Прем'єр Британії кидає виклик слабкій Європі

0 коментувати
Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон озвучив умови, за яких його країна залишиться в складі Європейського Союзу

Це хороші новини. Всі знають, що насправді Кемерон не хоче, щоб Британія виходила з ЄС.

Під час виступу в аналітичному центрі з міжнародних відносин Chatham House Кемерон назвав чотири пункти, які стануть головною темою його переговорів з президентом Європейської ради Дональдом Туском.

Мова йде про захист єдиного ринку для Великої Британії та інших країн за межами єврозони; включення конкурентоспроможності в ДНК всього Європейського Союзу; звільнення Великобританії від «тіснішого союзу»; зміцнення національних парламентів через «юридично обов'язкові та незворотні зміни» та право вільного пересування, включно з суворими умовами міграції всередині та поза межами ЄС.

Зрозуміло, чому Кемерон хоче «справедливості» між країнами, які знаходяться всередині єврозони, і за її межами (як Великобританія). Він боїться, що його країна з часом відійде на другий план. Він хоче, щоб голоси всіх членів ЄС були рівні. Він хоче бути впевненим у тому, що країни, які не входять до зони євро, «ніколи не матимуть витрат за операціями лише тому, що офіційною валютою є євро».

Союз був побудований для того, щоб зшити Європу воєдино

Все це добре. Однак знову постає питання солідарності – слова, яке, як уже зрозуміла Німеччина, мало що значить, коли справа доходить до питань вирішення кризи біженців. Що якщо впаде банківська система одного з членів ЄС, який не входить до єврозони? Ця країна буде звертатися за підтримкою до Міжнародного валютного фонду, а ЄС спокійно закриє очі на наслідки, які це спровокує для інших країн Союзу?

Країни ЄС, що не входять до зони євро, як Польща, можуть тільки привітати таку вимогу Британії. Однак найважливіші члени Євросоюзу, як Франція та Німеччина, не хочуть зв'язувати собі цим руки, адже вони планують рухатися в бік дворівневої Європи (перший рівень - єврозона, яка швидко інтегрується , другий - всі решта) – те, що давно було на думці в Німеччини, і чого так боїться Британія.

Більше того, негативні наслідки кризи єврозони далекі від завершення. Невирішеним залишається питання, чи хоче ЄС мати бюджетний союз та інші форми тіснішої економічної інтеграції.

І тут Кемерон зіткнеться з активним протистоянням з боку його колег по ЄС. Адже більш тісний союз завжди був однією з довгострокових цілей ЄС. Для батьків-засновників Євросоюзу та його затятих прихильників, ідея союзу без тіснішої інтеграції була й лишається суперечністю в термінах.

Кілька країн-членів ЄС хочуть захистити цей політичний і філософський принцип, що скеровував розвиток Союзу впродовж останніх 50 років. Чотири принципи ЄС про вільне пересування товарів, капіталу, послуг і громадян були частиною цієї інтеграції. Крім того, віра в те, що на цьому Союз не зупиниться.

Однак, прихильність до подальшої інтеграції послабилася. Євроскептики та популістські партії все частіше закликають захищати і зміцнювати суверенні права своїх країн проти того, що вони називають посяганням на незалежність і відсутність демократичної легітимності.

Кемерон має слушність, виступаючи за велику демократичну легітимність інститутів ЄС. Однак категоричне заперечення більш тісного союзу зачиняє двері на шляху ЄС до безпеки та перетворення на справжнього зовнішнього гравця. Навіть Кемерон визнав, що «членство в Європейському Союзі... стосується нашої національної й економічної безпеки».

Наполегливе протистояння Британії подальшій інтеграції між членами ЄС відкриває фундаментальну відмінність між острівним Королівством і більшою частиною континентальної Європи. Британія сприймає ЄС з практичної точки зору, а не з емоційної. «Голова, а не серце. Я знаю, що деякі європейські партнери розчаруються подібним відкриттям про Британію. Але це саме те, ким ми є», - каже Кемерон.

І це важко переоцінити. ЄС зароджувався на основі емоційної потреби захистити мир у зруйнованій поствоєнній Європі.

Самі основи ЄС ґрунтувалися на досить емоційному шляху до зближення між Францією та Німеччиною, щоб запобігти майбутнім війнам. Союз був побудований для того, щоб зшити Європу воєдино.

Кожне розширення ЄС від прийняття Іспанії, Португалії та Греції до розширення на схід у бік Центральної Європи і країн Балтії було підкріплене цією емоційною прихильністю, прагненням приєднатися до Євросоюзу, оскільки він представляв об'єднану, безпечну й захищену Європу. Передбачалося також, що з часом розширення ЄС призведе до більшої інтеграції.

Але Британія вважає інакше: розширення ЄС послабить прагнення до подальшої інтеграції.

Емоційної прихильності до ЄС недостатньо, щоб Союз впорався з глобалізацією, міграційним кризою і кризою біженців, які вже поставили хрест на якому-небудь понятті солідарності між державами-членами ЄС.

Ці кризи загрожують основним принципам Євросоюзу, його здатності в подоланні проблем.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сагпедіе Еигоре. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.