Сутичка РФ і Заходу всередині ОБСЄ

2 коментувати
Що відбувалося між Росією і Заходом після падіння Берлінської стіни. Два погляди

14 січня міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер виголосив інавгураційну промову перед Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), де Німеччина головуватиме протягом 2016 року.

У Штайнмайера був лише один меседж: «Наші пріоритети в цьому році - відновлення діалогу, повернення довіри і відновлення безпеки». Всі присутні знали, про яку країну йде мова і з ким доведеться налагоджувати відносини, хоча Штайнмайер жодного разу не згадав Росію.

Роль німецького міністра закордонних справ незавидна, особливо, якщо врахувати, що деякі члени ОБСЄ досі вважають, ніби він все ще є прихильником німецької політики часів Холодної війни (так званої Остполітік, яка передбачає відродження особливих німецько-російських відносин за рахунок інтересів деяких з союзників Німеччини).

А ще Штайнмайеру доводиться популяризувати ОБСЄ, незважаючи на те, що зараз організація грає ключову роль у моніторингу режиму припинення вогню на сході України. Крім того, це один з небагатьох майданчиків, який об'єднує членів НАТО, колишні країни-учасниці Варшавського договору та колишні країни Радянського Союзу.

ОБСЄ - дітище Холодної війни, створене у 1975 році, коли два блоки, що змагалися, – НАТО і Варшавський договір, – у спробах поліпшити взаємини підписали Гельсінський заключний акт. ОБСЄ сфокусувалася на дисидентських рухах і окремих активістах у Східній та Центральній Європі, а також усередині самого Радянського Союзу, отримавши повноваження протистояти урядам.

У більшості європейських країн існує глибока недовіра до Росії

З падінням Берлінської стіни в 1989 році та наступним після цього об'єднанням Європи ОБСЄ пройшла через багато криз, і більшість з них пов'язані з Росією. Після розпаду імперії в Росії до влади прийшли лідери, що сумніваються в ОБСЄ, особливо – в акцентуванні організації на правах людини і статусі країн, розташованих між ЄС і РФ.

Саме ці країни (Грузію, Молдову, Україну і, меншою мірою, Білорусь) Росія намагається «захистити» від Заходу. Бліцкриг Росії в Грузії 2008 року, анексія Криму в березні 2014 року і подальше вторгнення в Східну Україну підтвердили небажання Москви дозволити цим державам обрати свій політичний шлях.

Не дивно, що в більшості європейських країн існує недовіра до Росії. З цієї ж причини Штайнмайер наполягає на тому, що настав час відновити якийсь діалог з РФ, використовуючи при цьому механізм ОБСЄ.

Але на якій підставі? Якщо він вірить, що Німеччина може повернутися до старих часів Остполітік, а співпраця з Москвою наблизить її до Європи, то це наївна пропозиція.

Остполітік ігнорувала прагнення східних партнерів Німеччини. Ця політика лише послабила, а не посилила трансатлантичні відносини. Крім того, вона нехтувала питаннями безпеки, створивши якийсь вакуум серед східних сусідів Німеччини.

У своїй промові до ОБСЄ Штайнмайер згадав «Групу видатних діячів», створену 2015 року при ОБСЄ (Panel of Eminent Persons), покликану проаналізувати можливі заходи для зміцнення європейської безпеки та поліпшення відносин між Заходом і Росією.

Останній звіт цієї групи показовий. Замість сухої офіційної доповіді в документі є фактично дві розповіді про те, що ж відбувається між Заходом і Росією після падіння Берлінської стіни. І розповіді не мають точок дотику.

Так, згідно зі звітом, після падіння комунізму Захід «був націлений на вибудовування стратегічного партнерства з Росією, що включало тісну співпрацю – якщо не інтеграцію – з західними інститутами». На Заході не вважають, що розширення НАТО та ЄС було частиною плану з оточення Росії. «Це відбувалося, оскільки більшість багатьох нових незалежних держав хотіли повернутися до демократичної сім'ї».

З точки зору Заходу, Росія відмовилася від спроб вибудувати демократію, модернізуватися і налагодити співпрацю з Заходом. «Вона також відмовилася від гри за правилами, зокрема, поваги політичної незалежності суверенних держав і принципу незастосування сили. Таким чином, розуміння Росією своєї безпеки ставить під загрозу її сусідів».

Російський наратив, тим часом, відкидає такий погляд. «Захід систематично користувався слабкістю Москви, - йдеться у звіті. Захід завжди вірив у вічну агресивність та/або слабкість Росії».

За версією РФ, «під гаслами про просування демократичних цінностей на схід Захід продовжував розширювати свої інститути на шкоду інтересам Росії». З точки зору Москви, Захід проводить політику зміни режиму на Близькому Сході, що «виливається в глибоку дестабілізацію, громадянську війну і потік біженців».

Відмінності учасників новоствореної групи ОБСЄ настільки великі, що один з російських делегатів, Сергій Караганов, написав листа, де висловив незгоду щодо включення їх у фінальний звіт. «Документ, по суті, за логікою і рекомендаціями висловлює думку старого Заходу», - написав він.

Насправді, звіт незвично жорстко відстоює ідею возз'єднання Європи після 1989 року і право всіх країн, розташованих між ЄС і Росією, обирати власний шлях. Це сильно засмучує Росію, чому вона і підриває їхню безпеку.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Саrnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.