НАТО і право вето Росії

3 коментувати
Москва володіє непрямим, але дуже сильним вето щодо того, кому дозволено приєднатися до Альянсу

Міністри закордонних справ країн НАТО запросили Чорногорію приєднатися до Альянсу. Тепер ця маленька балканська країна готова стати 29-м членом блоку.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що запрошення підтверджує політику відкритих дверей. «Кожна держава має суверенне право визначати власний шлях, зокрема систему безпеки, частиною якої вона хоче стати», - додав Столтенберг. Крім того, за його словами, запрошення Чорногорії в НАТО не є випадом проти Росії.

Варто сказати про це самій Росії, яка все частіше критикує НАТО, особливо за активізовану військову діяльність Альянсу в Польщі та країнах Балтії.

Москва, яка не одноразово попереджає Чорногорію не приєднуватися до НАТО, вже виступила проти запрошення Альянсу. «Росія завжди говорила, що експансія НАТО і військової інфраструктури Альянсу на схід не може не призвести до дій у відповідь з нашого боку», - зазначив спікер Володимира Путіна Дмитро Пєсков.

Безсумнівно, запрошення Чорногорії до НАТО стане сигналом для інших країн регіону про те, що Альянс відкритий до подальшого розширення. Проте, запрошення такої корумпованої країни, як Чорногорія, надішле й інший сигнал, негативний.

Яка з країн НАТО готова воювати з Росією?

Слабке дотримання принципу верховенства закону, неефективне державне управління і напади на ЗМІ в Чорногорії підривають прагнення НАТО до захисту демократичних цінностей. Відповідно до щорічного звіту Європейської Комісії щодо Чорногорії, демократичні інститути в цій країні потрапили під тиск з боку уряду, очолюваного старим політиком Міло Джукановичем – явно не цим керувався Альянс, коли запрошував країну до своїх лав.

Що ж, тепер безпеку Чорногорії гарантуватиме НАТО, а сам Альянс зміцнить свої позиції в цій частині Європи. А як щодо майбутнього Грузії? Грузія чекає вступу до НАТО вже кілька років. На відміну від Чорногорії, де як мінімум, одна третина населення виступає проти членства в НАТО, громадяни Грузії в своїй переважній більшості підтримують приєднання до Альянсу.

Під час саміту НАТО в Бухаресті 2008 року лідери країн-членів Альянсу погодили прийняття Грузії до своїх лав. Однак під тиском Німеччині та Франції Тбілісі не запропонували План дій щодо членства (ПДЧ), який дає зелене світло приєднанню до Альянсу. І це незважаючи на те, що Грузія модернізувала свої збройні сили, а також продемонструвала сильний і прозорий контроль над військовими. Більш того, вона успішно бореться з корупцією і вже брала участь у декількох місіях НАТО.

Члени Альянсу добре інформовані про це. У своїй заяві про політику відкритих дверей від 2 грудня міністри закордонних справ країн-членів НАТО намагалися заспокоїти Грузію. «Відносини Грузії з Альянсом містять всі практичні механізми для того, щоб в остаточному підсумку ця країна стала членом НАТО», - йдеться в документі.

Якщо в НАТО не відбудеться радикальних змін, на саміті 2016 року у Варшаві ПДЧ Грузії не запропонують – як і в будь-який інший час у найближчому майбутньому. І причиною цього є Росія.

«Правда така, що деякі важливі члени НАТО виступлять проти надання Грузії ПДЧ, оскільки вони не готові захищати її», - говорить президент Атлантичної Ради в Грузії Василь Сіхарулідзе.

Захищати Грузію означає захищати її і в тому разі, якщо на неї знову нападе Москва чи буде загрожувати їй, як це було в 2008 році. Яка з країн НАТО готова воювати з Росією?

Сіхарулідзе вважає, що у НАТО немає чіткої політики щодо Грузії, і це заохочує Кремль до дій. «Цей регіон потенційно нестабільний, - сказав він у коментарі Carnegie Europe. – Присутність НАТО сприятиме підвищенню стабільності та безпеки цієї частини Кавказу». Однак, Німеччина, Франція та інші члени НАТО дотримуються іншої думки.

Подібна ситуація грає на руку Росії. Москва втручається в діяльність грузинських медіа, політичних партій і економіку країни, добре знаючи, як її мета щодо приєднання до Альянсу кожен раз блокується кількома членами.

Що б у НАТО не казали про свободу кожної країни у питаннях оборони, а також про політику відкритих дверей блоку, Грузії це не стосується. Кілька країн НАТО, які виступають проти членства Грузії в Альянсі, стверджують, що подібний крок стане приводом для розпалювання нестабільності в регіоні, оскільки Тбілісі не контролює всі свої території. Регіони Південної Осетії і Абхазії, що відокремилися, де-факто перебувають під контролем Росії.

Тепер такий же аргумент проти вступу до НАТО може бути використаний і щодо України, яка втратила частину своєї території після російської анексії Криму і вторгнення у східні регіони.

Подібні думки в поєднанні зі страхами Німеччини і Франції щодо подальшого загострення відносин з Росією підтверджують, що політика відкритих дверей НАТО поширюється лише на деякі країни. Іншими словами, Росія володіє непрямим, але дуже сильним вето щодо того, кому дозволено приєднатися до Альянсу.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.