Польська авантюра

4 коментувати
Центром уваги польської влади стає нація. До чого це призведе?

8-9 липня лідери США, Канади та європейських країн зберуться в Польщі на черговому саміті Північноатлантичного альянсу. Цей захід має велике значення для керівної партії Польщі Право і Справедливість (ПіС). Для господині заходу саміт представляє можливість продемонструвати Росії, що очолюваний Сполученими Штатами альянс серйозно налаштований підвищити безпеку східних союзників.

Крім того, на варшавському саміті Польща зможе продемонструвати, що є важливим гравцем у НАТО. Вона підтримала ідею збільшити витрати на оборону до 2% ВВП. Це було одним з приписів уельського саміту НАТО у вересні 2014 року, однак лише деякі члени альянсу виконали його. Польща також приступила до довгострокової програми модернізації збройних сил за допомогою вливання значних коштів в екіпіровку, навчання та інфраструктуру. Це добрі новини для НАТО.

Проте, прихильність Польщі до НАТО йде врозріз з її баченням Європейського Союзу. Приєднатися до цим двох організацій було метою країни ще з 1989 року. Сьогодні, майже через чверть століття, Польща радикально змінює напрямок свого руху. Наслідки цього повороту довго будуть позначатися на країні і сильно вплинуть на Європейський Союз.

Нинішня політика Польщі націлена на надання владі більшої кількості важелів впливу на економіку, що зробить країну менш залежною від іноземної власності. Навіть більше, центром політичних, соціальних і економічних політик у Польщі стає нація. Це авантюра, яка може призвести до того, що країна розтратить свій вплив серед великих членів ЄС.

Очолює цей процес Ярослав Качинський, лідер ПіС. Передбачається, що нововведення, які вже порушили незалежність Конституційного трибуналу і ЗМІ, зміцнять націю.

З точки зору ПіС, найважливішими рисами зрілої нації є суверенітет і розширення можливостей. «Нація, насамперед, є органічною, культурною та історичною спільністю, а не політичним суб'єктом (спільнотою громадян)», - пишуть автори нової доповіді про Польщу, опубліковану Фондом Стефана Баторія. На практиці ця ідеологія може привести до істотної зміни ролі Польщі як в Євросоюзі, так і в центральноєвропейському регіоні. Країна ризикує зациклитися на собі і тих урядах в регіоні, які її підтримують, забувши про зовнішні перспективи.

«Акцентування уваги на особливому характері історичного досвіду Польщі, значенні католицької релігії для національної ідентичності... а також важливості культурної та етнічної однорідності є проявами впевненості в тому, що подібну модель «польськості» потрібно захищати перш за все», - стверджують автори доповіді.

Качинський вважає, що саме Польща є захисником справжньої свободи

З точки зору еліти ПіС, почуття «польськості» було підірвано – або, як мінімум, ослаблено – після того, як польський уряд поставив перед собою мету приєднатися до ЄС. ПіС здається, що ідентичність Польщі і її нація розчинилися в ЄС і західній моделі модернізації. З їх точки зору, після 1939 року у Польщі так і не було можливості чітко сформулювати свою ідентичність і державність.

З приходом до влади в жовтні 2015 року ПіС намагається виправити становище. Партія поставила під сумнів «політичну модель, засновану на ліберальній демократії та соціально-культурних цінностях, що домінують у Західній Європі, які стали розглядатися як загроза традиційним польським цінностям».

Дійсно, Качинський вважає, що саме Польща є захисником справжньої свободи: «На захист релігії, яка в Західній Європі перебуває під загрозою, зазначу: захищаючи реальну свободу слова, Польща також захищає найкраще, що є в європейській традиції – ту саму справжню свободу слова. Саме ми є оплотом справжньої Європи».

Було б нерозумно ігнорувати подібні заяви. ПіС консолідує владу навколо себе зі швидкістю світла. Їхня політика аналогічна тій, яку підтримують прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і його права партія Фідес. Доповідь Фонду Стефана Баторія підкреслює, що Фідес і ПіС, радше, ідентифікуються з мажоритарною моделлю демократії, ніж з плюралістичною. Центральну роль відіграє нація, а приписи ЄС оспорюються.

ПіС має намір розширити свій вплив з 1 липня, коли прийме на себе головування у Вишеградській четвірці. Як відомо, поряд з Польщею, до цієї групи входять Чехія, Угорщина і Словаччина. Ідея полягає в тому, щоб дати цьому регіону більший вплив на політику ЄС.

Це сильний зсув акцентів для Польщі. Після 1990 року, особливо під час перебування при владі правоцентристської Громадянської платформи (з 2007 по 2015 рік), зовнішня і економічна політика країни була активною і відкритою до зовнішнього світу. Закритість ПіС може призвести до того, що вплив Польщі в ЄС знизиться. Але офіційні особи польської керівної партії кажуть інше: нібито новий напрям країни знайде прихильників у регіоні.

При всьому критичному ставленні до моделі ЄС, польська ПіС і угорська Фідес розуміють, що без вливання іноземних інвестицій (зокрема, структурних фондів Євросоюзу) їхні країни не змогли б успішно пройти етап модернізації. Очікується, що за період з 2014 по 2020 рік Польщі виділять €86 млрд ($97 млрд) із структурних та аграрних фондів ЄС. Щоб усвідомити величину цієї цифри, скажу, що вона становить 2,7% ВВП.

Звичайно, Польща не думає про вихід з ЄС, як, наприклад, Британія. Але концепція концентрування на нації та суверенітеті йде врозріз з ідеєю більш інтегрованої Європи, яку Польща колись підтримувала. Складається враження, що країна озирається на своє далеке минуле, нівелюючи важливі здобутки, яких вдалося досягти після 1989 року.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.