Що чекає Європу в найближчі роки

1 коментувати
Європейській моделі ліберальної демократії та впливу ЄС кинуто виклик

У 2004 році Євросоюз був організацією, до якої прагнули приєднатися, Європа була сповнена оптимізмом і впевненістю.

1 травня 2004 року вісім країн Східної і Центральної Європи стали членами ЄС. Місія Польщі при ЄС організувала чудовий прийом. Панувала какофонія мов. Танці, музика і відчуття полегшення – Польща та інші країни регіону повернулися в Європу.

Також було відчуття, що Євросоюз готовий до розширення свого впливу. Минуло майже 12 років, і тепер Європу важко впізнати.

Вона відступила і втиснулася у свої кордони. За винятком Ангели Меркель, німецького канцлера, та її міністра фінансів Вольфганга Шойбле, які розуміють, що насправді відбувається з Європою, лідери ЄС поводяться так, немов не зобов'язані захищати європейські цінності, а також принципи свободи і відкритості. Ба більше, здається, їх зовсім не турбує питання впливу Євросоюзу у світі.

Це підтверджується новим звітом Всесвітнього економічного форуму під назвою «Європа: Чого остерігатися в 2016-2017 роках». Читання документа, викликає, м'яко кажучи, похмурі передчуття. «Європейські лідери повинні виробити рішення, причому швидко, якщо хочуть запобігти вибуху ЄС у найближчі роки», - наголошується в доповіді.

Цінності ЄС під загрозою у багатьох країнах-членах

У Євросоюзу, звичайно, завжди була своя частка фаталістів. Але що особливо турбує в цьому звіті, так це соцопитування проекту Eurobarometer. У респондентів запитали, які, на їхню думку, найважливі питання для ЄС на сьогодні. Очолила список проблема міграції, яку відзначили близько 58% опитаних, а останнім виявився вплив ЄС у світі, чим перейнялися лише 6% респондентів. І це гнітючий висновок щодо пріоритетів європейців: виявляється, міжнародний вплив для них не має значення.

Звіт також відображає процес зниження впливу ЄС у Європі, що ще більш тривожно. Якщо роль ЄС слабшає і Союз втрачає привабливість навіть серед своїх членів, то як він може впливати на решту світу?

Цінності ЄС під загрозою у багатьох країнах-членах. Польське, угорське і словенське суспільства мають намір відстоювати роль традиційної сім'ї – і це через кілька місяців після того, як ірландці, які колись були бастіоном католицизму, проголосували на референдумі за легалізацію гей-шлюбів. Уряди Варшави й Будапешта втручаються в діяльність судів і ЗМІ – використовувати свою медіа-імперію для просування власних інтересів не боявся і колишній прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі.

Члени Вишеградської групи, що складається з Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини, не хочуть мати діло з біженцями (читайте «мусульманами»), які тікають від війни в Сирії і Іраку. І вони не одні такі. Інші країни Європи також закривають кордони, здебільшого як наслдідок зростання популярності популістів з євроскептичними, антиемігрантськими поглядами і страхом перед глобалізацією. Паризькі теракти в листопаді 2015 року тільки додали привабливості популістам.

Крім того, криза біженців показала нездатність ЄС впоратися з викликом міграції, а також те, що більшість європейських лідерів не бачать зв'язку між допомогою біженцям та впливом ЄС.

Біженці, мігранти та студенти, котрим надають можливість жити, працювати та навчатися в демократичній країні, тим чи іншим чином повертають цей борг – якщо, звісно, інтегруються в суспільство і залишаються тут жити. Як стверджує видання The Economist, якщо мігранти та студенти повертаються додому з новими навичками, вони, найчастіше, воліють вести бізнес з тією країною, яка раніше прийняла їх.

Невтішні висновки щодо скорочення впливу Європи робить консалтингова компанія Eurasia Group, яка до свого списку топ-ризиків 2016 року включила підпункт під назвою «Закрита Європа». Автори доповіді Іен Бреммер і Кліфф Купчан стверджують, що зростання популізму і націоналізму, ерозія верховенства закону, а також ризики Шенгенської системи відкритих кордонів знищують принципи, на яких було збудовано ЄС.

Меркель є ключем до майбутнього ЄС та його впливу. Вона втримала єврозону на плаву, хоча в єдиної європейської валюти, як і раніше, залишається багато ворогів. Вона об'єднала ЄС для протистояння Росії, незважаючи на коливання німецьких соціал-демократів, її партнерів по коаліції, а також інших лідерів Євросоюзу. Вона спробувала зберегти європейські цінності гуманності і порядності з допомогою політики відкритих дверей щодо біженців.

Але за це Меркель висміяли кілька європейських лідерів. Їй відмовили в солідарності, яку Німеччина без роздумів виявляла до союзників з ЄС на перше прохання. Згідно зі звітом Citi GPS, кинуто виклик основам європейської моделі ліберальної демократії, яку Меркель намагається захистити. Відповідно, виклик кинуто і впливу Європи.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.