Що Путін передав Європі через Медведєва

1 коментувати
Санкції, безпека, загроза холодної війни – російський прем'єр чудово знав, на що тиснути

Дмитро Медведєв, безсумнівно, добре знає, як тиснути на потрібні місця. У цьому році він вперше відвідав Мюнхенську конференцію,яка регулярно збирає світових політиків та експертів у сфері безпеки.

Його не залякала критика, що звучала на бік Росії  з приводу нещадних бомбардувань міста Алеппо в Сирії і позицій сирійської опозиції. Москва, безтурботно відповів Медведєв, бере на себе відповідальність за мирне населення.

В цілому Медведєву було нескладно захищати політику РФ в Сирії: він сконцентрувався на ідеї розгрому тероризму. Забудьте, що сили президента Сирії Башара аль-Асада робили з населенням цієї країни, Росія не збирається відходити від своєї політики з підтримки сирійського режиму.

Але коли справа дійшла до Європи, Медведєв звернув увагу на три болючих питання для Європи, одне з яких особливо зачепило Німеччину. Перше торкнулося санкцій ЄС, введених проти Росії після анексії Криму в березні 2014 року. Бідна німецька промисловість, зазначив він, бізнес страждає з-за санкцій. У той же час, Медведєв ні слова не сказав про те, наскільки сильно європейські санкції вдарили по самій Росії.

Ані слова про російське вторгнення в Східну Україну або про анексію Криму

Слова російського прем'єра були розраховані, в першу чергу, на німецькі компанії та місцевих соціал-демократів,які завжди почувалися незатишно через введення санкцій. Він не сказав про це прямо, проте передбачалося, що настав час європейцям і росіянам відкинути всі розбіжності. Німецькому бізнесу, безсумнівно, важко з цим не погодитися.

Потім Мєдведєв ударив по другому хворому місцю. «Ми скотилися, по суті, в часи нової холодної війни», - сказав він. Російський прем'єр озвучив те, чого так побоюються старі союзники Росії в Європі – Німеччина, Франція та Італія. Однією лише згадкою про нову холодну війну Медведєв надав лівоцентристським соціал-демократам і консервативному Християнсько-соціальному союзу (ХСС), баварській сестринській партії християнських демократів Ангели Меркель, досить підстав для того, щоб докласти всіх зусиль для запобігання подібного розвитку подій. Зняття санкцій з Росії, безумовно, зупинить нову холодну війну.

ХСС лише привітає подібне рішення. Скасування санкцій відродило б економічні зв'язки між Євросоюзом і Росією. Лідер ХСС Хорст Зеехофер раніше в лютому відвідав Москву, де провів переговори з питань бізнесу і санкцій з російським президентом Володимиром Путіним.

Це ніщо інше, як допомога Путіну в подальшому ослабленні позицій Меркель, якій доводиться витрачати багато часу на вирішення кризи біженців – і це в умовах постійної критики з боку ХСС за відкриття німецьких кордонів для сирійців, які тікають від війни. Цим також пояснюється і стійка опозиція ХСС до політики Меркель по відношенню до Росії. Ще одні союзники канцлера Німеччини по коаліції, соціал-демократи, можуть прикриватися політикою ХСС.

Складно пояснити людям невключеним до процесу, наскільки старанно союзники Меркель намагаються підірвати лідера, який намагається зберегти єдність Європи в питанні України і захистити європейські цінності і солідарність в момент напливу біженців.

Третім хворим місцем, на яке натиснув Медведєв, стала європейська безпека. «Ми в Росії розуміємо сучасний стан європейської безпеки, - сказав він. - Єдиної Великої Європи як не було, так і немає. Наші економіки, всі економіки, ростуть слабко. Загострилися конфлікти в країнах Близького Сходу і Північної Африки. Настав міграційний колапс. Відносини Євросоюзу та Росії зіпсовано. В Україні – громадянська війна». (Так, він назвав це громадянською війною. Ні слова про російське вторгнення до Східної України або про анексію Криму).

Вперше Медведєв озвучив ідею загальної архітектури безпеки Європи, коли відвідував Берлін в червні 2008 року. З точки зору НАТО і Сполучених Штатів, його пропозиція була спрямована на послаблення трансатлантичного союзу. Вона так і не збулася. Однак у середовищі німецьких соціал-демократів,що, як і раніше прагнуть до відродження німецької політики часів Холодної війни, яка характеризується особливими відносинами з Москвою (так званої східної політики Ostpolitik), план Мєдведєва знайшов якусь підтримку.

Втілити в життя цю пропозицію Росії означає ще більше послабити трансатлантичні відносини. Це також призведе до подальшого ослаблення країн Східної Європи, які й без того не мають жодних гарантій безпеки.

Не дивно, що український президент Петро Порошенко застеріг Європу від розхитування позиції щодо Росії: «Мені ненависна ідея негайного налагодження діалогу з Росією, висловлювана деякими лідерами, - сказав він учасникам Мінської конференції. – Хочу нагадати вам про російську агресію в Грузії та в Україні; про те, що відбувається в Україні зараз. Деякі кажуть, що санкції не працюють. Але санкції - це не покарання, санкції – це інструмент, націлений на утримання Росії за столом переговорів. Іншого інструменту немає».

Держсекретар США Джон Керрі не міг не погодитися з Порошенком. «Європа повинна зберігати санкції щодо Росії так довго, як це буде потрібно. Мінськ повинен бути повністю реалізований», - сказав він.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сагпедіе Еигоре. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.