НАТО мовчить, поки Європа балансує на межі

0 коментувати
Криза біженців лютує в Європі вже декілька місяців, але Альянс залишається осторонь і практично байдужий до проблеми

Сьогодні Європа зіткнулася з небаченим потоком біженців з часів Другої світової. Після закінчення війни понад 12 млн людей (багато етнічних німців з Польщі, Чехословаччини та інших східноєвропейських країн) були або вигнані зі своєї країни, або втекли до Німеччини, як тільки комуністи заповнили політичний вакуум, що залишився після нацистів. Зараз ці цифри не враховують мільйони тих, хто перетнув кордон охопленої війною Європи у пошуках притулку і безпеки.

На сьогоднішній день Німеччина, Австрія і особливо Греція з іншими західнобалканськими країнами намагаються впоратися з величезними потоками біженців. Греція, як і Македонія, Сербія, Хорватія і Словенія балансують на межі своїх можливостей, намагаючись забезпечити елементарну безпеку і надати людям притулок. 20 жовтня Словенія повідомила про те, що збирається застосувати армію для патрулювання державних кордонів. Любляна визнає, що країна зіткнулася з надзвичайною ситуацією.

Однак це проблема не тільки Словенії, а й усієї Європи. Це надзвичайна ситуація, яка вимагає надзвичайної реакції. І підтримку в цьому питанні може надати НАТО.

Криза біженців в Європі триває вже кілька місяців, а Альянс весь цей час залишається осторонь і практично байдужий до проблеми, яка може підірвати стабільність деяких південноєвропейських країн.

У більшості випадків європейська громадськість не має уявлення про те, що таке НАТО

Можна, звичайно заперечити, мовляв, подібні цивільні кризи не мають нічого спільного з НАТО, але це не так. У Альянсу є Комітет з планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру (Civil Emergency Planning Committee), мета якого однозначна: «У разі надзвичайних ситуацій цивільного характеру НАТО забезпечує необхідними спеціалістами та потужностями в сфері готовності до протистояння тероризму, надання гуманітарної допомоги, ліквідації наслідків стихійних катастроф і захист стратегічно важливої інфраструктури ».

Крім того, у НАТО є Євроатлантичний координаційний центр реагування, відповідальний за допомогу під час стихійних лих і катастроф, розташований в брюссельській штаб-квартирі Альянсу. Передбачалося, що цей центр повинен працювати в тісному співробітництві з Управлінням ООН з координації гуманітарних питань та іншими міжнародними організаціями. Але покищо центр не задіяний.

Також у НАТО є Команда швидкого реагування з планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру (Civil Emergency Planning Rapid Reaction Team), яка повинна оцінювати цивільні потреби і можливості для підтримки операцій НАТО або на випадок надзвичайної ситуації, з якою сьогодні, зокрема, стикаються Західні Балкани. Однак ознак того, що ця структура задіяна в допомозі країнам регіону, не спостерігається.

Твердження про те, що НАТО не має досвіду надання допомоги в надзвичайних ситуаціях, не відповідають дійсності. У серпні 2005 року після урагану Катріна НАТО транспортував для США 189 тонн допомоги та надзвичайних вантажів. У тому ж році після прохання Пакистану про допомогу в ліквідації наслідків руйнівного землетрусу в районі Кашміру, Альянс доставив по повітрю 3,5 тис. тонн вантажів, відправив інженерів, медичні підрозділи та спеціалізоване обладнання. У 2010 році Альянс знову допоміг Пакистану, цього разу - впоратися з повінню.

У НАТО можуть стверджувати, що організація має інші більш важливі завдання, зокрема, пов'язані з посиленням обороноздатності Альянсу, враховуючи російську агресію в Східній Україні і анексію Кримського півострова в березні 2014 року. З того часу НАТО активізувало свої системи ППО в країнах Балтії і в Польщі, де також були проведені навчання. Зовсім нещодавно, 19 жовтня, стартували військові навчання в Італії під назвою Trident Juncture. У них задіяні 36 тис. солдатів, 140 літаків, 60 кораблів і 30 країн.

«Trident Juncture - це найбільші навчання НАТО за багато років, - заявив заступник генерального секретаря НАТО Олександр Вершбоу на церемонії відкриття. - Trident Juncture підвищать рівень нашої готовності. Це покаже, що НАТО готове відповісти на загрози з будь-якого напрямку».

Уряди країн Західних Балкан в умовах поточної кризи біженців вийшли за межі своїх можливостей, щоб справитися із загрозою. Безперервні потоки біженців, які проходять через країну або залишаються в ній, вимагають особливої уваги.

Оскільки служби безпеки і збройні сили західнобалканських країн слабо оснащені і підготовлені до подібних ситуацій, НАТО могло б компенсувати ці недоліки.

Перш за все, Альянс міг би допомогти забезпечити безпеку кордонів Європи. Це не означає, що потрібно їх закрити. Достатньо надати логістику і персонал. Альянс також може надати таке обладнання для надзвичайних ситуацій, як пересувні медпункти і тимчасове житло. У співпраці з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців НАТО могло б підключитися до роботи з реєстрації мігрантів та видачу їм ідентифікаційних документів. Крім того, Альянс міг би надати транспорт для перевезення біженців з одних європейських країн в інші.

Уряди європейських країн повинні соромитися того, в яких жалюгідних умовах перебувають біженці в Хорватії та Словенії, членах ЄС і НАТО. Оскільки ці країни не в змозі впоратися з подібним навантаженням, вони повинні були б закликати на допомогу НАТО і у них є повне право зробити це.

Залучення НАТО до надання допомоги у випадку з кризою біженців (а поки немає ніяких ознак того, що вона незабаром розв'яжеться) може зняти величезну напругу в країнах Західних Балкан, а також поліпшити імідж Альянсу. У більшості випадків європейська громадськість не має уявлення про те, що таке НАТО і чому уряди країн-членів повинні витрачати більше грошей на оборону. Давно запізніла допомога біженцям з боку Альянсу могла б змінити цю ситуацію.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Джуди Демпси на Сarnegie Еurope. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.