Росія і тероризм: дві головні загрози 2017 року

4 коментувати
Чому Меркель говорила у своїй новорічній промові не про Путіна і Трампа, а про Європу та цінності

У своєму новорічному зверненні німецький канцлер Ангела Меркель говорила про найближчі місяці, впродовж яких європейці повинні знайти в собі політичну волю для об'єднання. В іншому випадку Європейського Союзу загрожує подальша дезінтеграція, рухома, крім іншого, невмілим і закритим брюссельським керівництвом.

Меркель вимовляла своє звернення через 13 днів після терористичної атаки в Берліні, в результаті якої загинули 12 людей, десятки були поранені, причому багато хто критично. Тоді і зараз, у своєму новорічному зверненні, канцлер попереджала, що Німеччина стане мішенню ісламських терористів.

Головною темою її промови була Європа – не Володимир Путін, російський президент, і не Дональд Трамп, майбутній президент США. Обидва лідера досить поверхово ставляться до західних ліберальних цінностей. Саме через їх погляди Меркель вирішила зосередитися на Європі і її власній країні.

Сенс її звернення полягав у тому, що німці, в першу чергу, і європейці в цілому повинні покладатися на себе в питаннях захисту цінностей, способу життя і демократії. Немає сенсу звинувачувати інших у безпорадності Європи, покладатися на Америку в питанні забезпечення безпеки континенту і сумніватися в істинності намірів Путіна. Ера самообману закінчилася.

Ера самообману закінчилася

«У багатьох людей 2016 рік асоціюється з відчуттям кінця світу. Те, що здавалося непорушним, знову опинилося під питанням. Європейський Союз, наприклад», - сказала Меркель. Під ударом опинилася й парламентська демократія, «яка нібито служить не всім громадянам, а лише окремим особистостям. До чого неправдиве твердження...», - додала канцлер.

У Меркель немає чарівної палички для порятунку Європи від популістів, які підривають парламентську демократію, і від терористів, які своїми атаками сподіваються посіяти страх у відкритих суспільствах, підірвавши тим самим цінності толерантності і порядності, що лежать в основі демократії.

У відповідь на ці загрози держава, за словами Меркель, має зробити все можливе, щоб забезпечити свободу і безпеку своїх громадян. «Все це лежить в основі нашої демократії і нашого державного ладу, що базується на верховенстві права і цінностях», - додала вона.

Це перший виклик, з яким Європа зіткнеться в 2017 році: її лідери повинні знайти спосіб узгодити питання забезпечення безпеки з європейськими цінностями, не нашкодивши при цьому культурі політичної коректності, яка інколи вступає у протиріччя з необхідністю зміцнення безпеки.

100-відсоткової безпеки не буває. Але всі разом країни ЄС можуть сконцентрувати набагато більше ресурсів для захисту зовнішніх кордонів блоку. Вони також можуть зосередити набагато більше розвідувальних потужностей. Якщо в Європу приїхали мігранти, які вчиняли злочини раніше або вчинили злочини вже на території ЄС, ця інформація повинна бути в усіх країнах-членах. Ситуація з Анісом Амрі, вихідцем із Тунісу, відповідальним за недавній теракт в Берліні, продемонструвала, настільки не злагоджено працюють спецслужби в Німеччині і Європі.

Якщо робота спецслужб не буде серйозно переглянута, рано чи пізно на кордонах країн-членів знову з'являться пропускні пункти або, як мінімум, буде проводитися перевірка в поїздах.

Деякі політичні партії виступлять проти введення такого контролю або перевірок. В новорічний вечір поліція німецького міста Кельн зупинила і перевірила кілька компаній вихідців з Північної Африки, які рухалися в бік святкових заходів. Найменше поліція хотіла повторення торішніх подій, коли влада занадто повільно реагувала (якщо взагалі якось реагувала) на сексуальне насильство проти жінок, здійснюване групами чоловіків, багато з яких, за словами поліції, були вихідцями з Північної Африки. Але коли поліція вирішила діяти на попередження, з лав опозиційної Зеленої партії та деяких правозахисних організацій почали звучати незадоволені вигуки. Деякі звинувачували поліцію в тому, що вона налаштована расистськи. Тобто, політична коректність, захист цінностей і безпека громадян увійшли в суперечність один з одним.

Другий виклик для Німеччини, Нідерландів і Франції, де цього року повинні пройти вибори, - боротьба з підступною пропагандою Кремля. Німецькі спецслужби не з чуток знають про діяльність російських хакерів і кремлівських дезінформаційних кампаній, адже їх метою часто була Меркель і демократія в цілому. Оскільки німецький канцлер є одним з небагатьох прихильників збереження санкцій проти Росії, вона стала головною ціллю російської пропагандистської машини. Це несе загрозу для німецької демократії.

Саме тому німецькі політичні партії повинні об'єднатися перед лицем російської пропаганди і дезінформації. Вищі ешелони соціал-демократів і Лівої партії досі сумують за так званими старими добрими часами особливих німецько-російських відносин, але ці відносини залежали від США, які забезпечували країні безпеку. Крім того, раніше європейська демократія була сильна і впевнена в собі. Тепер же цього немає. Політичні партії, спільно зі ЗМІ, викривати цілі і брехню Кремля.

Від успіху європейських лідерів у відповіді на ці два виклики – захист громадян від тероризму та протидія дезінформації – залежить майбутнє демократії і цінностей Європи. Меркель не може впоратися з цим сама.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.