Кримінальна Росія

2 коментувати
Кримінальна Росія
Організовані кримінальні угруповання за підтримки правлячої партії встановлюють контроль над Росією

Ілля Яшин – безстрашний борець за права людини і верховенство права. Коли він був заступником голови невеликої російської Партії народної свободи і лідером руху Солідарність, працював разом з Борисом Нємцовим, затятим критиком президента Росії Володимира Путіна, убитим в лютому 2015 року.

Крім боротьби за чесні вибори і демократичні реформи, а також публікацій про російську війну в Україні, Яшин сфокусувався на корупції всередині правлячої партії «Єдина Росія». З точки зору Яшина і його прихильників, корупція, що спонсорується державою, роз'їдає російське суспільство.

Новий звіт Яшина під назвою «Партія Кримінальна Росія», яку він презентував у берлінській Німецькій раді із зовнішньої політики 10 жовтня неймовірно детально показує, як «організовані кримінальні угруповання за підтримки правлячої партії встановлюють контроль над Росією і просто крадуть національні багатства».

Яшин впевнений, що Захід може і повинен запровадити санкції проти значно більшої кількості російських громадян, враховуючи, що ці люди формують величезні багатства з допомогою корупції і витрачають їх на Заході. При цьому він упевнений, що громадянське суспільство і опір окремих громадян зруйнують нинішню політичну систему Росії.

Росіяни відчувають себе безсилими, не вірять, що систему можна змінити, що можна покінчити з корупцією. Тому деякі воліють еміграції

Яшин і його колега Ілля Заславський, активіст, який представляв у Берліні звіт про роль олігархів в російській економіці і тенденції в бізнес-співтоваристві, не мав ілюзій з приводу того, коли ж зміниться Росія.

«Серед росіян панує апатія, – каже Яшин. – Але добра новина в тому, що десятки тисяч тих, кому ми передали звіт, прочитали його. Сотні тисяч прочитають його в інтернеті. Змін поки немає, але я звертаюся до молодих людей, щоб протидіяти державній пропаганді».

Щоб чинити опір режиму, який володіє практично всіма інструментами влади, особливо в економіці, ЗМІ і спецслужбах, від Яшина і подібних йому людей потрібно чимало мужності.

Люди почуваються безсилими, не вірять, що систему можна змінити, що можна покінчити з корупцією. Тому деякі воліють емігрувати. У нещодавній доповіді Міжнародного валютного фонду стверджується, що емігранти мимоволі дають корумпованим елітам рятувальне коло. Чим слабкіші інституції всередині країни, тим сильніше відчуття безпорадності серед молодого і освіченого населення, яке залишає батьківщину в пошуках кращих можливостей. Іншими словами, еміграція не тільки означає відтік людей, які могли б бути двигунами змін, але також може уповільнювати вдосконалення інституцій.

Що стосується правлячих еліт і олігархів, то вони тільки раді від'їзду критиків, незважаючи на те, що витік мізків може негативно позначитися на державі, коли справа дійде до створення нових демократичних інститутів.

Проте, події в Україні показують, що люди можуть домогтися змін – якщо є достатня мужність і перевага в кількості. Тиск з боку окремих громадян і громадянського суспільства загалом по всій Україні є головним двигуном реформ. І цього можна досягти, незважаючи на повсюдну владу олігархів, які, як зазначають у своєму дослідженні Яшин і Заславський, дуже швидко адаптуються до нових умов і обставин, особливо до західних санкцій.

У ситуації з Україною надзвичайно важливу роль відіграють ЄС, США та міжнародні фінансові інституції, які пов'язали надання фінансової допомоги з проведенням політичних, економічних і соціальних реформ. Практично немає сумнівів, що без цього тиску імпульс проведення реформ і реальних змін згас би. Негативні наслідки для України – і для Заходу – були б величезні.

Тим часом, в Росії проти громадянського суспільства і незалежних організацій ведеться цькування, вішаються ярлики «іноземних агентів» лише тому, що деякі з них для продовження своєї роботи отримують гранти від європейських урядів або інших донорів.

Є також приклад зовсім іншого штибу – останні події в Польщі. Консервативна партія влади, Право і Справедливість, спробувала посилити законодавство щодо абортів, яке і без того є одним з найбільш жорстких в Європі. Влада абсолютно недооцінила можливу реакцію людей. Десятки тисяч одягнених в чорне жінок вийшли на вулиці Варшави та інших міст, щоб висловити свій протест проти цих нововведень. Літні й молоді жінки не збиралися терпіти втручання влади в їхнє особисте життя. Влада відступила, ініціативу відхилили.

Протестний рух полячок був спонтанним і масштабним. Звісно, політична верхівка і сильні демократичні інститути Польщі (незважаючи на нападки з боку ПіС) не йдуть у жодне порівняння з тим, що є в Росії. Але цей приклад показує, що сила мобілізованих людей може домогтися змін.

Саме ця сила повалила комуністичні режими по всій Центральній і Східній Європі, а також в країнах Балтії. Саме ця сила змінила системи в Грузії та Україні (незважаючи на те, що витіснити олігархічні структури виявилося дуже складно). Яшин, який, як і раніше, бореться з Кремлем, піддаючи себе значному ризику, не вірить у невразливість корумпованих режимів.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.