Політичний футбол і референдум в Нідерландах

1 коментувати
Стартувала небезпечна гра, де з одного боку євроскептики та Росія, а з іншого - Україна та ЄС

6 квітня голландці будуть голосувати на референдумі, який може змінити настрої в Європі не на користь України. Громадян Нідерландів запитають, чи схвалюють вони Угоду про асоціацію між ЄС та Україною.

Референдум організований групою GeenPeil, евроскептичним рухом в соцмережах, зумів зібрати достатньо підписів для ініціювання загального голосування. Інститут референдуму був введений в законодавство Нідерландів в липні 2015 року. Згідно цих нововведень, громадяни можуть ініціювати консультативний референдум з будь-якого закону, що пройшов через парламент, якщо пред'являть 300 тис. підписів під відповідною ініціативою. GeenPeil зробили це, причому без особливих труднощів. Зараз у групи є 470 тис. підписів.

Обравши Україну в якості прецеденту, GeenPeil хотіли підняти питання про брак відповідальності в Європі, особливо в тих ситуаціях, коли мова йде про ратифікацію національними парламентами угод, що підписуються Євросоюзом з іншими країнами. Однак, націлившись на Угоду про асоціацію Україна-ЄС, рух перетворив референдум в небезпечний політичний футбол, де з однієї сторони грають євроскептики та Росія, а з іншого - Україна та ЄС.

Референдум може обернутися великими проблемами для всіх

Якщо громадська думка не зміниться (на даний момент прихильники Угоди в меншості), референдум обернеться великими проблемами: для нідерландського уряду, якому доведеться реагувати на голосування; для ЄС, тому що всі його країни-члени повинні ратифікувати Угоду про асоціацію; і для України, тому що реформатори відчайдушно мають потребу в Угоді для проведення змін.

Більш того, якщо кампанія проти асоціації з Україною виявиться успішною, це зіграє на руку російському президентові Володимиру Путіну і його пропагандистській машині, що втручається у справи ЄС. Європейські лідери, схоже, виявилися безпорадними перед нею.

Голландський референдум міг би стати ідеальною можливістю для лідерів Євросоюзу, щоб вийти і провести кампанію на підтримку справи, важливої для безпеки, стабільності та інтересів ЄС, а також його сусідів. Підсумок реформ в Україні буде впливати не тільки на ймовірність продовження втручання Росії у Донбас і питання анексії Криму, але і на ці чотири аспекти.

Тим не менш, жодне з цих питань не піднімалося під час кампанії з проведення референдуму. За винятком президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера, пякий попереджав про наслідки негативного голосування, європейські лідери в гіршому випадку мовчали, а в кращому – говорили невиразно.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, чия країна нині головує в Раді міністрів ЄС, не приймав активної участі в кампанії з підтримки Угоди. «Він боїться, що мало чого досягне, очоливши кампанію на підтримку асоціації з Україною. Навесні 2017 року в країні пройдуть парламентські вибори. Найбільшою партією в парламенті може стати партія Рютте або права популістська «Партія свободи» Гирта Вілдерса, які йдуть ніздря в ніздрю», - пише старший науковий співробітник Центру європейських реформ у Лондоні Рем Кортевега.

«Народна партія за свободу і демократію» Рютте також розділена з цього питання. «Якщо Рютте буде занадто проєвропейським, від нього відвернуться виборці з евроскептичними поглядами. Якщо він буде занадто активно критикувати ЄС та Угоду з Україною, то ускладнить відносини з іншою Європою», - додав Кортевега.

Небажання втягуватися в референдум, що стосується ЄС, а не національних питань Нідерландів - це велика помилка. Це показує, наскільки часто європейські лідери потурають евроскептичним і популістським рухам - або приймаючи деякі з їх політик, або, як у випадку з нідерландським референдумом, залишаючись в стороні. Ні перше, ні друге не можна назвати політикою або стратегією. Подібне потурання, скоріше, говорить про відсутність впевненості, що межує з боягузтвом.

Якщо Євросоюз вважає, що Угода про асоціацію з Україною піде йому на користь – 27 з 28 країн-членів вже ратифікували його - то європейські лідери повинні на голландському референдумі агітувати в його підтримку. Говорити, що це втручання у справи іншої країни, лицемірно, адже мова йде про Європу.

Але і це ще не все. За останні кілька місяців кампанія проти Угоди перейшла від обурення з приводу відсутності демократії в ЄС до критики повсюдної корупції в Україні, поширюючи необгрунтовані страхи про те, що договір дасть українцям право працювати в країнах Євросоюзу.

Не обійшлося без російської пропаганди і конспірологічних теорій. Прихильники GeenPeil кажуть, що Угода про асоціацію стала причиною розпалювання нинішнього конфлікту з Росією, забуваючи про те, що конфлікт розпочався тоді, коли колишній президент України Віктор Янукович під тиском Путіна в останній момент відмовився підписувати договір.

Навіть збитий в небі над Східною Україною малайзійський лайнер MH17, на якому загинуло 193 громадянина Голландії, зіграв на руку кампанії проти Асоціації. Раніше катастрофа призвела до того, що голландці повністю підтримали санкції проти Росії, введені на початку 2014 року. Але через два роки після катастрофи GeenPeil намагається нав'язати будь-які конспірологічні теорії з цього приводу, зокрема, про розслідування трагедії голландським урядом – що влаштовує Путіна. І в цій ситуації Рютте знову не проявив достатнього напору, як і його колеги з ЄС.

Якщо 6 квітня табір противників Угоди переможе, незважаючи на те, що референдум є консультативним, євроскептичні і популістські лідери можуть сповнитися натхнення тим, наскільки легко їм вдалося кинути виклик ЄС.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.