Навіщо Путін продовжує воювати в Сирії

8 коментувати
Доки РФ підтримує Асада, а в Сирії йде війна, підтримка Меркель в ЄС продовжить падати

У грудні 2015 року, коли стало очевидно, що потік біженців з Близького Сходу не припиниться, німецький канцлер Ангела Меркель продовжувала переконувати консервативний Християнсько-демократичний союз, що все під контролем. Вона переконувала однопартійців, що їй потрібна лише невелика відстрочка, а Німеччина може впоратися з 1 млн біженців та шукачів притулку.

Наївно це було чи ні, але Меркель робила ставку на дві речі: мирні переговори, які припинять п'ятирічну війну в Сирії, а також співпрацю з Туреччиною, щоб припинити потік біженців в країни ЄС, поліпшивши для них умови життя в цій країні і посиливши зовнішні кордони Євросоюзу. Але жодне з цих очікувань не збулося. Меркель з кожним днем стає дедалі складніше переконувати у своїй правоті однопартійців і виборців.

Женевські мирні переговори, покликані зупинити сирійську війну, 5 лютого зазнали краху. Генсекретар ООН Пан Гі Мун звинуватив у цьому Росію. Увечері в день переговорів Росія бомбардувала утримуване повстанцями місто Алеппо. Сили сирійського президента Башара аль-Асада повернулися в місто, щоб помститися. Так були розвіяні ілюзії західних лідерів, які вірили, що російський президент Володимир Путін був важливим партнером для ослаблення ІД і припинення війни в Сирії.

Політика Путіна в Сирії лише посилює розруху в регіоні. За 6-7 лютого десятки тисяч біженців спробували втекти до Туреччини, яка сама веде тяжку війну проти Робочої партії Курдистану. Багато біженців спробують дістатися Європи, щоб не залишатися в Туреччині, а війна в Сирії триває – іншими словами, Меркель опинилась у повному оточенні.

Політика Кремля в Сирії лише посилює розруху в регіоні

Те, що Путін продовжує захищати Асада, безпосередньо пов'язане з ослабленням позицій Меркель у Німеччині. Чим довше триває сирійська війна, тим менше німці будуть підтримувати канцлера. Це загрожує серйозними наслідками всьому ЄС. Ослаблена Меркель означає слабку і більше роз'єднану Європу. ЄС буде не в змозі впоратися зі зростанням викликів у сфері безпеки, у тому числі з тривалою політичною кризою в Україні, міністр економічного розвитку якої нещодавно подав у відставку через розчарування та корупцію.

На цьому тлі найсильнішому лідерові Європи буде складно змінити настрої населення країни. Німці дедалі скептичніше ставляться до слогану «Wir schaffen das!» («Ми можемо це зробити!») і все активніше критикують те, що інші країни ЄС не поспішають розділяти з Німеччиною тягар прийому біженців.

Проте, саме це влада країн ЄС повинна зробити, якщо хоче, щоб Туреччина допомагала охороняти зовнішні кордони Союзу. «Європа не може повністю відгородитися від того, що відбувається», - сказала Меркель у своєму щотижневому подкасті безпосередньо перед від'їздом до Туреччини 8 лютого.

Останній план німецького канцлера для Туреччини полягає в тому, щоб зупинити потік біженців до Греції, яка вже не справляється з величезним навантаженням. Але перекладанням проблеми біженців на плечі Греції або Туреччини сталого вирішення кризи не доб'єшся. У відповідь на допомогу Туреччині, сказала Меркель країнам-членам ЄС, багато з яких вже відмовилися приймати біженців і закривають свої кордони, їм доведеться взяти на себе прийом певної кількості новоприбулих. Вони повинні розділити з Туреччиною, яка вже прийняла понад 2,5 млн сирійців, цей тягар.

«Ми повинні захистити наші зовнішні кордони, оскільки хочемо зберегти Шенген, - сказала Меркель. – Інакше зона вільного пересування та внутрішні ринки, на яких ґрунтується наше процвітання, будуть в небезпеці, і ми не зможемо зупинити ці негативні тенденції».

Питання в тому, чи хочуть збереження Шенгену і, відповідно, ЄС у цілому політичні партії і рухи, які протистоять ідеї надання притулку біженцям. І це ще одна проблема Меркель.

Місяць за місяцем права популістська партія «Альтернатива для Німеччини» набирає все більше голосів у соцопитуваннях. Організація, що колись вдавала з себе буржуазну партію євроскептиків, скинула з себе овечу шкуру. Тепер «Альтернатива для Німеччини» стала притулком для людей крайніх правих поглядів. І чим більше країн ЄС відмовляються приймати біженців, тим успішніше вона використовує антиєвропейські та антиіммігрантські настрої німців.

Це не оминуло Меркель та її коаліційний уряд. Опубліковане 3 лютого опитування показує кілька тривожних трендів. Підтримка уряду впала з 54% у серпні 2015 року до 38% на початку лютого 2016-го. Тепер Альтернатива для Німеччини є третьою найбільшою партією країни з рейтингом 12%.

81% опитаних вважають, що влада не контролює ситуацію з біженцями. 63% хочуть встановити обмеження на кількість прибулих у Німеччину мігрантів. Деяким полегшенням для Меркель має служити той факт, що переважна більшість німців (94%) вважають правильним, що Німеччина бере людей, які тікають від війни.

Зараз, коли Путін допомагає затягувати сирійську війну, шанси на те, що Меркель отримає час на реалізацію своїх планів, стають все більш примарними. Вона ж як ніколи потребує відстрочення – у березні пройдуть важливі регіональні вибори, на яких виборці оцінять роботу канцлера. Якщо Меркель і отримає відстрочку, то точно не завдяки Путіну.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.