Свобода слова під загрозою

0 коментувати
У Росії, Україні та на Західних Балканах медіа стали політичним інструментом в руках еліт і олігархів

Протягом шести років роботи представником ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович спостерігала за ерозією свободи слова в багатьох країнах-членах цієї організації. Подивіться, що сталося в Туреччині 4 березня: поліція провела обшук в офісі газети Zaman, журналісти якої критикували все більш автократичну політику турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана.

Міятович - енергійна боснійка з Сараєва, яка знає не з чуток, як війна розпалює пропаганду, і як країни, що перебувають у процесі демократичних перетворень, «підтримують» свободу слова.

Вона готується покинути свій пост 10 березня, тому в розмові зі мною відверто розповіла, чому вважає, що сьогодні різні загрози свободі ЗМІ лише наростають, і що потрібно робити, щоб протистояти цьому. На думку Міятович, такі кроки повинні робити демократичні держави, адже йдеться про їх принципи.

У країнах Центральної Азії преса особливо вразлива. У Киргизії, державі, яка стала ще недавно прекрасним прикладом для всього регіону, свобода слова перебуває під загрозою.

Людей залякують, б'ють, вбивають

В Азербайджані президент Ільхам Алієв провів активну кампанію проти незалежних журналістів і неурядових організацій. Десятки активістів перебувають за ґратами. "Багато хто говорить, що придушення опору в Азербайджані пов'язано з тим, що уряд побоюється ще одного Майдану", - каже Міятович, посилаючись на продемократичний рух, який змістив колишнього главу української держави Віктора Януковича. Ще одна можлива причина утисків ЗМІ в Азербайджані - падіння цін на нафту.

Але якою б не була причина таких тенденцій, Міятович критикує реакцію міжнародного співтовариства. "Мені та іншим правозахисникам необхідна підтримка країн, що дотримуються тих же принципів, що й ми", - наполягає Міятович. "Деякі люди опинилися у в'язниці за відстоювання своїх прав. Людей залякують, б'ють, вбивають, звинувачують без судового слідства. І це відбувається не тільки в Азербайджані, але і в багатьох інших державах", - продовжує вона.

На свободу ЗМІ також впливає питання власності. У Росії, Україні та на Західних Балканах медіа стали політичним інструментом в руках еліт і олігархів. «Громадянське суспільство в Росії серйозно ослаблене. Незалежні медіа зникають. Але це не означає, що ми можемо лише знизати плечима. Ми повинні підтримати тих, хто готовий захистити свою професію», - наполягає Міятович.

Коли президентом України в 2014 році став Петро Порошенко, вона порушила питання про його медіавласність. «Порошенко сказав, що збирається продати всі свої активи, крім 5 каналу. Я ж сказала, що телеканал – це перша річ, якої він повинен позбутися», - розповідає Міятович. Але так цього і не зробив. «Що викликає занепокоєння. Ми багато в чому зуміли допомогти Україні, особливо в частині зміни законодавства. Але безкарність досі існує. Київ, як і раніше, недостатньо реагує, коли мова йде про напади на журналістів», - додала вона.

Міятович також підтримувала тиск на Угорщину, а віднедавна й на Польщу, які зуміли позбутися комуністичного правління, але які взялися тепер за ЗМІ.

Але особливо сильно Міятович турбується про Західні Балкани. На її думку, процес демократичного переходу тут не завершений. «Багато чого було досягнуто за 20 років з моменту закінчення війни. Був прогрес. Але зараз все скочується назад. Це стагнація», - говорить вона.

Однією з причин такої ситуації є спадщина югославських воєн 90-х років, які призвели до страшного кровопролиття та страждань. «В цілому весь регіон хворіє одним і тим же: всі намагаються подолати шрами і подряпини, отримані під час війни», - пояснює Міятович. Ще однією причиною є небажання лідерів прийняти демократичні цінності.

Вона також зазначила розгул корупції в регіоні, загрози, з якими стикаються журналісти-розслідувачі, і необхідність перетворити принципи мовлення. «Державне телебачення на Західних Балканах так і не було перетворене у справді суспільне, - каже Міятович. – Ми досі боремося з безкарністю. У регіоні діють досить хороші закони, але коли йдеться про їх імплементацію, результати практично нульові. Все це пов'язано з відсутністю політичної волі».

Міятович вважає, що процес демократичних перетворень на Західних Балканах не завершиться без тиску Європейської Комісії.

Вона вважає, що міжнародне співтовариство приділяє Західним Балканам недостатньо уваги – чи то через відсутність інтересу, чи то через інші, більш загрозливі питання, як, наприклад, конфлікти в Сирії або Україні.

«Здається, ніби [міжнародне співтовариство] каже, що на Балканах все добре. Але тут точно не все гаразд», - вважає Міятович, передаючи своєму наступникові безліч документів, що свідчать про зростаючі загрози свободі ЗМІ в країнах-членах ОБСЄ.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Europe

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.