Про що восени будуть говорити в Європі

0 коментувати
Після літніх відпусток на порядку денному Європейського Союзу з'являться два великі питання. Вони ж визначать не тільки майбутнє Європи, але й долю її відносин з США

Перша і головна проблема – Brexit, друга – тероризм. Обидва питання пов'язані між собою і обидва вплинуть на відносини Європи зі Сполученими Штатами незалежно від того, хто з кандидатів переможе в президентських перегонах і увійде до Білого дому в січні 2017 року.

У вересні почнуться активні переговори про умови виходу Британії з ЄС. Виконавчий орган ЄС, Європейська комісія, вже працює в цьому напрямку і сформувала сильну переговорну команду, чого не скажеш про саму Британію.

У британського прем'єр-міністра Терези Мей немає достатньої кількості державних службовців, готових взяти на себе це безпрецедентне і багатопланове завдання. Крім того, їй не вистачає чиновників, щоб зайнятися ще одним важливим питанням: торговими відносинами країни з іншим світом (особливо після того, як прихильники виходу Великобританії з ЄС поклялися, що торговельні та економічні відносини Британії з країнами, що не входять до складу Євросоюзу, стануть набагато кращими, ніж з членами ЄС).

Так, Британії слід подавати заявку на членство у Всесвітній торговельній організації (СОТ). Оскільки зараз Сполучене Королівство входить до СОТ в силу членства в ЄС. Але ні прихильники виходу країни з Євросоюзу, ні їхні противники не думали про це до референдуму. А якщо і думали, то не наважилися підняти таке питання на публіці.

Серед лідерів ЄС головним приводом для занепокоєння залишається тероризм

Прихильники збереження членства постійно підкреслювали, наскільки Британії потрібен ЄС, і наскільки Британія потрібна ЄС, щоб боротися проти тероризму. Хвиля терористичних актів у Брюсселі, Франції та Німеччині продемонструвала, що Європа не захищена. І тієї комфортної зони, яку багато хто вважав само собою зрозумілою, більше немає. На даний момент тероризм є головним приводом для занепокоєння серед лідерів Євросоюзу. Нарешті, вони сприймають погрози однаково.

Саме тому рішення президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера призначити колишнього посла Британії у Франції сера Юліана Кінга на посаду комісара з питань безпеки – це спритний хід. Так, легко знущатися над публічною манірністю Юнкера. Проте він добре знав, що робив, коли призначав британця на одну з головних посад у Комісії (поряд з торговою політикою).

Крім того, що європейці дали можливість Британії забезпечити злагоджену роботу підрозділів з боротьби з тероризмом. Раніше питаннями тероризму займався комісар з внутрішніх справ Дімітріс Аврамопулос, що займається, крім іншого, і міграцією. Тепер проблемою тероризму та безпеки перейметься одна людина, яка до того ж є атлантистом.

Це добре і для Британії, і для Європи. Кінг, крім іншого, працював у Комітеті з питань політики і безпеки Європейського Союзу, а також може спиратися на багатий досвід роботи зі спецслужбами Великобританії і Франції. Таким чином, колишній британський прем'єр-міністр Девід Кемерон, який пішов у відставку після перемоги прихильників виходу країни з ЄС, домігся того, до чого прагнув: Британія та решта Європи почали разом працювати над тим, щоб побороти тероризм.

Це питання пов'язане і з трансатлантичними відносинами. З точки зору європейців, нинішні відносини погіршилися як ніколи, і причиною тому є не лише жахливий політичний дискурс президентської виборчої кампанії в США, де кандидат від республіканців Дональд Трамп, по суті, відмовляється від НАТО.

НАТО – лише частина сили, що забезпечує твердість і послідовність Заходу з часів закінчення Другої світової війни. Європейські лідери та їхні громадяни більше не можуть ставитися до цього альянсу і захисту, який США безстрашно забезпечували Європі протягом 60 років, як до чогось само собою зрозумілого. Американські і європейські лідери повинні зрозуміти, що крихкість НАТО пов'язана з крихкістю Заходу.

Захід давно об'єднаний цінностями вільної торгівлі, лібералізму, верховенства права і терпимості. Ці цінності зробили його особливим. Він став маяком для тих, хто шукає альтернативу автократичним і корумпованим режимам. Але принципи вільної торгівлі опинилися під загрозою по обидва боки Атлантики, оскільки всюди наростають протекціоністські та антиглобалізаційні настрої. Це не обіцяє нічого хорошого для переговорів щодо Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства.

Ці переговори не тільки про торгівлю, зближення стандартів і споживчі питання. Мова йде про новий рівень трансатлантичних відносин, завдяки яким Захід міг би стати ще сильніше і зміг би встановлювати міжнародні правила з багатьох критично важливих питань XXI століття. Безпека – один з найбільших викликів.

Можливо, призначення Кінга в деякому сенсі допоможе ЄС чіткіше працювати над загрозою тероризму і збалансувати контртерористичні зусилля у відповідності до європейських цінностей. З новим комісаром з питань безпеки НАТО і ЄС, можливо (дуже можливо, вдасться вдихнути життя в угоду, досягнуту на саміті альянсу у Варшаві 8-9 липня, коли обидві організації прийняли рішення відкинути всі чвари і розпочати співпрацювати.

Очікування чималі. Але призначення британця головою блоку безпеки Європейської комісії може призвести до того, що трансатлантичні зв'язки посиляться. Більше того – можливо, почнуться дебати про те, що означають відносини Європи і США для XXI століття.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.