Російська армія тролів

4 коментувати
Аналітичний центр Carnegie Europe поставив міжнародним експертам питання, чи зможе Європа протистояти російській дезінформації

Томас де Ваал, старший науковий співробітник Carnegie Europe

Поширювана Росією дезінформація і здійснювані нею хакерські зломи стали важливим фактором на президентських виборах у США з причин, які до Європи не сильно відносяться. По-перше, американці отримують інформацію з багатьох незрозумілих сайтів, які годуються російською дезінформацією і витоками. По-друге, обраний президент Дональд Трамп проводив свою кампанію через Twitter, повторюючи часом російські меседжі. По-третє, Трамп переміг завдяки невеликій перевазі в колегії вибірників. Якби кілька людей у Мічигані, Пенсільванії та Вісконсіні проголосували інакше, ми б зараз так активно не говорили про росіян.

Цього року російські медіаексперти та тролі спробують посилити наявний у Європі популістський наратив про імміграцію, ісламістську загрозу і корумповані еліти, які віддалилися від народу. Але головний інструмент російської пропаганди, телеканал RT, має невелику аудиторію - спецслужби США сильно завищують його вагу. Більшість європейців досі дивляться новини на традиційних каналах.

Тому аналітикам не варто думати, що це війна, в якій можна перемогти російську дезінформацію. Це породжує спокусу почати користуватися контрпропагандою і знизити журналістські стандарти. Європі просто потрібна хороша журналістика, яка б не підгодовувала забобони про те, що континент зіткнувся з моральною загрозою з боку Сходу і Півдня.

Дезінформаційні операції, які раніше працювали в Радянському Союзі, вельми успішно використовуються сучасною Росією

Джанні Ріотта, член Ради з міжнародних відносин

Деякі люди в Європі із задоволенням просувають і поширюють дезінформацію з Росії або Македонії. Є веб-сайти, журнали, політичні форуми та фонди, які активно заохочують тролів російського президента Володимира Путіна. Дезінформаційні операції, які раніше працювали в Радянському Союзі, вельми успішно використовуються сучасною Росією. Рано чи пізно стане зрозуміло, хто в Європі заробляє гроші на цих операціях. Можна багато чого зрозуміти, просто простеживши за групами людей, пов'язаних з RT або Спутником, напівофіційними сайтами російської пропаганди, які майстерно змішують новини з дезінформацією.

Якщо йдеться про офіційну Європу – Європейську комісію, Європарламент та інші інститути – ситуація як і раніше сумна. У Європи зовсім немає мужності, щоб протидіяти Путіну і його Червоній армії тролів. Коли Трамп виявиться в Білому Домі, протистояти Росії стане ще складніше і небезпечніше. Мало хто на це зважиться, хіба що Ангела Меркель спробує після федеральних виборів. І саме тому стане новою мішенню цифрової армади, тролів і WikiLeaks.

Джеймс Роджерс, департамент політичних і стратегічних досліджень Балтійського оборонного коледжу

Європейці можуть побороти російську пропаганду. Мета Путіна  зберегти свою владу, ведучи війну проти гегемонії Заходу, щоб змістити, послабити і, врешті-решт, зруйнувати зв'язки в ланцюжку гегемонії Заходу: свобода, демократія, верховенство права, які підтримуються окремими країнами і скріплюються трансатлантичними організаціями. Москва хоче це зруйнувати.

Путін розуміє, що, не маючи власного меседжу й ідеології, він не зможе систематично протидіяти Заходу. На відміну від Радянського Союзу, у сучасній Росії немає ні універсальної ідеології для глобальної привабливості, ні ресурсів, щоб вести боротьбу проти гегемонії Заходу. Але режим Путіна розумний: він зрозумів, як змістити силу західних держав, знищивши віру народів в їхній уряд, що є наріжним каменем західного порядку. Отже, режим Путіна поширює міфи, брехню і дезінформацію.

До недавнього часу Захід ігнорував успіхи Москви, але тепер він намагається коригувати поширення дезінформації. Втім, Захід не виграє, поки не підвищить свою власну стійкість і не включиться в політичну війну проти Кремля. Путін не непереможний. Європейці повинні знайти спосіб розгорнути конфлікт в іншу сторону, піти в атаку і зруйнувати ідеологічне ядро путінізму – ідею, що Росія може знову стати великою державою.

Все викладене автором – виключно його особиста думка

Ульріх Спек, старший науковий співробітник брюссельського представництва Королівського інституту ім. Хуана Себастьяна Елькано

Проблема з боротьбою проти російської дезінформації полягає в тому, що демократії не можуть самі встановлювати факти і породжувати інтерпретації, інакше вони нічим не будуть відрізнятися від автократій. Демократії можуть лише надавати безпечний простір для представників громадянського суспільства, які встановлюють факти, керуючись ідеалами об'єктивності і розвиваючи альтернативні наративи. Тому завдання з боротьби з російською дезінформацією лежить на громадянському суспільстві.

Тим не менш, громадські простори багатьох демократичних громадянських суспільств наразі особливо уразливі, оскільки переживають складний історичний перехід від традиційних до онлайн-платформ. Медіа все ще не сформували бізнес-модель для нового медійного простору, через що їм часто не вистачає коштів. Саме тому приватні фонди повинні внести свою лепту, надавши кошти для фактчекінгу, а також проінформувавши суспільство  включно з редакторами  про те, як діє дезінформація.

Роль держави обмежена: вона може і повинна більш активно інформувати суспільство про свої дії і розвінчувати брехню про себе. Але, будучи демократією, вона не може перетворити себе в джерело інформації або наративів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe

Більше поглядів тутКоментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.