Останній рік. На що зробив ставку Обама

0 коментувати
Останній рік. На що зробив ставку Обама
Американський президент наполягає на укладенні історичної торговельної угоди між ЄС і США. Зрив цієї угоди зіграє на руку Росії і Китаю

Президент США Барак Обама залишить свою посаду вже через дев'ять місяців. І, здається, ніби тільки зараз він заквапився. Наприклад, в ході нещодавнього візиту в Європу 21-25 квітня Обама зробив важливу заяву щодо запланованого підписання Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства (TTIP), яке може радикально змінити торгові відносини між європейськими і американськими компаніями.

Виступаючи в німецькому місті Ганновер, де американський президент відкрив одну з найбільших у світі виставок, Обама сказав канцлеру Німеччини Ангелі Меркель і десяткам провідних керівників компаній, що час для укладення торгової угоди закінчується. «Якщо ми не завершимо переговори в цьому році, подальші політичні трансформації в Сполучених Штатах і Європі можуть відтермінувати завершення угоди на якийсь час», - зазначив він.

Подібний поштовх потрібно було зробити давно. TTIP – це не тільки торговельна угода, покликана встановити ключові стандарти для ведення бізнесу. Вона також має підтримати, якщо не відродити, ліберальний економічний порядок Заходу, який з кожним днем все сильніше відчуває на собі тиск з боку Росії і ще більше з боку Китаю.

Сполучені Штати дійсно хочуть повернути до життя трансатлантичні відносини, а також бачити більш сильну Європу

Після анексії Криму в 2014 році і подальшого вторгнення в окремі частини Східної України російська агресія поширилася і на Європу, де витончена пропагандистська кампанія Росії використовує всі можливі методи для поширення популістських і евроскептических рухів, а також антиамериканських настроїв.

Росія робить все, щоб викликати хвилювання всередині НАТО за кілька тижнів до проведення саміту альянсу у Варшаві, де буде обговорюватися питання удосконалення захисту східних його членів перед лицем зростаючих загроз з боку Росії.

Роз'єднаність Європи з приводу врегулювання кризи біженців та підписання TTIP також грає на руку російському президентові Володимиру Путіну. Слабка Європа і тендітні трансатлантичні відносини діють на користь Росії та Китаю.

Китай, який за економічною потужністю поступається лише США, робить велику ставку на встановлення нових торгових стандартів з урахуванням зростаючих апетитів і політичних амбіцій. Великі інвестиції, які Пекін вкладає в Африку і Латинську Америку, покликані затвердити його авторитет і вплив на світовій арені.

Ось чому TTIP настільки важливий. Якщо угода не просунеться вперед, Захід втратить великий шанс відновити свій вплив і встановити стандарти торгівлі на найближчі десятиліття. Європа і Сполучені Штати, тим часом, втратять можливість вибудувати нові трансатлантичні відносини, які повинні прийти на зміну старим, встановленим після кривавої різанини Другої світової війни, і втрачає сьогодні свою колишню стратегічну важливість і напрям.

Але, незважаючи на політичне і стратегічне значення TTIP, європейські лідери не прагнуть публічно підтримувати угоду. Меркель рідко піднімала це питання, і згодом дискусія перейшла до рук добре організованої кампанії проти угоди, причому відбувається це не тільки в Німеччині, але і по всій Європі. За кілька годин до приїзду Обами в Ганновер десятки тисяч людей провели демонстрацію проти договору.

Критики TTIP наполягають на тому, що в результаті підписання угоди виграють тільки великі корпорації та в цілому велика частина переваг дістанеться США, а європейські споживачі зіштовхнуться з більш низькими стандартами захисту харчової промисловості та інших соціальних питань.

Скажіть це німецькому Mittelstand, середньому і малому бізнесу, що є основою економіки країни. Німецька машинобудівна галузь, наприклад, щорічно відправляє в США товарів на суму понад 16 млрд євро ($ 18 млрд).

Але не думайте, що гаджет, вироблений в Німеччині, може бути проданий американському ритейлеру у його первісному стані. «Ми повинні замінити наші європейські штепсельні вилки на американські, незважаючи на те, що виглядають вони однаково, мають ті ж характеристики безпеки і виконують ту ж функцію», - говорить віце-президент німецької машинобудівної і приладобудівної промисловості, керуючий партнер верстатобудівної компанії Alfred H. Schütte Карл Мартін Велкер.

«Справа не тільки у вилках. Для стандартизації різьби ми використовуємо метричну систему, а в США користуються дюймами, тому нам доводиться міняти різьби на деяких трубах, - додає він. – Більше того, в ЄС та Америці різні вимоги до інструкцій з експлуатації. У результаті виходить, що ми робимо одну і ту ж машину двічі, тільки по-різному. Нам доводиться двічі закуповувати матеріали, а це в два рази більше складських приміщень. Машини потрібно два рази перевіряти і схвалювати».

«Тільки уявіть, які витрати потрібно понести європейській компанії, щоб вийти на американський ринок і конкурувати на ньому. TTIP покінчить з різними стандартами. Це посприяє створенню нових робочих місць в європейських компаніях і скороченню витрат виробництва. Про такі вигоди говорять рідко, як і про довгострокові стратегічні наслідки підписання TTIP».

Замість цього TTIP почав асоціюватися з популістськими, евроскептическими і антиглобалізаційними рухами. А Обама під час свого візиту, безумовно, відчув ще і антиамериканські настрої. Той факт, що він публічно виступає за збереження Великобританії у складі ЄС, а також закликає європейських лідерів підтримати TTIP, каже, що Сполучені Штати дійсно хочуть повернути до життя трансатлантичні відносини, а також бачити більш сильну Європу.

Якщо найближчими місяцями в Європі не станеться істотного зрушення з цього питання, ставка Обами на історичну торговельну угоду сховається від нього. Росія та Китай, без сумніву, зітхнуть з полегшенням.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.