Совість Європи. Чи впорається Німеччина з біженцями

1 коментувати
Совість Європи. Чи впорається Німеччина з біженцями
Німеччина звалила на свої плечі величезну відповідальність, оскільки ЄС не впорався з викликами, що стали перед Європою

При бажанні Ангела Меркель вміє розмовляти дуже впевнено. Саме так вона говорила в ході півторагодинної літньої прес-конференції в Берліні 31 серпня.

Це був вражаючий виступ німецького канцлера, яка продовжує активно займатися поточним конфліктом в Україні, далекими від завершення грецькими проблемами єврозони, а з деяких пір - і найбільшим з часів громадянської війни в колишній Югославії кризою біженців у Європі.

Саме Німеччина відіграє провідну роль у вирішенні всіх трьох перерахованих вище надскладних криз. Інакше кажучи, Німеччина звалила на свої плечі величезну відповідальність за ті проблеми, які повинні були бути сферою компетенції зовнішньої політики ЄС, а також його політики у сфері оборони і безпеки.

Але оскільки Євросоюз виявився вкрай слабкий в справі вирішення цих криз – і що ще гірше, запобігання їх посилення, – ця ноша лягла на Меркель, якій також допомагають міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле та міністр внутрішніх справ Томас де Мезьєр. Головне їх завдання – не допустити вибуху всередині ЄС.

Осілих в Німеччині біженців Берлін хоче якомога швидше інтегрувати

Якщо лідери ЄС, чи то в Лісабоні або Лондоні, Будапешті або Мадриді не розуміють цього і самовпевнено вважають, що Європа може з гріхом навпіл пережити всі ці кризи, то вони серйозно помиляються.

Російське вторгнення в Східну Європу, проблеми з боргом Греції, а тепер і колосальна криза біженців у Європі загрожують самим основам Європейського союзу і всьому, що він відстоює. Меркель це знає. Як сказала вона в ході згаданої прес-конференції, «не вирішити кризу біженців в Європі означає наблизитися до порушення невід'ємних прав людини».

І вона права.

Позиція Німеччини пояснюється не тільки її минулим, але і почуттям відповідальності у поєднанні з почуттям провини, яке відчувають післявоєнні німці. Меркель також висловилася проти країн, які зробили спроби відкинути біженців, змушених тікати від війни в Сирії та Іраку, а також від страшних репресій в Еритреї.

Як ніби країнам-членам ЄС потрібне нагадування, що більшість європейських країн неохоче надавали притулок євреям, які втекли з нацистської Німеччини або Австрії в 30-ті та 40-і роки. Також було безліч країн – включно з Угорщиною, вживаючою сьогодні максимум зусиль, щоб припинити транзит біженців через свою територію, - які на заключних стадіях Другої світової війни депортували своє єврейське населення в нацистські концентраційні табори.

Окрім внутрішнього ринку і вільного пересування робочої сили та людей, ЄС був побудований на цінностях. Відданість цінностям, які лежать в основі ліберальної демократії: свобода і солідарність, ринкова економіка, відокремлення церкви від держави, надання безпеки для тих, хто її потребує, і основні права людини, які європейці сприймають, як само собою належні – ось що визначає Європу.

Тим не менш, у випадку з біженцями - за кількома винятками - реакція країн-членів ЄС була ганебною та руйнівною з точки зору відданості цим цінностям.

Що це означає для Меркель? Вона знаходиться в беззадрісному становищі, однак, в той же час, це дає їй можливість провести дуже позитивні зміни в Німеччині.

Здається, більшість біженців, які тікають з Сирії в Європу, хочуть залишитися в Німеччині. Ніхто не знає, чи зупиниться цифра поданих заяв на надання притулку в Німеччині на прогнозованих Берліном 800 тисяч. Питання полягає в тому, наскільки вміло федеральна та місцева німецька влада зможе впоратися з такою величезною кількістю біженців. Адже мова йде про надання цілої інфраструктури для задоволення мінімальних потреб прибулих: житло, медичне забезпечення, харчування, одяг, консультування, догляд за дітьми та освітні установи.

Прихильники ультраправих рухів вже підпалювали будинки, відведені для біженців. Частина німців, особливо в східній частині країни, ставляться до іноземців з великою підозрою.

2 вересня Мезьєр оголосив про плани прискорення процесу інтеграції. Він хоче спростити процедуру обробки заяв на надання притулку.

Враховуючи відмінності в рівні освіти і можливостях між великю турецькою громадою та місцевим населенням, Німеччина повинна була почати працювати над питаннями інтеграції мігрантів кілька років тому. Однак у неї відсутня будь-яка інтеграційна політика стосовно прибуваючих працівників, адже передбачалося, що турки рано чи пізно повернуться додому.

Сьогодні держава вчиться на своїх помилках. Уряд Меркель докладає максимум зусиль, щоб гарантувати всім дітям від трьох років місце в дитячих садках. Осілих в Німеччині біженців Берлін бажає інтегрувати якомога швидше.

Але політика Німеччини стосовно біженців може призвести до сумних наслідків, якщо Меркель і Мезьєру не вдасться підштовхнути ЄС до вироблення загальної стратегії для біженців. Ксенофобські та расистські рухи Німеччини, а також праворадикали і євроскептики тільки і чекають своєї години. Досі політика Меркель була лідируючою.

Але Німеччина не може вирішити цю проблему самотужки. Це не принесе стабільності ні з внутрішньої перспективи ФНР, ні з загальноєвропейської. Саме тому Німеччина разом з Францією і Великобританією скликала на 14 вересня спеціальне засідання міністрів внутрішніх ЄС. Тим не менш, очевидно, що настав час скликати саміт лідерів ЄС, причому якомога швидше. І справа не тільки у виробленні узгодженої політики щодо біженців та надання притулку. Мова йде про спадщину Другої світової війни.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.