Росія і катастрофа МН-17

6 коментувати
РФ вважає, що розслідування катастрофи заполітизовано, а Москву навмисно роблять винною

Спільна слідча група зібрала достатні докази того, що 17 липня 2014 року малайзійський лайнер MH-17, який прямував з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий ракетою з зенітно-ракетного комплексу Бук, доставленого на контрольовану проросійськими сепаратистами частину Східної України з Росії. Всі 298 осіб на борту літака загинули.

Після тривалого розслідування, яке, до речі, ще не закінчено, представники Слідчої групи з Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України представили детальний звіт про те, як пускова установка Бук і зенітна керована ракета 9М38 прибули на територію України і згодом були вивезені назад в Росію.

Якщо коротко, то Бук був доставлений на територію Східної України на білій вантажівці марки Volvo з низкорамним тралом у супроводі семи машин і озброєних людей в уніформі. Ракетний комплекс встановили на сільськогосподарських угіддях поблизу східноукраїнського селища Первомайське. Після запуску ракети пускову установку знову повантажили на Volvo і відправили до російського кордону. Вночі 17 липня конвой перетнув кордон Російської Федерації.

Це факти. Поки невідомо, хто віддав наказ про запуск ракети і, відповідно, хто несе відповідальність за катастрофу пасажирського літака. Більше того, невідомо, чому літак був збитий.

Москва хоче бути глобальним гравцем, отримати ту сумнівну повагу, яка йде з цим жаданим статусом

Звіт Слідчої групи знову привернув увагу до нескінченного конфлікту в Донбасі і його жертв.

Родичі загиблих хочуть, щоб справу було доведено до кінця. «Ми і далі будемо стояти пліч-о-пліч з родинами загиблих», - сказав 28 вересня голландський прем'єр-міністр Марк Рютте у світлі оприлюднення звіту Слідчої групи. «Ми і надалі будемо прагнути до того, щоб особи, відповідальні за катастрофу MH-17, не уникли правосуддя», – додав він.

Росія вважає, що розслідування катастрофи політизоване, що Москву навмисно роблять винною. «Росія безліч разів запрошувала голландських експертів в Москву, але кожного разу Амстердам відмовлявся, а тепер робить з цього скандал», – каже Марія Захарова, речник Міністерства закордонних справ РФ. Вона наполягає на тому, що російський МЗС «зупинить спроби політизації» катастрофи MH-17.

Якщо ті, хто віддавав наказ запустити ракету, не понесуть покарання за загибель майже трьохсот чоловік – це більше, ніж скандал. Зрештою, саме катастрофа малазійського лайнера призвела до того, що члени ЄС наклали на Росію санкції – Сполучені Штати і Німеччина шукали способи вплинути на Росію ще з моменту анексії Криму. Той, хто дав наказ випустити ракету, несе відповідальність і за санкції, які були накладені на Росію.

Кінця-краю виснажливому конфлікту на сході України не видно. Проблема не тільки в тому, що конфлікт зайшов в політичний глухий кут, і використовується Росією для відволікання української влади від реформ – справа ще й в масштабах насильства, яке він несе.

За останніми підрахунками, з моменту анексії Криму і вторгнення Росії в Східну Україну загинуло понад 9,5 тис. осіб – не кажучи вже про 1,4 млн внутрішньо переселених осіб. На утримуваних сепаратистами територіях порушуються права людини, людей залякують. Українські спецслужби також помічені в подібних неправомірних діях.

Другі Мінські угоди, підписані в лютому 2015 року з метою припинення конфлікту, постійно порушуються. Моніторинг перемир'я силами Спеціальної місії ОБСЄ вкрай обмежений. Ситуацію в так званих ДНР/ЛНР важко назвати навіть неміцним миром.

Заморожений конфлікт. Спроби «нормандської четвірки» (Франції, Німеччини, Росії та України) забезпечити повну імплементацію другого Мінська не принесли нічого, крім одного важливого результату – систематичні бойові дії і загибель людей припинилися.

При бажанні російський президент Володимир Путін міг би зупинити конфлікт в Україні – точно так само, як він міг би знизити масштаби шокуючого кровопролиття в Сирії, просто переставши наносити безладні удари по місцевому цивільному населенню. Але Україна дуже важлива для Росії, і вона намагається не допустити її інтеграції з Євросоюзом. Втягування Росії в сирійський конфлікт пояснюється тим, що Москва хоче бути глобальним гравцем, який хоче знайти ту сумнівну повагу, яка йде вкупі з цим жаданим статусом.

Насправді, статус і репутація Росії могли б покращитися, якщо б Кремль визнав свою провину в аварії МН-17. Для жертв ця справа не закінчиться до того часу, поки Росія не перестане говорити, що її несправедливо звинувачують.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.