Чи стане Грузія членом НАТО

4 коментувати
Чи стане Грузія членом НАТО
Країна вірить, що рано чи пізно вікно можливостей відкриється і для неї

Лише через півроку після призначення на посаду прем'єр-міністра Грузії Георгій Квірікашвілі зіштовхнувся з необхідністю вирішити дуже складну задачу: повернути колишній рівень підтримки його партії Грузинська мрія до парламентських виборів, запланованих на 8 жовтня.

З моменту обрання до парламенту у 2012 році рейтинг партії різко впав. Показники знизилися з 42% у серпні 2014 року до 18% в грудні 2015-го. Склоки і відставки всередині коаліції не сприяють зростанню підтримки серед населення, як і різночитання політики щодо Росії, яка  вдерлася в Грузію в серпні 2008 року.

В ході недавнього візиту Квірікашвілі в Берлін я вирішила обговорити з ним зовнішні та внутрішні пріоритети Грузії. Прем'єр виявляв упевненість лише в одному: збереження євроатлантичного курсу країни не виключає нормальних відносин з Росією.

«Альтернативи приєднання до євроатлантичної сім'ї для забезпечення довгострокової стабільності Грузії ми не бачимо, – сказав він. – У цій сім'ї нас приваблює не тільки військовий захист. Існують також загальні цінності демократії і свободи, що стимулюють продовжувати вкрай важливі реформи, які перетворять Грузію в європейську державу. Ніщо не змусить нас зійти з цього шляху».

Хоча на варшавському саміті НАТО, який відбудеться 8-9 липня, Грузії не нададуть Плану дій щодо членства (з підписанням якого країна стає на незворотний шлях приєднання до військового альянсу), Квірікашвілі каже, що Грузія не відчуває вакууму безпеки. Він оптимістично дивиться на нинішній стан справ у НАТО, на відміну від грузинського міністра оборони Тінатіни Хідашелі.

З точки зору Квірікашвілі, скасування віз – питання часу

«Думаю, той факт, що Чорногорія приєднується до НАТО, є добрим знаком», - пояснює Квірікашвілі. – Це свідчить про те, що політика відкритих дверей, як і раніше працює. Вважаю, що ми просто повинні бути послідовні на цьому шляху і продовжувати співпрацювати з НАТО. Сподіваємося, варшавський саміт завершиться підписанням більш широкого пакету співпраці з альянсом, який дозволить посилити оборонні потужності Грузії. І думаю, що рано чи пізно вікно можливості буде відкрите і для Грузії».

У той же час Квірікашвілі підтримує діалог з Росією, суперечливу, але продиктовану реальним станом справ політику. «2008 рік був дуже болючим для нас, після нього на грузинську землю повернулися російські військові бази. Два історичних грузинських регіони виявилися окупованими. Звичайно, це підриває безпеку Південного Кавказу», - говорить грузинський прем'єр.

«Однак ми розуміємо: обравши мирний і конструктивний підхід, за допомогою міжнародних стратегічних партнерів – і, знову ж таки, будучи дуже конструктивними, оскільки для нас очевидно, що військового вирішення цього конфлікту не існує – ми зможемо відновити справедливість. Це також стосується питання довіри між країнами, в тому числі відновлення довіри з Росією».

Колишня правляча партія Грузії" Єдиний національний рух і екс-президент країни Міхеїл Саакашвілі не планували відновлювати діалог з Росією.

«Але ми не бачимо іншої альтернативи, крім як підтримувати діалог з Росією, - стверджує Квірікашвілі. - У нас є неофіційні формати переговорів. Вони не можуть зашкодити нашим стратегічним цінностям, таким як територіальна цілісність і суверенітет. Ми розуміємо всю складність ситуації, в якій опинилася країна. Все почалося з відновлення незалежності Грузії [в 1991 році]. Звичайно, головний посил полягав у тому, щоб країна стала незалежною, рухалася в бік демократичних стандартів, Європейського Союзу і НАТО. Але всі допустили цілу низку помилок. Той факт, що сьогодні ми стикаємося з викликами, породженими окупацією, а також порушеннями прав людини на окупованих територіях, говорить нам, що необхідно знайти можливий шлях для відновлення відносин з Росією. Знову-таки, це можна робити тільки з повагою до суверенних рішень Грузії, включаючи те, до якого об'єднання ми хочемо належати, а також на основі поваги до територіальної цілісності країни».

Квірікашвілі не підтримує те, що він називає «ворожою риторикою», посилаючись на небезпечну антиросійську позицію колишнього президента Саакашвілі. «Найменше, що ми можемо зробити, - уникати ворожої риторики. Дуже важливо говорити і посилати сигнали російським політикам про те, що Грузія не хоче членства в НАТО або реформ, які б зробили її ворогом Росії. Ми хочемо відновити відносини. Ми хочемо відновити нормальні відносини. І для цього, знову ж таки, потрібно триматися власного шляху».

Що ж відбувається з безвізовим режимом для Грузії, введення якого затягує Європейський Союз? Його обіцяли після ратифікації угоди про створення глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ЗВТ), підписаної в 2014 році. Надія була на те, що ЗВТ буде сприяти зростанню грузинської економіки та зайнятості, а також стане стимулом для уряду продовжувати проведення структурних і фінансових реформ. Однак Квірікашвілі спростував ці припущення, зазначивши, що реформи сповільнилися, корупція повернулася, а безробіття зросло. За його словами, за згаданими твердженнями стояла партія Саакашвілі. «Ми намагаємося зберегти дуже здоровий зростання», - підкреслив він.

Тим часом, Німеччина і Франція хочуть запровадити механізм, який дозволяє країнам-членам ЄС блокувати угоди щодо безвізового режиму. Квірікашвілі 15 червня зустрічався з канцлером Німеччини Ангелою Меркель в Берліні і зазначив, що дуже добре розуміє обставини, які стоять за нинішнім зволіканням.

«На жаль, у більш широкому контексті у Європейського Союзу є чимало викликів. Європа стикається з кризою біженців, британським референдумом [про членство в ЄС], а також терористичними загрозами. Думаю, ми повинні зрозуміти наших європейських друзів. Щоб стати частиною сім'ї, потрібно розуміти проблеми інших країн, включно з внутрішніми викликами, які можуть бути викликані подібними рішеннями. Є деякі делікатні питання, які ми повинні зрозуміти. Саме тому Німеччина та Франція вирішили ініціювати запровадження механізму [призупинення безвізового режиму], завдяки якому можна буде відреагувати на можливі проблеми. Це внутрішнє питання. Ми розуміємо його. Це не має нічого спільного з технічними вимогами, які Грузія виконала».

З точки зору Квірікашвілі, скасування віз – лише питання часу. «Можливо, знадобиться кілька місяців на вироблення [згаданого] механізму, однак після цього, сподіваюся, у вересні буде ухвалено остаточне рішення в Європейському парламенті», - говорить він.

Але чи достатньо буде цього для переобрання Грузинської мрії на виборах до парламент?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Саrnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.