні реформи. Але, оскільки олігархи сформували найбільш організовані структури в країні, Україна природним чином повернулася до свого колишнього формату.

Захід не до кінця чесний як з Україною, так і з собою. На сьогодні  ЄС не в змозі забезпечити реалістичний шлях інтеграції для України. Хоча очікувані наслідки впровадження Угоди про асоціацію між Україною і ЄС були широко розрекламовані як панацея, у країни немає економічної траєкторії, яка б запустила модернізацію. Враховуючи, що у Заходу немає ані необхідних ресурсів, ані політичної волі, щоб повністю взяти Україну, країна з фінансової точки зору буде в кращому разі так-сяк триматися на плаву.

Тим не менш, Україна просувається на шляху реформування, нехай і повільно. Стримані успіхи в зниженні влади олігархів і реалізації Мінських угод, покликаних полегшити війну в Східній Україні, доводять, що країна може протистояти намірам Заходу. Якщо Захід серйозний у своїх заявах щодо реформ, він повинен менше наголошувати на окремих особистостях і більше фокусуватися на інституціях. Крім того, йому потрібно бути готовим до того, що це буде довгий шлях.

Захід не повинен дозволити президентові України Петру Порошенку та прем'єр-міністру Арсенію Яценюку монополізувати європейську порядку денного. Замість обіцянок він повинен сфокусуватися і наполягати на реалістичних кроках. Інакше закінчиться тим, що він буде мати справу з антиросійською, але слабкою, розсвареною і розчарованою Україною.

Михайло Мінаков, професор, політичний аналітик і консультант, який живе у Києві

Україна – країна з невиліковно нерозсудливими елітами, падаючою економікою і слабкими державними інститутами. Разом з тим, це країна з активним громадянським суспільством і процвітаючим політичним плюралізмом. Це народ, що визначає своє майбутнє як європейське.

Ці дві сторони України, як береги Дніпра, нероздільні. Дві попередні революції – 1991 та 2004 року – не порушили рівноваги всередині держави. Міцний баланс призвів до дивної соціально-політичної антиутопії: якою б імпульс ні струшував Україну, його дія незабаром згасала, знову наставала "нерухомість". Розвиток здавався неможливим.

Тим не менш, Євромайдан і війна в Донбасі вже істотно змінили соціально-політичне середовище всередині країни. Центру більше немає, тому рівновага неможлива. Україна приречена або рухатися вперед, або розвалитися.

Ризик негативного сценарію зростає. Після того, як війна на сході країни у вересні 2015 року була припинена, наступною великою проблемою для України стала поведінка її еліт. Лютий 2016-го показав, що цей виклик принесе шкоди не менше, ніж падіння Іловайську.

Разом з тим, позитивний сценарій все ще більш ймовірний. Всередині країни зростає критична маса людей і груп, що змушують еліти обмежувати свій егоїзм і виконувати обіцянки. Мудра підтримка цих позитивних груп українського суспільства з боку західних держав критично важлива для розвитку України як вільної європейської держави. Сумніви Європи щодо України, якими б розумними вони не здавалися, лише підштовхнуть реалізацію негативного сценарію.

Джеффрі Пайетт, посол США в Україні

За повсякденною політикою живої української демократії і труднощами у проведенні реформ легко забути про деталі. Тим не менш, сьогодні в Україні відбувається більше змін, ніж будь-коли раніше в її історії. З початку 2014 року Україна провела успішні президентські, парламентські і місцеві вибори. Вона тримається за програму фінансової допомоги МВФ. Українські міста отримали нову, очищену поліцію, якій довіряє громадськість. Це підтвердили нещодавні демонстрації в Києві на підтримку правоохоронної служби.

Україна досягла прогресу у процесі децентралізації. Відновлюється економічне зростання, а запровадження зони вільної торгівлі з Європейським Союзом відкриває нові можливості для розвитку невикористаного раніше економічного потенціалу країни.

Українці розуміють, що можна і потрібно робити більше, особливо у сфері боротьби з корупцією. Прогрес останніх двох років показав, що об'єднаних українців зупинити не може ніхто – ні клептократ, ні олігарх, ні інша держава. Продовжуючи просуватися на шляху до формування відкритого та демократичного уряду, який би дійсно служив людям, українські лідери все ще можуть досягти успіху у виконанні даних обіцянок Майдану, продемонструвавши тим самим всьому світові, що повернення до минулого не буде.

Євген Румер, директор і старший науковий співробітник Програми Фонду Карнегі з дослідження Росії та Євразії

Це жахливе питання, і воно набагато краще свідчить про настрої людей, які задають його в Брюсселі, ніж події в самій Україні. Воно відображає наївне припущення, що після Майдану Україна відразу ж почне рухатися у бік демократії, процвітання, верховенства права та інтеграції з європейськими структурами. Не менш наївним було б думати, що Росія просто так з цим змириться, не буде заважати і залишить Україну в спокої.

Країні доводиться справлятися з війною на Сході, величезними економічними втратами, політичною кризою і все більш гучним хором сумнівів з-за кордону. Розчарування іноземців в Україні можна пояснити лише тим, що вони не врахували масштабу і різноманітності викликів, з якими сьогодні стикається країна. Проблеми України накопичувалися протягом багатьох років. На те, щоб впоратися з ними, підуть десятиліття. І гарантій, що все вдасться, ніхто не дасть. Навіть якщо країна буде домагатися успіхів, їм передуватиме безліч невдач. Це не лінійна траєкторія.

Якщо говорити, що Україна безнадійна, це може лише наблизити подібний результат. Може, тоді і Європа, осаджена  виходом Великобританії зі складу ЄС, а Греції з єврозони, а також кризою біженців, бідами всередині єврозони і російською загрозою, безнадійна?

Сьюзан Стюарт, доктор соціологічних наук (Німецький інститут міжнародної політики та безпеки)

Україна, безумовно, не безнадійна. Нинішня політична нестабільність в країні, можливо, є позитивним сигналом. Інтриги, які пустили під укіс голосування за відставку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка 19 лютого, де-факто призвели до розпаду правлячої коаліції. Це говорить про те, що і Яценюк, і президент Петро Порошенко знаходяться під дедалі більшим тиском з боку політичних і соціальних сил, які підтримують справжні реформи.

Частина з цих сил, як колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, шукають, в першу чергу, можливості підвищити свою політичну вагу. Але багато хто, включаючи партію Самопоміч, деяких депутатів і чиновників другого ешелону, хочуть, щоб уряд проводив ефективні реформи, зокрема, і в таких показових сферах, як верховенство права. Навіть якщо Яценюк, тактично підтримуваний Порошенком, зможе залишитися при владі ще на кілька місяців, є підстави вважати, що нинішній половинчастий підхід до реформ довго терпіти ніхто не стане.

Європейський Союз повинен підтримати позитивні групи українського суспільства і забезпечити стійкі перетворення в країні. У той же час, ЄС повинен зберегти тиск на Росію, щоб вона далі не дестабілізує Україну. Це надасть українцям, які виступають за реформи, простір для просування необхідних змін, адже вони діють у дуже складному та непривітному внутрішньому середовищі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope.

Повну версію тексту читайте на Сarnegie Еurope

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.