Спонтанна Меркель. Два несподіваних рішення канцлера

1 коментувати
Спонтанна Меркель. Два несподіваних рішення канцлера
Рішення Меркель відкрити кордони Німеччини для біженців не ґрунтувалося ні на тактиці, ні на стратегії

Це було лише питання часу. Після того, як протягом двох днів – 12 та 13 вересня – в баварське місто Мюнхен прибуло близько 14 тис. біженців, місцева влада повідомила, що її можливості по прийому новоприбулих вичерпані. Терпіння місцевих чиновників щодо центральної влади Берліна було на межі.

Німецький міністр внутрішніх справ Томас де Мезьєр 13 вересня заявив, що кордони країни з Австрією будуть тимчасово закриті, всього через кілька днів після того, як Берлін відкрив свої кордони для біженців. «Ці заходи – також сигнал для Європи», - сказав Мезьєр, вказуючи на те, що є багато завдань, які треба вирішити швидко. – Запровадження тимчасового прикордонного контролю не вирішить проблему в цілому».

Величезна суспільна підтримка режиму відкритих дверей для біженців з Сирії, Іраку та Еритреї серед німців залишається такою, як і раніше. Повідомлення про те, що до кінця року в країну повинні прибути близько 800 тис. біженців, не збентежило жителів Німеччини.

Завдяки своїй політиці щодо біженців канцлер Ангела Меркель стала героїнею серед борців за права людини і лібералів по всій Європі. Тим не менш, вона також викликала надмірну ворожість з боку урядів Східної та Центральної Європи. Вони не хочуть, щоб лідери ЄС, і особливо Меркель, розповідали їм про те, як вони повинні розділити тягар розміщення біженців.

Завдяки політиці щодо біженців Меркель стала героїнею серед борців за права людини і лібералів по всій Європі

Консервативні політичні союзники Меркель у Баварії також розкритикували її стиль керівництва. Баварський Християнсько-соціальний союз – «сестринська» партія Християнсько-демократичного союзу Меркель – здивувалася, чому канцлер вирішила відкрити державні кордони в односторонньому порядку. Члени партії знають, що більшість інших країн не хочуть приймати біженців. Перед зустріччю міністрів внутрішніх справ ЄС 14 вересня лідер Християнсько-соціального союзу Горст Зеєгофер сказав, що політика Меркель щодо кризи біженців погано продумана.

Дії канцлера ФРН по відношенню до біженців схожі на ще одне радикальне рішення, прийняте в березні 2011 року. Обидва епізоди багато говорять про її стиль керівництва. Так, після аварії на атомній електростанції Фукусіма в Японії Меркель зробила різкий поворот, який став повною несподіванкою для її власної партії. Вона заявила, що Німеччина має намір повністю скасувати атомну енергетику.

Її реакція на кризу біженців була схожою. Рішення щодо атомної енергетики не ґрунтувалося ні на тактиці, ні на стратегії. Катастрофа на Фукусімі сталася в період виборчої кампанії в Баден-Вюртемберзі – двигуні німецької економіки. Протягом десятиліть управління Південно-Західною Німеччиною здійснювалося християнськими демократами, але їм загрожувала поразка від опозиційних зелених.

Тоді коментатори говорили, що рішення Меркель скасувати ядерну енергію – те, чого завжди вимагали зелені – було цинічною і тактичної спробою виграти вибори. Якщо це й так, то подібне рішення було не кращим вибором. Зелені провели енергійну кампанію, і вперше в історії Німеччини взяли кермо влади в свої руки.

Стратегічним рішення Меркель також не назвеш. Сектор відновлюваної енергетики в Німеччині не був достатньо розвинутим, щоб компенсувати поступову відмову від ядерної енергії протягом лише одного десятиліття.

Головне, що Меркель при цьому не проінформувала своїх партнерів по ЄС щодо прийнятого рішення, хоча енергетична політика Німеччини і постачання з цієї країни впливають на сусідні держави. Навіщо ж Меркель вдалася до політики, до якої стояла в опозиції її власна партія, і яка шокувала великі енергоємні хімічні та інжинірингові компанії Німеччини, а також залишила в невіданні партнерів по Євросоюзу?

Як учений, Меркель була приголомшена тим, що сталося на Фукусімі. Для Меркель з її репутацією надмірно обережного політика, це рішення було спонтанним і дуже ризикованим.

Це ж можна сказати і про рішення відкрити кордони Німеччини для біженців. У цьому не було тактичного прорахунку, про що свідчить занепокоєння всередині її консервативного блоку. Це рішення базувалося на стратегії: Німеччина не готова до такого напливу та інтеграції десятків тисяч новоприбулих. Вона не поінформувала своїх європейських партнерів. Це було її одностороннє рішення, як і поетапна відмова від ядерної енергетики. Чому?

«Співчуття», - сказав відомий християнський демократ і голова Комітету з міжнародних відносин Європарламенту Ельмар Брок. «Надати притулок також вимагав закон. Ми збираємо наслідки американського вторгнення в Ірак», - додав він.

Відповідь Меркель на кризу біженців підштовхнула Німеччину до неоднозначної ролі лідера. Проявивши ініціативу доброзичливого прийому біженців, у Німеччини тепер немає іншого вибору, крім як взяти на себе ініціативу по створенню стійкої політики щодо біженців всередині Євросоюзу.

Мова йде не тільки про створення прийомних центрів у Греції та в країнах Східних Балкан, з метою врегулювання потоку шукачів притулку та економічних мігрантів; не тільки про протидію контрабандистам, які перевозять біженців через Середземне море; не тільки про переоцінку всього арсеналу допомоги ЄС для його південних сусідів. Мова також іде про припинення воєн в Сирії, Іраку та Лівії – те, до чого Меркель та інші європейські лідери ще можуть звернутися.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.