Погана прикмета від сусідів України

0 коментувати
Погана прикмета від сусідів України
Країни Центральної Європи повинні зараз активно займатися східноєвропейськими питаннями. Проте, їхнього голосу не чутно

Коли в 2004 році Чехія, Угорщина, Польща та Словакія приєдналися до Європейського Союзу, вони привнесли в ідею Європи нові особливі елементи. Ці країни не просто пережили комуністичне правління 1945-1989 років, зумівши після цього успішно пройти складний перехідний період до демократії та ринкової економіки. Вони також зміцнили прихильність Євросоюзу до ідеї єдиної та вільної Європи (поряд з Балтією і Словенією, які приєдналися до ЄС в той же час).

Тим не менш, сьогодні ідея вільної та єдиної Європи в східноєвропейських країнах згасає.

Дивно, але Варшава та Будапешт, Прага та Братислава, які помітно виграли від вступу в ЄС (а також ідеї єдиної і вільної Європи), не намагаються просувати питання остаточного об'єднання Європи. Сьогодні Євросоюзу як ніколи потрібна енергійна і впливова Вишеградська четвірка (об'єднання Польщі, Чехії, Словаччини і Угорщини), що відзначає цього року 25 річницю з моменту створення. Тим не менш, сьогодні ця група відступає від життєво важливих питань, що визначають майбутнє Європи. Це велика ганьба, адже досвід цих країн є дуже важливим.

Є три ключові питання, на яких повинна була б зосередитися Вишеградська четвірка.

По-перше, майбутні відносини Британії з Європейським Союзом. В інтересах четвірки, щоб Британія залишилася у складі блоку. Економічну політику Британії, її погляди на питання оборони і безпеки, її роль у балансуванні впливу інших сильних країн ЄС важко переоцінити. Тим не менш, голосу Вишеградської четвірки не чути.

У Чехії виконавча та законодавча гілки влади постійно сваряться з приводу відносин з Росією

Друге важливе питання - Східна Європа. Попередній уряд Польщі, сформований правоцентристською Громадянською платформою, активно залучалися в українські справи і справи регіону в цілому. Влада Польщі вважала, що ЄС повинен надати Східній Європі перспективу приєднання, нехай і віддалену. Крім того, Громадянська платформа активно просувала питання енергетичної безпеки та більш тісних економічних, соціальних і політичних зв'язків ЄС із східними сусідами Польщі. І, що найголовніше, ця партія не випускала з уваги ідею єдиної і вільної Європи.

Партії «Право і Справедливість» (ПІС), наступниці Громадянської платформи, яка відрізняється більш правими політичними поглядами, ще належить розробити стратегію щодо Східної Європи. Але яку б політику вони не затвердили, ПІС знадобиться підтримка з боку Німеччини. Нинішні відносини між Варшавою та Берліном далекі від ідеальних, і навряд чи допоможуть Польщі забезпечити собі значну підтримку в цьому питанні. Це, в свою чергу, вплине на здатність Варшави лобіювати якісь питання в ЄС.

По суті, у Вишеградської четвірки, як у блока, відсутня яка-небудь послідовна політика щодо східних сусідів. Однією з причин є те, що у цих країн різне ставлення до Росії. Тим не менш, враховуючи досвід цих країн у переході до демократії і трансформації, саме вони повинні бути на передовій лінії в питаннях консультування і лобіювання східних сусідів. Але вони цього не роблять.

Третій важливий момент – байдужість, з якою Вишеградська четвірка ставиться до питань оборони і безпеки (як мінімум, складається таке враження). Так, сьогодні ці країни витрачають на оборону і вважають, що НАТО – тобто, Сполучені Штати – є головним гарантом їхньої безпеки. Але цього недостатньо. На якомусь етапі – швидше раніше, ніж пізніше – Європі знадобиться власна ефективна політика у сфері оборони і безпеки, незалежно від того, яким буде підсумок британського референдуму 23 червня щодо членства в ЄС.

Тероризм, конфлікти та нестабільність південних сусідів Європи, не кажучи вже про неврегульовані питання Західних Балкан – вимагають створення такої спільної політики. І це не є завданням виключно для НАТО, немов терористичних атак в Парижі та Брюсселі було недостатньо, щоб сприяти початку відповідних дебатів в ЄС.

Але чому ж не чутно голосу Вишеградської четвірки? Замість того, щоб об'єднуватися, ці країни, зокрема Польща та Угорщина, впроваджують політику, спрямовану на концентрування влади в руках правлячих партій. Незалежність польського конституційного суду підірвано, а угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан не сумнівається, що антилібералізм і демократія цілком сумісні.

У Чехії виконавча та законодавча гілки влади постійно сваряться з приводу відносин з Росією. Тим часом набирають популярність євроскептичні партії, які мало хвилює, що відбувається у східних сусідів Європи.

Тенденції до закритості та політичні зрушення в Польщі та Угорщині є поганою ознакою для ЄС і Східної Європи. Насамперед тому, що ЄС повинен мати можливість отримати вигоду з досвіду країн Центральної Європи. Крім того, Східна Європа втрачає або вже втратила важливих союзників всередині ЄС. А виграє від цього Росія.

Слабка Вишеградська четвірка на додачу до непередбачуваних перспектив британського референдуму 2017 року, президентських виборів у Франції та майбутнього впливу канцлера Німеччини Ангели Меркель в Європі влаштовує Кремль. Саме тому члени цієї групи повинні знати, що стоїть на кону. Буде дивно, якщо жодна країна Вишеградської четвірки не візьме на себе ініціативу.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.